in

Domates Neden Hem Sebze Hem de Meyvedir?

Meyve mi yoksa sebze mi olduğu konusunda domates kadar tartışma yaratan başka bir besin maddesi yoktur.

İlkokul öğretmeniniz ya da her şeyi bilen arkadaşınız size domatesin aslında bir meyve olduğunu söylediğinde şaşırmış olabilirsiniz. Ancak cevap o kadar da kestirip atılacak türden değil, zira domates farklı kesimler tarafından hem meyve hem de sebze olarak kabul görüyor.

Burada tabii ki meyveden neyin kastedildiği önem taşır. Öncelikle konuya bilimsel açıdan baktığımızda domatesin meyve olduğunu söyleyebiliriz.

Merriam-Webster sözlüğüne göre tohumdan bitki haline gelen her şey meyve olarak adlandırılır.

Bu tanıma göre çekirdeği olan ve bitki formatında yetişen her şey; elma, domates, erik meyvedir. Ayrıca salatalık, biber, kabak, avokado da bu bilimsel tanıma göre birer meyvedir. Yani patlıcan, dolmalık biber, salatalık, kabak da sebze formatında pişirilen ve tüketilen meyvelerdir.

Sebzenin bilimsel tanımı ise meyveye göre daha muğlaktır. Kökü, dalları, yaprakları yenebilen otsu her türlü bitkiye sebze adı verilir. Burada altı çizilmesi gereken nokta sebzenin bitkinin tamamı ya da bir kısmından oluşması iken meyvenin o bitkinin çekirdeğinden oluşmasıdır.

Ancak yine de farklı mesleklere sahip insanlar domatesin meyve mi sebze mi olduğu konusunda mutabakata varabilmiş değiller.

Geleneksel ata tohum ile ilgili bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Aşçılar: Domates Sebzedir

Domates elma, ananas, armut, muz kadar tatlı değildir. Buna karşın domates, yemeklere tat vermesi için kullanılan bir sos ürünüdür. Aklımıza gelen meyvelerin büyük çoğunluğu ise yemeklerde “sos” için kullanılmaz. Siz hiç domatesli dondurma gördünüz mü? Bu nedenle aşçılar domatesi sebze olarak görürler.

Botanikçiler: Domates Meyvedir

Botanikçilere göre bir bitkinin ürününde çekirdek varsa ve bitkinin çiçeğinden ortaya çıkıyorsa o ürün meyvedir. Bu bakımdan domates botanik bilimi kriterlerine göre meyvedir. Gerçi çekirdeği olmayan pek çok meyve mevcut, örneğin muz. Ancak çekirdeksiz üreyen meyvelerde de “dölsüz üreme” söz konusudur. Dolayısıyla muzun çekirdeği olmasa da muz meyve olarak kabul edilir.

Diyetistenler: Domates Sebzedir

Beslenme uzmanlarına da domatesin sebze olduğu görüşünde. Sebzeler genelde bol miktarda vitamin ve mineral içerir. Meyveler ise karbonhidrat, şeker ve protein bakımından daha üstündür.

Eğer bir diyetisyene sebze ve meyve arasındaki farkı tek kelimeyle anlatmasını isterseniz size “fruktoz” diyecektir. Orta boylu, olgun bir domateste 1.7 gram fruktoz, orta boy olgun bir elmada ise 11 gram fruktoz vardır. Fruktozun bakımından fakir olması, diyetisyenlere göre domatesi sebze sınıfına sokar.

New Jersey’in Resmi Sebzesi Domates

ABD’de bazı eyaletler domatese karşı özel hislere sahip. New Jersey eyaleti domatesi, eyaletin resmi sebzesi olarak ilan etmiş durumda. Ohio eyaletinde domates resmi sebze, Tennessee eyaletinde resmi meyve ve Arkansas eyaletinde domates hem meyve hem de sebze olarak kabul ediliyor.

Sonuç

Aslında sonuç diye bir şey yok. Devletler, mahkemeler, diyetisyenler, botanikçiler, aşçılar domatesin sebze mi meyve mi olduğu konusunda asırlardır tartışıp dururlar. Bu tartışmanın günlük hayatımıza herhangi bir somut katkısı olur mu tartışılır. Ancak herkesin kabul edebileceği bir şey var ki, o da domatesin çok lezzetli bir ürün olduğudur. Özellikle ülkemizde Ayaş domatesi olarak bilinen domateslerin lezzetini çok az şey verebilir.

Bu nedenle bize göre kafayı bu tartışmayla meşgul etmek yerine hormonsuz, ilaçsız domates yemeye ve yetiştirmeye çalışmak en mantıklı yoldur.

İŞTAHINIZI AÇABİLECEK DİĞER İÇERİKLERİMİZ

Ülke Ülke Peynir Çeşitleri Ve Bu Lezzetlerin Şaşırtan Hikayeleri

Paleo Diyeti ile Mağara İnsanlarına Yemeğe Davetlisiniz!

İşte Karşınızda Hamburger Koltuk, Turşu Yastık!

Şahane Meyve Altın Çilek Nedir, Faydaları Nelerdir?

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Tatilciler İçin En Ucuz Avrupa Şehirleri

İnsanın İçine İşleyen Frida Kahlo Sözleri