in ,

Üzerinde Walt Disney’in Notları Bulunan Disneyland Haritası Rekor Fiyata Satıldı

Dünyanın en gözde eğlence parkı Disneyland’ın orjinal haritası açık arttırma ile yeni sahibine kavuştu.

Disneyland parklarının ilki olma özelliği taşıyan ve 1955’te Kaliforniya’da açılan Disneyland eğlence parkının orijinal haritası 708 bin dolara alıcı buldu.

Harita Walt Disney’in ilk Disneyland parkına dair hayalini yansıtan haritanın, sanatçı Herb Ryman ve Disney ortaklığında, 1953’te çizildiği biliniyor.

Yatırımcıları O Harita İkna Etti

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Anaheim bölgesinde bulunan Disneyland eğlence parkının orijinal haritası, yatırımcılara park planlarını anlatmak için kullanılmıştı. Walt Disney tarafından stüdyosunun bütçeyi reddetmesi üzerine stüdyoyu ikna etmek için kullanılan haritada pek çok detay yer alıyor.

Park kurulmadan önceki dönemde, Mickey Mouse, Donald Duck gibi karakterleri ve Pamuk Prenses, Alice Harikalar Diyarında gibi yapımları hayata geçiren Disney’in kardeşi Ray’in haritayı New York’taki Amerikan Yayın Birliği (ABC) yatırımcılarına da sunarak, proje için destek toplamaya çalışmıştı.

60 Yıl Boyunca Sakladılar

Görüşmelerin ardından ABC yatırımcılarının projeyi kabul ettiği ve ilerleyen yıllarda da başka yatırımcılarla yapılan toplantılarda bu haritanın sunulduğu biliniyor.

Projenin hayata geçmesinin ardından, proje asistanı olarak çalışan Grenade Curran’a verildiği ve Curran’ın tam 60 yıl boyunca haritayı sakladığı belirtiliyor.

Walt Disney’in Kişisel Notlar Üzerinde Yer Alıyor

Harita, şu güne kadar satılan en pahalı harita olma özelliğine sahip. Haritada Walt Disney’in şahsen yazdığı notlar ve kendi çizimleri de yer alıyor.

Disneyland’ın Hikayesi

disneyland park

1923 yılında California’ya gelen Walt Disney, 1o yıl sonra dünyaca ünlü Mickey Mouse’u ve Silly Symphonies’i yaratan Disney, bu 10 yılda pek çok hayalkırıklığı yaşadı.

1940’da, çalışanlarının çocuklarıyla birlikte eğlenebileceği özel bir park kurma fikrini ortaya atan Walt Disney, beş yıl içinde Disneyland projesini inşaa etti. 1955’te California – Los Angeles’ın güneyinde Anaheim’da ilk Disneyland eğlence parkını açan Walt Disney, ardından Florida eyaletinin Orlanda kentinde ikinci eğlence parkının açılışını yaptı.

Park günümüzde pek çok coçuğun en büyük hayali. İçerisinde pek çok eğlence merkezi, su kaydırağı, oyun alanı, restaurant ve alışveriş için dükkanlar barındıran Walt Disney’in efsanevi parkı, Disneyland dünyanın en renkli merkezlerinden biri.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çin Hava Kirliliğine Savaş Açtı: Orman Kent İnşaa Edecek!

Müziğin Bebek Gelişimine Faydaları ve En İyi Bebek Müzikleri