in ,

Duygusal İlişkilerde Emoji Kullanım Rehberi 📃

Hayatta en çok zorlandığımız konulardan bir tanesi hiç kuşkusuz ki, hissettiklerimizi karşımızdaki insana doğru anlatabilmek. Kelimelerle arası kötü olanlar için bu durum tam bir ızdıraba dönüşüyor. Peki kendimizi anlatmanın daha kolay bir yolu var mı? Emojiler burada yardımımıza yetişiyor. Çoğu zaman sevdiğimiz bir durum karşısında ya da hoşlanmadığımız bir şeyle karşılaştığımızda istediğimiz tepkiyi veremeyiz. Fikrimiz sorulduğunda kaçamak cevaplara mahkum oluruz ama emojilerle bu devir kapanıyor gibi duruyor çünkü kendimizi anlatmak emojilerle daha kolay.

Kendimizi anlatmak için bir tercümana en çok ihtiyaç duyduğumuz durumlar genellikle gönül işleri. İkili ilişkilerde, flört evresinde duyguları anlatmak genellikle zor olur ama bu noktada emojilerle işler çok kolay. Emojiler kendimizi anlatmamıza yardımcı oluyor ve hislerimizin tercümanı oluyor ama doğru emoji kullanmak ikili ilişkilerimizin gidişatı için hayati önem taşıyor. Duygusal ilişkilerde doğru emojiler kullanarak kendimizi ifade edebilmeyi kolaylaştıracak bir emoji kullanım rehberi hazırladık.

Doğru Zamanda Doğru Emoji Kullanmak

Emoji kullanırken en çok dikkat etmeniz gereken konu hiç kuşkusuz doğru zamanda doğru emojiyi kullanmak. İkili ilişkilerde, tanışma evresinden ilişki evresine kadar geçen dönemi flört dönemi olarak kabul edebiliriz. Bu dönemde kendinizi ifade etme ihtiyacınızın en yüksek ve hassas seviyede olduğunu göz önüne alırsak, duygusal ilişkilerde emoji kullanım rehberine buradan başlamak doğru olacaktır.

Tanışma Evresi

Duygusal İlişkilerde Emoji Kullanım Rehberi

Bu aşamada kullandığınız emojiler son derece önemlidir. Yersiz cesaretler ya da abartılı kullanımlar sizi zararlı çıkarabilir. Bu aşama için yapılması gereken şey, bilindik az riskli emojilerle yola çıkmak ve emojileri duygulara tercüman olmaktan ziyade iletişime yardımcı bir ek aktör olarak kullanmak olacaktır. Örneğin, “Günaydın 👋👋”, “Günaydın ☀️☀️”,  “Naber😄”, “Haklısın 👍”,   “İyi geceler 👋”  bu aşamada kullanabileceğiniz doğru emojiler.

Hoşlanma Evresi

Duygusal İlişkilerde Emoji Kullanım Rehberi

Bu aşama ilişki yolunda en kritik adımların atılacağı aşamadır çünkü hem duygularınızı belli etmeniz hem de durumu abartıp antipatik davranmamanız gerekir. Bu aşamada izleyebileceğiniz en doğru taktik, doğrudan karşımızdaki kişiye dönük olmayan ama onun söylediklerine, yaptıklarına cevaben beğenimizi ifade etmek olabilir. Kullanabileceğimiz emoji sayısı bu aşamada artıyor işin içine kalpler, kalpli gözler giriyor ama tekrar hatırlatmakta fayda var doğru zamanda doğru emoji, ilişkiyi vezir de edebilir rezil de! Örneğin,”Hadi ya o filmi ben de çok severim 👍😻” ,”Ooo bugün yine çok havalısın 😻” ,”Sinema mı? Evet, evet! 😍” bu aşamada kullanılabilecek etkili kullanımlar.

Aşk Evresi

Duygusal İlişkilerde Emoji Kullanım Rehberi

 

Bu aşama, ilişki öncesi son testlerin yapıldığı, kararın verildiği aşama olarak değerlendirilebilir. Bu aşamanın en önemli tarafı ise duygularınızı açıkça belli etmeniz beklenirken aynı zamanda kullandığınız her sözün, her hareketin ve dolayısıyla emojinin, verilecek karar üzerinde etkili olmasıdır. Cesur emojileri doğru yerde kullanmanın tam zamanı. Örneğin, duygular hala açıkça dile getirilmemişse “iyi geceler 😘😘” mükemmel bir başlangıç olabilir. Bu ayarda kalmak koşuluyla cesur olmanın ve kendinizi anlatmanın tam zamanı.

Yaratıcı Olmak veya Bildiğin Yolda Gitmek

Duygusal ilişkilerde emoji kullanımında en çok içinde kalınan bu ikilemden kurtulmak için izlemeniz gereken taktik tamamen bu iki kullanım arasında kurulacak dengeye sadık kalmak üzerine olmalıdır. Tanışma evresinde bildiğiniz yoldan gidip garanti emojiler kullanmak, hoşlanma evresinde yaratıcılık dozunu biraz arttırmak ve iki kullanım arasında orta yolu bulmak, son olarak aşk evresinde yaratıcı ve cesur olmaya ağırlık vermek sizi bu ikilemden layıkıyla kurtaracaktır.

Cevap Olarak Kullanacağınız Emojiler

Sizin kullandığınız emojiler kadar cevap olarak sizin gönderdiğiniz emojiler de önem taşıyor. Eğer size karşıdan “😘” geldiyse ve siz de boş değilseniz cevap olarak en azından aynı ölçüde bir emoji göndermeniz gerekiyor aksi taktirde karşı taraf kendini geri çekecektir. Hoşlandığınız biriyle konuşurken kullanmaktan kaçınmanız gereken emojiler ise genel olarak negatif anlam yüklenen ve konunun seyrini kötü etkileyeceğini düşündüğünüz emojilerdir. Örneğin vereceğiniz herhangi bir cevabın sonuna “😒” koymak muhabbetinizi baltalamaktan başka bir şey olmaz. Kısacası cevap olarak seçeceğiniz emojiler de son derece önemli.

Duygusal ilişkilerde emoji kullanmak, eğer doğru taktikler izlenirse size çok yardımcı olabilir. Doğru zamanda doğru emoji, yaratıcı olmakla bildiğimiz yoldan gitmek arasındaki denge ve cevap olarak kullandığımız emojiler hakkındaki taktikleri aklınızdan çıkarmayın ve kendinizi daha kolay ifade edin! Peki tüm bu taktikler bir yana, siz emojilerin duygusal ilişkilerdeki yeri hakkında ne düşünüyorsunuz?  Emojiler duygularımıza tercüman olma konusunda yeterince başarılılar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yıllık Üniversite Okumanın Farklı Hissettireceği 5 Bölüm

Google Yeni Araba Tasarımı Waymo’yu Tanıttı