in ,

Her Yıl 5 Milyon Kişi Tembellik Yüzünden Ölüyor

Her yıl dünya çapında milyarlarca insan çeşitli sebeplerden ötürü hayatını kaybediyor. Hastalıklar, trafik kazaları, doğal afetler, obezite, açlık ve daha pek çok neden… Peki ya hiç tembellikten ölen insan duydunuz mu? İşte İtalya’da araştırmacıların sunduğu bir rapora göre dünyada yılda 5 milyon insan tembellik gibi oldukça enteresan bir nedenden dolayı hayatını kaybediyor.

Tembel Olmak Öldürüyor

İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) kongresinde sunulan rapora göre, yılda 5 milyon kişi hareketsiz yaşam tarzının yol açtığı kalp-damar hastalıkları yüzünden hayatını kaybediyor. BBC’de yer alan habere göre, ESC kongresinde sunulan rehberde, bu şaşırtıcı rakama ve bu rakamın yol açtığı maddi harcamaya yer verildi.

‘Egzersiz eksikliği dünya genelinde yılda 5 milyonun üzerinde ölüme ve Avrupa’da 80 milyar euro’nun üzerinde sağlık harcamasına yol açıyor.’

Rehberde aynı zamanda farklı tavsiyelere de yer verildi. Bu tavsiyelerden en çok öne çıkanı ise yetişkinlerin haftada 150 dakika orta seviyeli ya da 75 dakika yoğun egzersiz yapması tavsiyesi. Kongrede sonuçları açıklanan bir araştırma da, fiziksel olarak aktif bir hayatı olanların kalp vedamar hastalıklarından ölme riskinin %23’e kadar azaldığını ortaya koydu.

Kadınlarda Risk Daha Yüksek

Norveç Trondheim Bilim ve Teknoloji Üniversitesi araştırmasına göre, yürüyüş, yüzme, dans ya da bisiklet sürme gibi fiziksel aktivitede bulunma oranı yüksek olanların kalp ve damar hastalıklarından ölme riski, erkeklerde %17, kadınlarda %23 azalıyor.

39 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada, fiziksel aktivitelerin kalp üzerindeki etkisi ile yaş, cinsiyet gibi kişisel faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşturulan kişisel aktivite bilgisinin (PAI – personal activity intelligence) kalp ve damar hastalıklarından ölüm riskini belirlemede etkili olduğu da ortaya konuldu.

Norveç Trondheim Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde görevli araştırmacı Dr Javaid Nauman ise egzersiz yapmanın önemine dikkat çekti.

‘Düzenli egzersiz yapmanın sağlığa faydalı olduğunu zaten biliyorduk, ancak bireyler kalp-damar hastalıklarını ve erken ölümleri engellemek için ne kadar egzersiz yapmaları gerektiğini bilmiyor.’

Günlük İşleri Küçümsemeyin

Aynı kongrede sunulan başka çalışmada ise 65 yaş üzerindeki bireylerle yürütülen bir araştırmaya yer verildi. Araştırma 65 yaş üzerindekilerin haftada 4 saat orta şiddette fiziksel aktivitede bulunarak kalp ve damar hastalıklarından ölme riskini yarı yarıya azaltabileceklerini gösteriyor.

Finlandiya’daki Oulu Üniversitesi’nin 2500 kişi üzerinde 12 yıl boyunca yürüttüğü araştırmaya göre, bahçe işleriyle uğraşmak, balık tutmak, yürüyüş yapmak ya da bisiklet sürmek gibi hafif-orta seviyeli egzersizler bile kalbi koruyor. Haftada 4 saat bu gibi aktivitelerde bulunan 65 yaş üstü deneklerde kalp-damar hastalıklarından ölüm riskinin %54’e kadar azaldığı tespit edildi.

Kardiyoloji kongresinde sunulan bu araştırma ve raporlar İtalyan basınında ‘Tembellikten yılda 5 milyon kişi ölüyor’, ‘Ölümüne tembeller: Yılda 5 milyon kişi ‘katil divan’ kurbanı oluyor’ gibi başlıklarla yer aldı.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Bisikletler İle İşe Gidip Gelmek Hayatlarımızı Değiştirebilir

Hamileyken Hamile Kalmak Mümkün Mü?