in , ,

Yok Artık! Minnoş Asabi Cool

Dünyanın En Pofidik Köpeği Çin Aslanlarını (Çov Çov) Daha Yakından Tanıyalım

Sokakta görüldüğü zaman insanın keyfini yerine getiren Çin aslanı (veya çov çov) dünyanın en sevimli köpek türü olabilir.

Kuzey Çin menşeili olan bu pofuduk hayvanın dünyanın en eski köpek türlerinden biri olması ve Budist tapınaklarında bekçi köpeği olarak kullanılması da bu köpeği daha ilginç hale getiriyor.

Şimdi dilerseniz bu köpek türü hakkında daha detaylı bilgi edinelim.

Çin Aslanlarının Tarihçesi

Araştırmalar Çin aslanlarının 2000 ila 3000 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu göstermektedir. Yapılan DNA analizleri sayesinde Çin aslanının dünyanın en eski köpek türlerinden biri olduğu kanıtlanmış durumda. Özellikle Sibirya, Moğolistan ve Çin menşeili olan bu köpek, bazı tarihçilere göre 13. yüzyıldaki Moğol İstilası esnasında orduya eşlik etmiş.

Ünlü kaşif Marco Polo ise notlarında Çin aslanlarının kızak geçmek için kullanıldığını belirtmekte. Bir başka efsaneye göre de Kraliçe Victoria, yavru bir Çin aslanını andıran bir oyuncak ayıya sahipti. Yanında köpek gezdirmesinin uygun olmayacağı söylenen Kraliçe, terzisine çov çov benzeri bir oyuncak ayı hazırlatmış.

Fiziksel Özellikleri

Çin aslanının kendine has bazı özellikleri vardır.

Oldukça iri bir tür olan Çin aslanı yaklaşık 50 santimetre yüksekliğe ulaşabilir ve ortalama ağırlığı da 20-30 kiloya ulaşabilir. Kalın bir kürke sahip olan çov çovların tüyleri krem, siyah, kızıl, turuncu olarak farklılık gösterebilmektedir. Kürk ise yumuşak veya sert olabilir. Aslan olarak adlandırılmalarının sebebi de  yeleye benzeyen bu geniş kürk katmanıdır.  Çin aslanlarının kuyrukları da kıvrımlı bir ponpon biçimindedir. Kemikleri ağırdır ve esasında kaslı bir hayvandır.

Dilleri Siyahtır

Geniş bir kafatası, dik kulakları vardır. Dillerinin rengi siyah ve mor karışımıdır. Dudakları da koyu lacivert bir renge sahip olan çov çovlar bu özellikleriyle diğer köpeklerden ayrılır.

Oldukça Güçlüdürler

Sağlıklı yaşam koşulları ve iyi beslenmeyle ortalama 15 yıl kadar yaşabilmektedirler. Genelde evcil hayvan olarak beslenen Çin aslanının eski dönemlerde gündelik işlerde de kullanıldığını belirtmekte fayda var. Yani diğer bir ifadeyle ne kadar sevimli görünse de fiziksel olarak oldukça güçlü bir hayvandır.

Mizaç

Dışarıdan bakıldığında çok sevimli ve masum görünen Çin aslanının çok enteresan özellikleri bulunuyor.

Kararlıdır

Çin aslanı son derece kararlı ve azimli bir köpek türüdür. Bu nedenle sahibinin de kararlı ve güçlü olmasını ister. Eğer sahibi çov çovun isteklerini yerine getirmezse zaptetmesi güç bir hayvan haline dönüşebilir. Bu yüzden çov çovu, bebeklik aşamasındayken iyi eğitmek gerekir.

Savunmacıdır

Çov çov kendi sahasını korumaktan çekinmez. Yabancı bir bölge olduğunu ve karşısındakinin yabancı olduğunu anlar. Bir insana alışması için belli bir süre geçmesi gerekebilir.

Arkadaş Canlısıdır

Çov çov yeni gördüğü insanları fark eder ve bir miktar yadırgar. Ancak bu tanışma faslı geçtikten sonra yeni insanlarla arkadaş olmayı becerir. Bu nedenle çok arkadaş canlısı ve şefkatli bir hayvandır. Isındığı ve sevdiği bir insanla ömür boyu arkadaşlık kurabilir.

Gururludur

Çin aslanı oldukça gururlu bir hayvandır. Öyle ki zaman zaman sahibine ihtiyaç duymadığını gösterir ve kendi başına buyruk hareket eder.

Agresiftir

Gururlu olması nedeniyle aynı zamanda agresif olabilen bir hayvandır. Yani çov çova zarar verirseniz, ona vurursanız ve iyi davranmazsınız size aynı biçimde karşılık vermekten çekinmez. Bu nedenle çov çovların gönlünü hoş tutmak her zaman iyi fikirdir.

Bu yüzden bir hanede çov çov beslenecekse başka bir köpek beslenmese iyi olur. Zira aynı cinsiyetteki diğer köpeklere ve zaman zaman kedi ile küçük köpeklere karşı saldırgan olabilmektedirler.

Pek Sosyal Değildir

Çov çovu diğer hayvanlarla ve insanlarla kaynaştırmak çok önemlidir. Çünkü çevresiyle iletişim kurmayan bir çov çov içine kapanık ve asosyal olabilir. Bu nedenle yavruluk aşamasındayken çov çovu gezdirmek ve etkileşime sokmak mühimdir. Eğer ağaç yaşken eğilmezse yetişkinlikte çov çovlar agresif olabilirler.

Beslenme

Çin aslanı hassas bir sindirim sistemine sahiptir. Bu nedenle beslenmesine özen gösterilmelidir. Ufak öğünler halinde gün boyu beslenme, iki ağır öğünden çok daha iyi olur.  Pek çok yetişkin çov çov günde 4 kap yemek yer.

Çov çov yaşına, kilosuna ve boyuna göre farklı miktarlarda besin tüketir. Örneğin yavru bir çov çov yetişkin bir çov çova göre yarı yarıya daha az şey yer.

Vereceğiniz mamanın ve diğer gıdaların miktarından emin olamazsanız bir veterinere danışabilirsiniz. Unutmayın, köpeğinizi fazla beslemek onu obez yapar ve bu da sağlığı açısından hiç iyi olmaz. Bu nedenle verilmesi gereken yemek miktarını iyi ayarlamanız gerekir.

Fazla Et Vermeyin

Kuru mama, yaş mamadan daha iyidir. Zira kuru mamalar çov çovun dişlerini temiz tutar ve bu da diş sorunları yaşamasını önler. Bu yüzden kuru mama tercih etmenizde fayda vardır. Çov çovları fazla etle beslemek de iyi bir fikir olmayabilir. Zira fazla et cilt problemlerine yol açabilir. Bu yüzden yumurta, pirinç, peynir ile beraber belli bir oranda et de verilebilir. Ancak sadece et vermemeye özen gösterin.

Protein köpek beslenmesinin temel direğini oluşturur. O yüzden vereceğiniz gıdaların %50 oranında protein içermesine öze gösterin.

Çin aslanına kemik verebilirsiniz. Yani iki günde bir kemik yemek, köpeğin ağız sağlığını ve dişlerini korur.

Şekerden Uzak Durun

Şeker, çikolata, tavuk kemiği gibi şeyler Çin aslanı dahil pek çok hayvan için zararlıdır. Bu nedenle bu tür besinlerin köpeğin erişemeyeceği yerlerde olmasına özen gösterin. Herhangi bir gıdadan sonra köpeğinizde olumsuz hareketler görürseniz derhal veterinere gitmeyi de ihmal etmeyin.

Çov çov uzun süre susuz kalırsa hastalanabilir. Bu yüzden su kabının sürekli dolu ve temiz olmasına özen gösterin. Hayvanı susuz bırakmayın.

Tüy Bakımı

Doğru aletlerle düzenli olarak tıraş Çin aslanına iyi gelir. Dişli çelik bir tarakla köpeğinizi sabit yere oturtun. İlk seferde tarakla hafifçe kürkünü tarayın ve toz, çöp vs. gibi şeyleri temizleyin. İkinci seferde başından kuyruğuna doğru nazikçe tarayın. Bazı yerlerde tarak zor hareket ederse bastırmayın, zira bu durum köpeğin canını yakabilir. Göğsünü ve alt vücudunu tararken daha da nazik olun. Bu bölgeler hassas olduğu için daha özen göstermek gerekir. Kulağının arkasını ve kollarının arka kısmını tararken muhtemel düğümlere karşı dikkatli olun. Tüylü yapısı nedeniyle o bölgelerde tüyler düğümlenmiş olabilir.

Diğer pek çok köpek türü gibi çov çovlar da yılda 2 kez tüy döker. Özellikle doğumdan sonraki dönemde çok daha fazla tüy dökümü olur. Bu yüzden bu zamanlarda tüy bakımı ve tarama işlemleri daha sık yapılmalıdır.

Bununla birlikte kulak ve diş temizliğine de önem verilmelidir. Veterinerin tavsiye ettiği ucu pamuklu çöplerle haftalık olarak kulakları temizlenmelidir. Ayrıca tartar ve bakteri oluşumunu önlemek için de haftalık olarak dişleri fırçalanmalıdırç

Banyo

Çin aslanı aşırı sık yıkanan bir hayvan değildir. Özel bir sebep yoksa yılda maksimum 3-4 kez yıkamaz yeterlidir. Yetişkin bir çin aslanının dış kürkü dokunulduğunda sert olmalıdır. Fazla banyo bu kürkün gevşemesine ve köpeğin vücudundaki doğal ve faydalı yağların kaybolmasına neden olur.

Özel köpek şampuanlarını petshop’larda rahatlıkla bulabilirsiniz. Alacağınız şampuanın gözleri yakmamasına özen gösterin. Köpeğinizi banyoda kaymayan bir yere yerleştirin. Ilık suyla tüm vücudunu iyice ıslatın. Sonra şampuan sürün, kulaklarına ve gözlerine köpük kaçmamasına dikkat edin. Hafifçe kürkünü ovalayarak yıkayın ve sonra da iyice durulayın. Vücudunda köpük kalması köpeğinizin derisinde sorunlara neden olabilir. Bu yüzden durulamaya azami özen gösterin. Duruladıktan sonra havluya sarın ve hafifçe kürkünü kurulayın. Köpeğinizi dışarı ya da evin içine salmadan önce iyice kurulanmasına dikkat edin.

Tuvalet Eğitimi

Çov çova tuvalet eğitimi vermenin en iyi yollarından biri belli bir program izlemektir. Örneğin yemek ve uyku sonrası köpeğinizi tuvaletini yapacağı yere götürerek ona bu alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Köpeğin tuvaletini yapması için evin belli bir noktasını belirlemek de çok iyi olur. Çov çovunuzun “kakası” geldiğini hissettiğinizde onu bu noktaya götürmelisiniz.

Çov çov dairesel hareketler yapmaya başladığında ya da zemini koklamaya başladığında büyük ihtimalle tuvaleti gelmiş demektir. Köpeğiniz tuvaletini yaptıktan sonra ona ufak hediyeler vermek de tuvalet alışkanlığı kazandırmak bakımından iyi bir fikirdir. Bu durum köpeğin tuvaleti geldiğinde doğrudan belirlenen noktaya gitmesini sağlar.

Tuvalet eğitimi bir günlük bir şey değildir. Sabır ve zaman ister. Bu yüzden sevimli arkadaşınız alışkanlık kazanana kadar yerleri silmeyi kabullenmiş olmalısınız.

Sosyalleşme

Evvela Çin aslanının sosyalleşmesi gereken bir hayvan olduğu gerçeğini kabul etmelisiniz. Bunun için yapmanız gereken bazı şeyler var.

Örneğin yavru çov çovu kucağınıza almalı ve onla konuşmalısınız. Bir süre sonra sesinizi ve kokunuza alışacak ve bu tecrübeden hoşlanacaktır. Keza yavru çov çovu başka insanların kucağına da verebilirsiniz. Bu şekilde insanlara daha çabuk alışacaktır.

Çocukların yavru çov çovla oynamasına müsaade edin ve çocukların köpeğe zarar vermemesini sağlayın. Nazik olunduğu sürece çov çov insanlara çabuk ısınan bir köpek türüdür.

10-12 haftalık bir yavru diğer köpeklerle tanışmaya ve kaynaşmaya hazırdır. Nereye giderseniz köpeğinizi de yanınıza almaya çalışın. Çok sevimli olması nedeniyle insanlar ona dokunmak, onu okşamak isteyeceklerdir. Çov çova ilgi gösteren kişilere izin verin.

Çin Aslanı Hakkında İlginç Bilgiler

Halihazırda görünüşüyle bile çok ilginç ve sevimli olan bu türün daha pek çok enteresan özelliği bulunuyor.

Sigmund Freud Da Çov Çov Sahibiydi

Psikanalizin babası Sigmund Freud’un da Jofi adında bir çov çovu vardı. Psikanaliz seansların Freud’un odasında bulunan bu hayvan, başta çocuklar olmak üzere diğer hastaları da  rahatlatıyordu. Freud, köpeği Jofi hakkında şöyle diyor notlarında:

“Köpekler arkadaşlarını sever, düşmanlarınıysa ısırır. İnsanlar ise bunun tam tersini yapar. Nesnelerle olan ilişkilerinde daima sevgi ve nefret içiçedir. Bu yüzden saf sevgi gösterisi bakımından köpekler insanlardan üstündür.”

44 Dişi Var

Pek çok köpek türü 42 dişe sahip olmasına rağmen Çin aslanında 44 diş var.

Çin Aslanı Suya Sokulmamalı

Çin aslanlarının kürklerinin muhteşem olduğunu inkar edemeyiz, ancak oldukça yoğun olan bu kürk göl, ırmak ya da denizdeyken fazla su emerek köpeğin suyun dibine çekebilir. Dış kürkün altında bir de yünsü bir kat daha bulunan çov çovun yüzme becerilerini iyi bilmiyorsanız onu deniz kenarından uzak tutmanız çok iyi olur. Aman dikkat!

İlgi Gösterilmezse Bencilleşebilir

Çov çov zaman zaman gıcıklaşabilen bir hayvandır. Yani sahibinden başka kimseye eyvallahı olmayan bu tür, iyi bir eğitim ve sosyalleşmeyle birlikte daha  arkadaş canlısı olabilir.

İsmi Çin Kaynaklı Değil

Çov çov Çin kökenli bir köpek olsa da isminin İngilizce kaynaklı olduğu düşünülüyor. Chow Chow, İngilizcede “biblo, cici bici” gibi anlamlara “knicks-knacks” ifadesinin zaman içinde evrilmiş hali.

Leydinin Aşkı Filmine İlham Oldu

Disney’in 1955 yaptığı ve sinema için yapılan ilk çizgi film olan Lady and the Tramp (Leydinin Aşkı) adlı yapımda köpeklerin dünyasına konuk oluyoruz. Walt Disney, evliliğinin ilk yıllarında eşi Lillian Disney’e bir adet çov çov almış ve bu köpeği şapkanın içinde vermiş eşine. Daha sonra da bu anısını filmde de kullanmak isteyen Walt Disney, filmde yer alan Jim Dear adlı karaktere de aynı şeyi yaptırmış. Leydinin Aşkı filminde de Jim Dear şapkasının içine sakladığı İngiliz cocker spaniel tür köpeği eşine veriyor.

Çov Çov Batıya 1800’lerin Sonunda Geldi

Çov çovun batı ülkelerinde popüler olması 1900’lerin başını buluyor. Öyle ki ABD’de bulunan ve 900.000 köpeğin kayıtlı olduğu American Kennel Club adlı kayıt sisteminde bir dönem en popüler 10 köpekten biri haline geldi çov çovlar. Ana memleketi olan Çin’de ise 1956-1976 yılları arasındaki Kültürel Devrim esnasında bu köpekler yeterli ilgiyi göremediler.

Gökyüzünden Artan Renkleri Yalamış.

Bir Çin efsanesine göre çov çovların dillerinin siyah-mavi arası bir renkte olmasının nedeni, çov çovların evren yaratılırken gökyüzünden damlayan renkleri yalamasıymış. Bununla birlikte Çin aslanları, Sharpei türüyle birlikte dili bu renk olan tek hayvan. Ayrıca Çin aslanı standartlarına göre köpeğin dili ne kadar siyahsa o kadar iyi.

Emoji Crew farkıyla Çin Aslanları!

Okuduğuna değdi mi?

6 points
Upvote Downvote

Total votes: 8

Upvotes: 7

Upvotes percentage: 87.500000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 12.500000%

Yazar D. Bayram

Ankara, Bilkent, Belgesel, Sigara & Spotify.

Yorumlar

Yorum Bırak
 1. Bu hayvanlara İzmirde falan bakmaya çalışanlar var. Aşırı sinirleniyorum, hatta bir defasında kavga ettik bir parkta bir çov çov sahibiyle. Bu hayvanlar sıcak hava sevmiyor. Siz sevimli diye alıyor ve tüylerini kestirmiyorsunuz ama bu hayvanlara işkence ediyorsunuz.
  Yazık günah be

 2. Bunlar biraz inatçı hayvanlar. Bir arkadaşımda vardı hayvana hiç bir şey yaptıramıyordu. Örnek vereyim, çişini yaptırmaya çıkarıcak hayvan çıkmıyor direniyor. Aşırı uyuşuklar bir de .. Ama şimdi hakkını yemeyeyim böyle bir pufudukluk yok.

 3. Bu olayı hatırlayanlar!!!!
  http://www.diken.com.tr/cov-cov-cinsi-kopekleri-boyayip-panda-diye-yutturmaya-calistilar-hayvanlara-eziyetten-sorusturma-acildi/
  Valla rezalet ya düpedüz rezalet
  Sadece çin aslanlarına değil dünyadaki tüm hayvanlara işkence etmekten başka bir şey yapmıyoruz.şimdi birileri kalkıp ama bir sürü örgüt var ,yardımsever insan var diyoruz. ama bunlar boş laflar.
  Önce mahvediyoruz sonra tutupda onları kurtarmaya çalışıyoruz. Geçmiş olsun

 4. Aslan gibi valla aynı. Çin aslanları hakkında daha önce hiç bişi okumamıştım. değişik oldu

 5. Yhaa o tüyleri falan inanılmaz tatlı annem ve babam fazla izin bırakmasalar da yine almayı düşünüyorum o kürkleri falan da bayağı seker daha önce bir ablamda vardı bu köpekler hem çok şeker hem insani yani tanışmayı oyin oynamayı seven hem de güneşi sevmeyen bir köpek ama bazıları çok yaramaz olabiliyor ona göre de yetiştirmek lazım

 6. bilgi vereyim benim abim besliyor mevsim geçişlerinde çok kıl döküyor tuvaletini sık sık yapıyor

 7. ilk kez köpek alıyosan maltes gibi süs köpekleri oyuncak köpekler alma hatta bu köpeğede bakmakta zorlanırsın eğer 10 yaşının üstündeysen cocker al güzel köpek veya küçüksen golden labrador gibi köpekler hatta bulabilirsen lütfen sahiplen alma bende bulabilirsem chow chow alıcam olmazsa golden veya labrador yani bulabilirsem sahiplenicem yoksa alıcam

 8. Köpek eğitiminde köpeklerin kırma mı saf mı olduğuna, o ırkın ırk standartları hakemi karar verir, siz ya da biz değil. Irk standartları konusunda da çine gidip yeni araştırma yapacak bir durum söz konusu değil, tabii ki güvenilir kaynaklara başvurmak gerekli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Doğduğun yılın en hit şarkısı

Doğduğunuz Yılda Hangi Şarkının Hit Olduğunu Öğrenmek İster Misiniz?

karanlıkta bilgisayar kullanan adam

Araştırmalar Ruh Sağlığı İçin En Zararlı Olan Sosyal Medya Platformunu Ortaya Çıkardı