in ,

Çin Hava Kirliliğine Savaş Açtı: Orman Kent İnşaa Edecek!

Çin hükümeti hava kirliliğine savaş açıyor.

Bu savaşta kullanacağı silah ise “Orman Kent”!

İçerisinde 40 bin ağaç bulunacak olan, yüksek karbındioksit emilimi ve oksijen üretimiyle ön plana çıkan Orman Kent projesi, 1 milyon bitkiye de ev sahipliği yapacak.

Bir İlk: “Orman Kent”?

Ülkenin güneydoğusundaki Guangşi bölgesindeki Liuzu şehri yakınlarında yer alması planlanan Orman Kent, Çin hükümetinin hava kirliliği ile savaşmak için inşa etme kararı aldığı bir yapı. Yenilenebilir enerji ve doğa dostu yaşam politikalarının üretimine hız veren ülkede, Orman Kent projesi bir ilk olma özelliğini de taşıyor.

Pek çok ilke ev sahipliği yapacak olan Orman Kent’i tasarlayan isim ise İtalyan mimar Stefano Boeri.

30 Bin Kişilik Kapasite

Özgün ve doğa dostu tasarımıyla dikkatleri çeken Orman Kent, pek çok ilgi çekici özelliği içeresinde barındırıyor.30 bin kişiyi barındırması beklenen Orman Kent’in içerisinde pek çok sosyal tesis yer alacak. Orman kente okulların ve iki de hastanenin inşa edilmesi planlanıyor.

900 Ton Oksijen Üretimi

Dikilecek ağaçlar sayesinde, Orman Kent’in yılda 10 bin ton karbondioksit emilimi gerçekleştirmesi bekleniyor. Bu miktar 2100 arabanın yollarda saldığı karbondioksite eş değer. Kent aynı zamanda dikilen 40 bin ağaç sayesinde yılda 900 ton oksijen üretilmesine de olanak sağlayacak.

Orman Kent’in orman yapacak olan ise sadece dikilecek olan ağaçlar değil. Kent 100 farklı türden yaklaşık 1 milyon bitkiyi de ev sahipliği yapacak.

Tasarlanan binaların dış cephelerinin neredeyse tamamen bitkiler ve ağaçlarla kaplı olması da planlanıyor.

Enerji Üretimi

Bu yeşil projenin kendi enerjisini kendisinin üretmesi de bekleniliyor. Güneş enerjisi ve jeotermal enerji ile kentin elektrik ihtiyacını kendi kendine karşılayabileceği düşünülüyor.

Ulaşım Hızlı Trenlerle

Lizue şehri yakınlarına kurulacak olan Liuzu orman kentine ulaşım ise hızlı tren hattıyla sağlanacak.

2020 Yılında Hazır

İnşaası için çalışmalara başlanan projenin 2020 yılında tamamlanması bekleniyor.

Orman Kent, Çin’in kirlilikle mücadele programındaki adımlardan sadece biri. Çin, geçtiğimiz ay dünyanın en büyük Yüzen Güneş Enerjisi Tarlası’nı kurarak başkenti Pekin’in enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamaya başlamıştı. Ülkede hayata geçirilmesi planlanan pek çok farklı proje yer alıyor.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Aşı İğneleri Bu Bantla Tarihe Karışıyor

Üzerinde Walt Disney’in Notları Bulunan Disneyland Haritası Rekor Fiyata Satıldı