in , ,

Araştırmalar Ruh Sağlığı İçin En Zararlı Olan Sosyal Medya Platformunu Ortaya Çıkardı

En çok zaman geçirilen uygulamalardan biri olan Instagram’ın ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu biliyor muydunuz?

İngiltere’de yapılan bir araştırma insanların en olumsuz şekilde etkilendiği sosyal medya platformunun Instagram olduğu kanıtladı.14-24 yaş arasında 1.479 genç ile yapılan araştırmada beş popüler sosyal medya platformu arasından en olumsuz etkiye sahip olanlar incelendi.

BBC’de yayınlanan araştırma kapsamında katılımcılara YouTube, Instagram, Snapchat, Facebook ve Twitter hakkında 14 sağlık ve kaliteli yaşam sorusu yöneltildi. Sosyal medya platformlarının ruh sağlığını üzerindeki etkilerini ölçmek için sorular kaygı, depresyon, yalnızlık, korku ve dış görünüş başlıklarında hazırlandı.

En Zararsız Platform Youtube

Araştırma sonuçları incelenen platformlar arasında en yararlı olanın YouTube olduğunu ortaya çıkardı. YouTube’un ardından Twitter ve Facebook olumlu etkiye sahip platformlar olarak sıralandı.

En düşük puanı ise Snapchat ve Instagram aldı.

Neden Instagram En Zararlı Platform?

Görselliğe dayanan ve kişilerin günlük hayatlarından anlık paylaşımlar yapmasını sağlayan Instagram’ın listenin en altında yer alması dikkat çekti.

Bunun sebebinin insanların başka hayatlara daha fazla özendirilmesi olduğunu belirtiliyor. Sosyal medya üzerinden hem sahte hayat kurguları yaratan kullanıcılar hem de bu kurgulara özenenler bu durumdan oldukça olumsuz etkileniyor.

Önlemler Alınmalı

Kamu Sağlığı için Kraliyet Topluluğu’nun (RSPH) yaptığı araştırmada sosyal medya platformlarının ruh sağlığını korumak için daha çok çaba harcaması gerektiği de vurgulandı. RSPH’nin müdürü Shirley Cramer, en olumsuz etkiye Instagram ve Snapchat’in sahip olmasının bu platformların görsel odaklı olması dolayısıyla ilginç olduğunu belirtiyor. Cramer, bu platformların gençlerde yeterli hissetmeme ve kaygı gibi hislere yol açtığını vurguluyor.

Peki Önlemler Nasıl Alınabilir?

En önemli konu ise bu önlemlerin nasıl olacağı yönünde. Ankete katılan gençlerinde katılımıyla önlem önerileri oluşturan araştırma ekibinin sonuçları şöyle:

*Aşırı sosyal medya kullanımı gerçekleştiğinde uyarı penceresinin çıkması

*Platformların ruh sağlığı sorunları olan kullanıcıları tespit etmesi ve destek alabilecekleri yerler hakkında gizlice bilgilendirme yapması

* Özellikle moda markaları, ünlüler ve diğer reklam amaçlı hesaplar dijital olarak oynanmış fotoğraflar kullandığında uyarı konulması

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Dünyanın En Pofidik Köpeği Çin Aslanlarını (Çov Çov) Daha Yakından Tanıyalım

Queen Yıllar Sonra Geri Dönüyor, Ama Nasıl?