in ,

Dövme Sildirme Yöntemleri Hakkında A’dan Z’ye Bilinmesi Gerekenler

Yaptırdığınız dövme, bir anda en büyük pişmanlıklarınızdan biri olduysa bu yazı tam olarak size göre!

Dövme yaptırmak kimisi için aylar yıllar süren bir süreçken, kimisi için bir anda alınan bir karardır. Ancak ani alınan bir karar, beceriksiz ellere teslim edilen bir dövme veya şimdi baktığınızda size kötü şeyler hatırlatan bir anı hayatınızdaki en büyük pişmanlıklardan birine dönüşebilir.

Eğer öyleyse, üzülmeyin! Çaresi var. Gelişen teknolojiyle birlikte istemediğiniz bir dövmeden kurtulmak mümkün. Ancak bu işlemin kolay olduğu söylemek mümkün değil. Gelin hep birlikte sizin için hazırladığımız kapsamlı dövme sildirme rehberimize göz atalım.

Dövme Sildirme Yöntemleri

Dövme Çıkartma Kremleri

TCA İşlemi

Lazerle Dövme Sildirme

Dövme Sildirme İşleminden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

Dövme Sildirme Yöntemleri

Memnun kalmadığınız veya yaptırdığınız için pişman olduğunuz bir dövmeyi sildirme kararı almak zordur. Ancak nasıl sildireceğinize karar vermek çok daha zor olabilir. Hem internet dünyasında, hem de farklı uzmanların görüşlerinde bu süreçle ilgili ayrışmalar olduğunu görebilirsiniz. Lazer, farklı kimyasallar ve piyasada dövme sildirme kremi adı altında satılan ürünler dövme sildirme yöntemleri arasında en çok ön plana çıkanlar. Ancak pek çok uzman lazerle sildirme dışındaki yöntemleri önermemekte. Gelin şimdi birlikte bu yöntemlere daha detaylı bir şekilde.

Dövme Çıkartma Kremleri

En iyi dövme çıkartma şekli olarak pazarlanan dövme sildirme kremleri pek çok farklı markada piyasada bulunabilir. Çeşitli markalar altında satılan dövme temizleme kremleri özellikle yurtdışında pek çok markette bile kolaylıkla bulunabilir. Hatta dövme sildirme yazdığınızda, Google bile size bu ürünlerle ilgili pek çok reklam şeridi gösterecektir.

Bu kremler ve jeller farklı  formülasyonlarda hazırlanır. Genellikle bu kremlerin içinde TCA, hidrokuinon veya çeşitli asitler birincil aktif madde olarak kullanılır. Tekrarlanan uygulamalarla dövmenizin giderek solup kaybolacağını vaat eden bu ürünler çoğunluk cildinizde olumsuz etkiler bırakacaktır.

Bu ürünler genellikle kremin gerçekte nasıl işlediği konusunda belirsiz olmasına rağmen ikna edici  pek çok fotoğrafla pazarlanır. Üstelik lazer tedavisine göre oldukça ucuz bir opsiyon olarak karşımıza çıkan bu yöntem maalesef pek de işe yaramıyor.

Tüm cilt tipleri için formüle edildiği, kimyasal bir serumun cildin mürekkep lekeli katmanlarına derinlemesine nüfuz ettiği ve mürekkebi hücresel düzeyde parçaladığı iddia edilen bu ürünler işlevsiz. Çünkü dövme mürekkebine ulaşmak için epidermis yoluyla dermise nüfuz etmeleri pek de mümkün değil. Ettiği takdirde de, topikal madde dermise nüfuz edip dövme mürekkebini yok ederse, çevreleyen deri dokusunda hasara neden olup, ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilir.

TCA İle Dövme Sildirme

TCA dövme sildirmek isteyenlerin en çok tercih ettiği yöntemler arasında yer alıyor. Özellikle lazer teknolojisinden dövme sildirmenin tek yolu olarak bilinen ve çok yaygın olarak uygulanan bu yöntem biraz rahatsız edici olabilir. Özellikle fotoğraflar için şimdiden özür dileriz.

TCA içerisinde oldukça yoğun miktarda asit içeren bir kimyasaldır. Dermetolojik problemlerin giderilmesi amacıyle kullanılan bu madde ciltte bir çeşit kimyasal peeling etkisi yaratır.TCA’nın içerisinde bulunan asit deri üzerinde bir peeling etkisi yaratarak deriyi yavaşça soyar. Zaman içerisinde kendini yenileyen cilt daha farklı ve taze bir görünüm kazanır.

Sadece dövme silmek için değil, aynı zamanda cilt bakımında da kullanılan bu maddenin en önemli özelliği içerdiği asittir. Asit miktarı TCA’yı çok zararlı bir madde haline getirebilir. Dövme sildirmek için kullanılan TCA’lar genellikle %50 oranında asit içermektedir. Cilt tipi TCA kullanımında oldukça önemlidir. Farklı derecelerde hazırlanan TCA’lardan kendi cilt tipinize uygun olanı seçmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda hassas ciltlerin TCA’yı vücutlarında bekletme süreleri de önemlidir.

Kol, sırt ve bacak bölgesindeki dövmeleri silmek için %50, göğüs bölgesindekiler için  %40 oranında TCA yeterli olacaktır.

TCA’nın nasıl uygulandığını anlatmadan önce TCA kullanımının uzmanlar tarafından tavsiye edilmediğini belirtelim. Bazı uzmanlar her ne kadar bu işlemi doğru yapıldığı takdirde zararlı bulmasa da, oldukça kuvvetli bir asitle uğraşmanın çok da güvenli olduğunu söylemek mümkün.

Nasıl Uygulanır?

Uygulama öncesi dövmenin bulunduğu bölgeyi dezenfekte edip, kurulayın. Daha sonra TCA’yı bir kulak çubuğu veya pamuk yardımıyla hızlıca tüm dövmeye uygulayıp maksimum 1,5 dakika bekletip bol suyla yıkayın. Yıkadığınız suyu çeşme değil, içme suyu olarak tercih etmeniz daha hijyenik olacaktır. İşlem sonrası cildinizi kurulayıp, üzerine Bepanthol sürün. Aşırı nemlendirmekten kaçınarak bir süre kremi günde iki sefer sürmeye devam edebilirsiniz.  Bu uygulamayı ayda bir tekrar edebilirsiniz. Bu süreç dövme boyutuna göre farklılık gösterebilir.

Acı Hissi Nasıl?

Tahmin edebileceğiniz üzere TCA içerdiği asit nedeniyle ciddi bir yanma hissiyatı yaratacaktır. Bu hissin seviyesi uygulanan bölgeye, bölgenin büyüklüğüne ve sizin cilt hassasiyetine oldukça bağlıdır.

TCA ile İlgili Sık Sorulanlar

1.Daha yoğun asitli TCA kullanırsam, daha iyi çözüm alır mıyım?

Muhtemelen hayır. Hatta tam tersi yüksek asit cildinizde leke kalmasına neden olabilir, kimyasal yanıklar oluşturabilir.

2.TCA’yı cildimde ne kadar süre tutmalıyım?

Cilt hassasiyetinize bağlı olarak bu süre değişebilir. Ancak unutmayın TCA oldukça hassas bir kimyasal. Bu nedenle 1.5 dakikadan fazla cildinizde kalmasına izin vermeyin.

3.Cildimde kanamalar var ne yapmalıyım?

TCA kullandığınızda cildinizde pek çok etki gözlemleyecekseniz. Eğer sizi çok rahatsız eden bir durum olursa mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek yardım isteyin.

Lazerle Dövme Sildirme

Lazer şu an için bilinen en güvenli ve garantili dövme sildirme yöntemidir. Her geçen gün daha da yaygınlaşan ve farklı lazer tiplerinin geliştirilmesiyle gittikçe daha kaliteli hale gelen bu yöntem, oldukça karmaşık bir sürecede sahiptir.

Nasıl Çalışır?

Dövme mürekkepleri ağır metal bileşiklerinden oluşurlar. İçerisin kurşun, bakır, manganez ve civa gibi metaller bulunduran mürekkepler kalıcıklarını bu metallere borçludurlar. Kimi zaman dövme yaptıranlarda görülen alerjik reaksiyonlar bu metaller nedeniyle oluşmaktadır.

İşte dövme işlemi sırasında bu metaller deri altına enjekte edilir. Bağışıklık sistemi bu parçacıkları yabancı davetsiz misafirler olarak algılar ve onlara karşı koymak için beyaz kan hücrelerinden oluşan ordularını gönderir. Beyaz kan hücreleri daha sonra küçük mürekkep parçacıklarını karaciğere yönlendirerek işlenir ve atılırlar. Ancak mürekkep parçacıklarının birçoğu beyaz kan hücrelerinden çok daha büyüktür, bu yüzden bu parçalar vücuttan atılamaz ve oraya yerleşir. İşte bir dövmenin ilk yapıldığında daa parlak olmasını sağlayan da tam olarak budur. Anlayacağınız dövmemize rengini ve şeklini veren şey büyük metal parçacıkları.

İşte lazerle yapılan işlem bu büyük metal parçalarını parçalamak. Parçalan metal parçaları beyaz kan hücreleri tarafından vücuttan atılır, bu sayede dövmemiz yavaş yavaş silinmeye başlar.

Dövme giderici lazerler, Q-anahtarlı lazerler veya ultra-kısa darbeli lazerler olarak da adlandırılırlar ve aşırı derecede sıcaktır, çok dar bir frekansta çalışırlar ve çok hızlıdırlar. PicoLaser adı verilen dövme çıkarma lazeri, saniyenin trilyonuncu saniyesinde pikosaniye cinsinden çalışır. Bu hız ve ısı, mürekkep parçacıklarını parçalamak için çok önemlidir. Fototermoliz adı verilen bu süreç aynı zamanda lazer epilasyonda da kullanılır.

Lazerler mürekkep parçacıklarını ısırık büyüklüğünde parçalara ayırdığında, beyaz kan hücreleri onları karaciğere nakletmek için yola çıkarlar. Şimdi bu nispeten kolay gelebilir, ancak pahalı dövme işlemi genellikle birkaç tur muamele gerektirir ve iz bırakabilir. Daha koyu pigmentler daha kolay emilirken, daha hafif ve daha yansıtıcı mürekkepler lazerlere karşı daha az duyarlıdır.

Acı Hissi Nasıl?

Lazer öncesi herkesin genel endişesi ne kadar acıyacağı yönünde olur. İtiraf edelim, evet acıyor. Çünkü lazerler mürekkep parçacıklarını binlerce derece ısıtıyorlar, oldukça hızlı gerçekleşen bu işlem deriyi yakmayarak, direk mürekkebe yöneliyor. Bir şok dalgası içine yerleşen enerji oldukça acı verici olabiliyor.Şok dalgası cilt boyunca titreşir ve cildin üst tabakasını kaldırıp beyaza veya “donmaya” neden olur. Ağrılı olmasına rağmen, bu etki genellikle sadece birkaç saniye sürer.

İşlem Maliyeti Ne Kadar?

Lazerle dövme işlemi oldukça uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Bu nedenle çok ucuz bir işlem olduğunu söylemek mümkün değil. Seans başı ücretlendirilen lazer işlemi, dövmenin yeri, boyutu, kalitesi, renklilik oranı gibi birbirinden farklı faktörlere göre farklı fiyat aralıklarında yer alır. Bu nedenler farklı merkezlerle konuşarak, farklı fiyatlar alarak en uygun olanı bulmanız gerekmektedir.

Lütfen ucuz olsun diye hijyenik olmayan bir tesis tercih etmeyin!

Lazer Öncesi Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

1.Beklentilerinizi Yükseltmeyin

Daha öncede belirttiğimiz gibi dövme sildirme işlemi her dövmede aynı sonucu vermiyor. Üstelik hiç bir yöntem dövmenizi tamamen silmeyi de garanti edemez. Dövmenizin büyük bir kısmı silinse bile, cildinizin gördüğü olumsuz işlem ciddi bir iz bırakabilir. Bu nedenle dövme silme işleminde uzman ya da en azından tecrübesi olan bir doktorla konuşarak, sizin dövmenizde nasıl bir silme işlemi olacağını öğrenebilirsiniz. Bu da beklentilerinizin çok yükselmesinin önüne geçecektir.

Bunların yanı sıra dövmeyi yaptırmak 1-2 seans sürmüş olsa da, dövmeyi sildirmek çok daha uzun süre alacaktır. Bu sürece kendinizi hazırlayın. Bu süreç içerisinde yaşayacağınız acıyı da hesaba katarak durumun farkında olun. Bu sayede hayalkırıklığı yaşama ihtimaliniz çok daha düşük olacaktır.

2. Uzun Bir Tedavi Sizi Bekliyor

Dövme sildirmek maalesef yaptırmaktan çok daha uzun bir süreç. Üstelik sizin dövmenizin kaç seans lazer tedavisiyle silinebileceğini kestirmek çok mümkün değil. Bu nedenle dövme sildirme işlemi gibi ciddi bir sürecin içerisine girmeden önce hem maddi, hem de manevi olarak kendinizi hazırlamanız gerekiyor.

Üstelik lazere sildirme tedavisinde seanslar arası sürede oldukça önemli. Doğru aralıklarla seanslara gitmeli, bu seansları aksatmamalısınız. Çünkü laze lazer tedavisi uygulamak cilt tahrişi ve açık yaralar gibi yan etkileri artırabilir. Seanslar arasındaki ortalama süre 4-6 haftadır, ancak bu durum kişiden kişiye ufak farklılıklar gösterebilir.Bazı durumlarda, tedaviler arasında beklemek için minimum sekiz hafta önerilir. Dövmenin büyüklüğü, kullanılan boya kalitesi, yapılan dövmenin profesyonelliği bu süreçte oldukça etkili olacaktır.

3.Dövmeniz Nerede?

Dövme yaptırmadan önceki süreçte, dövmeyi nereye yaptıracağınızı uzun süre düşündüğünüzü eminim. Göz önünde mi olmalı, yoksa sık sık görüp sıkılmayacağını bir yere mi dövme yaptırmalısınız? İşte dövmeden önce uzun uzun düşünüp cevap vermeye çalıştığınız bu sorular, dövme silme işleminde farklı bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Çünkü dövme sildirme işleminde dövmenizin nerede olduğu oldukça önemli.

Kan akışının daha yavaş olduğu, kalpten uzak bölgelerde yer alan dövmeleri sildirmek çok daha zordur. Eğer ayağınızda, ayak bileğinizde bir dövmeniz varsa biraz şanssızsınız.

Anlayacağınız kalbe yakın ve kan akışınızın yoğun ve hızlı olduğu bölgelerde şansınız çok daha yüksek. Üstelik bu sadece dövmenin silinme sürecinde değil, aynı zamanda dövme sildirdikten sonra iyileşme sürecinde de etkili. Anlayacağınız eğer dövmeniz kalbinizden çok çok uzaktaysanız, aklınızdan da uzak tutarak o dövmeyi sildirmeyi daha az düşünürseniz daha iyi olur.

4. Amatörler Başa Bela

Bildiğiniz üzere dövmenin profesyonel ellerden çıkmış olması oldukça önemlidir. Renk ve çizgi kalitesini oldukça etkileyen profesyonel dokunuşlar, dövmenin silinme işleminde de oldukça önemlidir. Kullanılan renklerin kalitesi, mürekkebin gömülü olduğu derinlik ve derinin altına aynı seviyede enjekte edilip edilmediği dövme sildirme işleminin kolaylığını ve zorluğunu belirler. Eğer dövmenizi yapan kişi profesyonel bir dövme sanatçısıysanız oldukça şanslısınız demektir. Çünkü bu onun dövme mürekkebini doğru bir şekilde kullandığını gösterir. Bu da dövme silme işleminin hem süresini, hem acısını azaltacaktır.

Eğer dövmeniz amatör bir elden çıktıysa vay halinize! Amatör dövmeler genellikle düzensiz bir el ile uygulanır, bu da çıkarmayı zorlaştırabilir.

5.Lazer Seçimi Önemli

Eğer renkli bir dövmeye, özellikle çok fazla sayıda farklı rengi içerisinde bulunduran bir dövmeye sahipseniz farklı lazer türlerini araştırmanız gerekebilir. Çünkü farklı renkleri tedavi eden farklı lazer dalga boylarında dövme çıkarma işlemi için çeşitli seçenekler bulunmaktadır.

Lazer dövme teknolojisi, son yıllarda PicoSure lazer aplikatörü ile öne çıkan önemli bir gelişme gösterdi. PicoSure, kaldırılan renklere bağlı olarak üç dalga boyunda çalışır. Süreç halen çok sayıda seansı gerektiriyor, ancak modern lazerle çıkarma tedavilerinin sonuçları çok daha iyi.

Aynı zamanda dövme renklerinize bağlı olarak, farklı lazer tedavilerini kullandığınız karışık bir tedavide doğru çözüm olabilir. Üstelik pek çok uzman da farklı mürekkep renklerinin farklı lazer dalga boylarına daha iyi tepki verdiğini, bu nedenle eğer dövme çok renkliyse, sadece bir lazer ile muamele edilemeyeceğini belirtiyor.

6. Tedavi Boyunca Yaşayacağınız Sıkıntılardan Haberdar Olun

Kabarcıklar, şişkinlik, dövmenin yükseltilmesi, kanama, kızarıklık ve geçici kararma dahil, tedavi sonrası görülebilecek bir dizi belirti bulunmaktadır. Tüm bu sıkıntılar yaygın olarak görülse de, genellikle birkaç hafta içinde azalır. Her zaman olduğu gibi, endişelendiğiniz durumları veya uzun süren rahatsızlıkları  doktorunuza danışmayı unutmayın.

7. Yan Etkiler Olacaktır

Bu kadar ciddi bir işlemin ister istemez oluşan ciddi yan etkileri vardır. En sık görülen yan etki cildin koyulaşması veya incelerek hafiflemesidir. Bu duruma hiper-pigmentasyon veya hipo-pigmentasyon adı verilir. Bu genellikle tedaviden 6-12 ay sonra kendiliğinden düzelir. Yara izleri aynı zamanda enfeksiyon, yanıklar ve deride dokusal değişiklikler gibi potansiyel bir riskleri beraberinde taşır. Bu nedenle özen gösterilmesi gerekmektedir.

Bunun nedeniyse işlem yapılan bölgede sadece boya olmamasıdır, unutmayın o bölge aynı zamanda normal pigmentlere de sahip.

8. Koyulaşma Görülebilir

Beyaz mürekkep içeren renkler de dahil olmak üzere, kozmetik dövmelerde kullanılan mürekkebin bir kısmı, titanyum dioksit nedeniyle tedaviden hemen sonra koyulaşabilir (oksitlenebilir). Bu genellikle daha ileri tedavilerle düzeltilebilir.

Dövmelerde kullanılan mürekkepler koyu renklere veya griye dönüşecek demir içerebilir. Birden fazla tedaviyle çözülebilecek bu sorun, geçici olarak daha koyu bir cilde sahip olmanıza neden olabilir.

9. Koyu Ciltler Daha Zorlu

Daha koyu cilt tonlarında yapılan dövme sildirme işlemi daha yüksek hipo-pigmentasyon riski taşır. Koyu tenli insanlar elbette  lazerle dövme sildirme işlemi yaptırabilir, ancak hipo-pigmentasyon riski yüksektir, çünkü lazer cildinizden pigment kaybına neden olur. Bu nedenler doktorunuz dikkatli davranmalı ve riski en aza indirgemek için daima bir test yerinde işlem yapmalıdır.

10. Öncesi-Sonrası

Lazer dövme çıkarma işlemi, kalifiye bir teknisyen veya doktor tarafından gerçekleştirildiğinde genellikle güvenlidir. Ancak siz genede bu sürece başlamadan önce ve süreç boyunca, durumunuza bağlı olarak ortaya çıkabilecek tüm yan etkileri ve riskleri sormaktan çekinmeyin. Benzer cilt tipleri ve dövmelerdeki diğer hastaların önce ve sonrası resimlerini görmek isteyin. Bu sizin sürece daha kolay hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda beklentilerinizi daha iyi bir şekilde geliştirmenizi sağlayacaktır.

Gördüğünüz gibi dövme sildirmek, dövmeyi yaptırmaktan çok daha uzun ve uğraştırıcı bir süreç. O yüzden yaptıracağınız dövmeyi doğru bir şekilde seçmeniz çok önemli. Unutmayın dövmeniz sizin bir parçanız olacak, ona değer verin!

Yorum

Leave a Reply
 1. Ben TCA’nın hiç tercih edilmemesi gereken bir madde olduğu düşünüyorum. Maalesef bundan 7 sene o zamanki erkek arkadaşımla birlikte dövme yaptırmıştık. İsimlerimiz değil ama birbirini tamamlayan iki dövme bulunuyor ikimizinde ayak bileğinde. Ayrıldıktan sonra dövme beni ok rahatsız etmeye başladı. Üstelik ondan sonraki erkek arkadaşlarıma dövmeyi söyleyemedim. Bende sildirmek için epey araştırma yaptım. Lazer çok masraflı olacağı için TCA’yı denemeyi düşündüm. Ancak internette okuduğum yan etkileri ve bazı insanların deneyimleri beni çok korkuttu. TCA bildiğiniz asit arkadaşlar ne kadar farklı dozlarda olsa da asit sonuçta. Bildiğiniz derinizi yakıyor, vücut yeniden deri üretiyor. Üstelik oluşan yaranın enfeksiyon kapması durumunda çok daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Orada çıkan yeni deri güneşe karşı çok hassas olacağı için aşırı dikkat edilmesi gerekiyor.Elbette bu yöntemi uygulayıp oldukça sağlıklı bir şekilde hayatına devam insanlar var. Ama bu riskleri göze almaya değer mi bilmiyorum. Ben almadım. Dövmeniz zaten devamlı gördüğünüz bir yerde değilse çoğu zaman unutuyorsunuz. Üstelik üstünden zaman geçtiği için artık beni rahatsız da etmiyor. Onun da iyi veya kötü bir hatırası var benim için. Şimdiki erkek arkadaşım dövmemin hikayesini biliyor ancak dert etmiyor. Zaten ondan önce yaşanmış bitmiş bir mesela. Arada sosyal medyadan eski erkek arkadaşımın fotoğrafları denk geliyor. O da sildirmemiş. Ona da mantıksız gelmiş herhalde. 😀

 2. Dövme sildirmek gerçekten çok zorlu bir süreç. Hem psikoloji olarak hem fizyolojik olarak çok zor dövme sildirmek. Üstelik dövmeyi yaptıracağız diye verilen paradan kat ve kat fazla para veriyor insan. O yüzden dövme yaptırmaya karar verirken çok düşünülmeli. Ne dövmesi yaptırmak istiyorsunuz, nereye istiyorsunuz iyi düşünün. Yaptıracağınız insan ve mekanda çok önemli. Hijyenik olması ilk koşulunuz olsun. Yaptıracağınız dövmenin sizin için geçici bir heves olmamasına dikkat edin. O anki sevgilinizin adını kolunuza yazdırıp ardından bir de ondan kurtulmaya çalışmayın boşuna.

 3. Size katılıyorum Emel Hanım. Dövme yaptırmadan önce insan iyi düşünmeli. Dövme iyi bir şekilde tasarlanmalı, çizimi rengi iyi seçilmeli. Gerçekten emin olmalı insan yaptıracağı dövmeden aksi taktirde çok ppişman olabilir. Dövme sanatçısıyla iyi bir iletişim kurmak da çok önemli. Aklınıza takılan, içinize sinmeyen en ufak noktayı bile paylaşın ve sorun ona. Birde nolur güzel gözüküyor diye tutup Çince Japonca yazılar yazdırmayın. Anlamını bilmeden yazdırdığınız bir kelime çok yanlış bir anlama sahip olabilir. Anlamından emin olun.Eğer kolay karar değiştiren biriyseniz hele kesinlikle emin olun. Bir de çift dövmeleri de çok riskli bence.Arkadaşınızla, eşnizle aynı dövmeyi yaptırmak riskli. Sonuçta ilerde birgün onunla aranız bozulabilir.

 4. Dövmeyi sadece insan pişman olduğu için sildirmez. Mesela ben bir sağlık sorunu nedeniyle sildirdim. Çünkü alerjik reaksiyon gösterdi vücudum ve dövme hayatımı mahvetti resmen. Zaten çok alerjik bir bünyem var. O yüzden benim hatam oldu gidip dövme yaptırmak. Üstelik amatör birine yaptırdım o da dövmenin silinmesini zorlaştırdı. Profesyonel olarak uygulanan dövmeler, cildin daha düz katmanlarına düz bir seviyeye nüfuz etme eğilimindedir. Bu tekdüzelik, dermatolojik cerrahların mürekkeple kaplanmış cildin daha geniş alanlarını aynı derinlikte kaldıran teknikleri kullanmasına olanak tanır.
  Bazı yeni mürekkepler ve pastel renklerle yapılan profesyonel dövmeler tamamen çıkarılması zor olabilir. Daha derin mavi ve siyah mürekkep renkleri özellikle zordur.Daha yeni dövmeler daha eski olanlardan daha zor çıkarılır. İşte benim dövmem de hep renkli, hem yeniydi. O nedenle dövme sildirmek acıklı bir süreç oldu benim için. Üstelik seanslarım hala devam ediyor.

 5. Dövmeyi lazerle sildirdikten sonra yüzeysel bir cilt yarası oluşur. Bazı hastalarda morarma veya şişme görülebilir. Tedavi alanının derhal beyazlaştırılması genelde birkaç dakika sürer. Birçok müşteri daha sonra 1 ila 2 hafta veya daha uzun sürebilir, 8 ila 72 saat içinde kabarcıklar, kabuklar veya kabuklu bulutu geliştirir. İşlenmiş bölgeler, kabuk soyulduktan sonra pembe veya solgun olabilir. Tedavi edilen alanda azalmış veya fazla cilt pigmenti oluşabilir ve çok nadir durumlarda dışında geciktirir. İyileşme genellikle 4-6 hafta içinde tamamlanır, ancak bu durum değişebilir. Operasyondan 24 saat sonra soğuk pres uygulayabilirsiniz. Fiziksel aktiviteden, sıcak duştan ve terlemekten kaçının Önümüzdeki 1-2 hafta dövme iyileşinceye kadar doğrudan güneşe maruz kalmayın. Havuz veya denize girmeyin. Tedavi edilen alanı temiz ve kuru tutun. Gerekirse alanı antibakteriyel sabunla temizleyin ve daha sonra bölgeyi kuru tutun. Bazı kabuklanma, kabarcıklanma, hafif kanama ve kaşıntı oluşabilir. Tedaviden hemen sonra, tedavi sahasında eritem (kızarma) ve ödem (şişme) olabilir. Bu genellikle 2 saat veya daha fazla sürer. Eritema 10 güne kadar sürebilir.Kabarcıkları patlatmayın. Enfeksiyon ve yaralanma ile sonuçlanabileceği için kabuğa bulaştırmayın veya cildin kazınmasına izin vermeyin. Tamamen iyileşene kadar tedavi edilen alanı traş etmeyin.Kabarcık oluşmasının bazı tedavilerde oluşabileceğini fark edebilirsiniz. Kabarcık oluşmazsa, bu, en yeni tedavinizin daha az agresif olduğu anlamına gelmez veya tedaviniz işe yaramaz.

 6. Lazerle dövme çıkarma işleminin güvenli ve etkili olabilmesi için, dövme silme işlemini yapan kişinin hijyen de dahil olmak üzere birçok şeyi göz önünde bulundurması gerekir. Pek çok uzman bu işi yapmak için özel dersler alıyor. Cilt doktorları uzun eğitimler alarak doktor olmuş olabilir ancak bu yeterli değil. Lazerle dövme silmek için özel bir eğitim almış olmaları şarttır. Doktorunuz sizi doğru insanlara yönlendirecektir. Elbette doktorun güvenilir olması önemlidir. Bir dövme sanatçısına ya da estetikçiye gitmeye karar verirseniz, bu tıp eğitiminden yararlanamazsınız. Aldığı özel eğitimlerle kendini geliştirmesi şarttır. Çünkü dövme sildirmenin pek çok yan etkisi bulunur. Eğer güvenilir ellere teslim etmezseniz kendinizi bu yan etkileri yaşamak kaçınılmaz olur. Lazerle silme işlemi sırasında bazı insanlar cildinde açık veya koyu lekeler geliştirir. Bu lekeler 6 ay veya 1 yıl içinde kaybolurlar. Ancak doktorunuzun hatası bu lekelerin kalıcı olmasına neden olabilir. Şahsen benim kuzenim sildirdi ve hiç bir sorun yaşamadı. Ama doktoru çok ve bu işte uzman bir doktordu.

 7. Valla dövmemi yaptırırken çok düşündüm en sonunda yaptırmaya karar verdim. O kadar araştırmama rağmen dövmecimin kullandığı malzemeden kaynaklı olarak dövmem çok kötü bir hal aldı. Ben de sildirmek için araştırma yaptım. İnternetten yazanlar çok korkutuyor insanı ama saçma span yorumlar hep. Gidin iyi bir hastaneye ve lazerle sildirin. Riski yok. Güvenilir bir yere gidin sadece.

 8. Tam 7 tane dövmem var. Biri hariç hepsinden çok memnunum o biri de çok duygusal bir anımda yaptırdığım için beni mutsuz ediyor. Sildirmek istiyorum acaba şu kimyaal yolu mu denesem ama ya leke kalırsa

 9. Ben sana yardımcı olayım Ecem kardeşim. Ben iki dövmemi de sildirdim. Gençlik işte yaptuırdık ama artık hayatım çok farklı. işim gereğide dövme biraz abuk duruyordu. Ben Manisa’da lazerle sildirttim birini. İlk dövmem çok acıdı çünkü yapan dövmeci çok kötüydü kötü malzeme kullanmış ondan sildirmesi de zor oldu, ama ikinci dövmem çok rahat silindi. Daha büyüktü ama iyi bir dövmeci elinden çıkmıştı o yüzden çok daha rahat oldu. ama bak dikkat et güvenilir bir yerde sildir.

 10. Suanda sildirme islemi uyguluyorum izmir de novar6 da fakat oyle kolayca silinmiyor. Aklinizda oyle 3/5 seans surer gibi dusunuyorsaniz hemen unutun:) en az 10 seans ki 10 bile az… malesef cok uzun ve her yonden yorucu bir surec.

 11. Şuan ben sildirme aşamasındayım 2. seansı aldım silikleşti. sanırım bi 4 seans daha alıcam anca çıkıcak ufak ve ince olmasına rağmen zahmetli bir iş. Önce uyuşturuyolar iğneyle sonra soğuk hava ve lazer tutularak silme işlemi gerçekleşiyor. İlk önce bembeyaz oluyor bir kaç saat sonra eski haline geri dönüyor ama zamanla silikleşiyor. İşlemden hemen sonra ufak bir kabuk bağlıyor ve kabuk zamanla dökülüyor 1 , 1.5 ay sonra diğer seansı alıyorsunuz ve seanslar giderek lazerin etkisi arttırılarak yapılıyor. Şuan herhangi bir iz söz konusu değil ara ara girip yazarım yine ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

İlham Veren Başarı Hikayesi: IKEA Kurucusu Ingvar Kamprad

Savaşçı Anne, Herkese Umut Olmak İçin Bebeğini Emziriyor!