in ,

Gelmiş Geçmiş En Efsane Spor Ayakkabı Modelleri

Spor ayakkabısı aşktır. Tasarımları, renkleri, kullanılan materyalleri ve hatta kutu tasarımlarıyla ayakkabı dünyasının en önemli parçalarından birini oluşturur spor ayakkabıları.

Ancak bazı spor ayakkabı modelleri var ki onlar yıllara meydan okumaya devam ediyorlar ve bundan 30-40 yıl önceki popülaritelerini bugün bile koruyorlar.

O halde gelin gelmiş geçmiş en efsane spor ayakkabı modellerine bakalım.

1. Nike Air Max 1

Air Max 1, Nike’ın havalı sistemle tamponladığı ve ayağa inanılmaz bir rahatlık veren teknolojisini kullandığı ilk spor ayakkabı modeli değil. Bu şeref Tailwind modeline ait.

Ancak 1987’de üretilen Air Max 1, hava dolu tabanın dışarıdan görünür olduğu ilk model. Buna rağmen bugün bile şıklığından ödün vermeyen bir model o.

2. Adidas Trimm Trab

Trimm Trab, 1970’ler Almanya’sında peynir ekmek gibi satan bir modeldir. 80’li yıllarda İngiliz futbol severler arasında feci halde popüler olan bu modelin şu an yenisini bulmak imkansıza yakın. Ebay’e bakarsanız belki bulabilirsiniz, ancak epey bir meblağı gözden çıkarmanız gerekebilir.

3. Converse All Star

Bu yazıyı okumayı bırakıp hemen sokağa çıksanız en az 2 kişinin ayağında Converse All Star görebilirsiniz!

1916’dan beri tasarımı neredeyse hiç değişmeyen bu modelin binbir çeşit desene sahip versiyonu bulunuyor. Özellikle lise yıllarında hiç Converse giymemiş biri, çok şey kaybetmiştir deyip abartabiliriz. Abartmayabiliriz de. 🙂

4. Nike Air Jordan 1

1985’te piyasaya sürüldüğünde Air Jordan 1’in spor ayakkabı dünyasını yerinden oynattığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Orijinal olarak siyah-kırmızı renklere sahip bu model, renk kurallarına uymadığı için NBA oyuncuları tarafından giyilemiyor. Michael Jordan tarafından desteklenen ve ismini de ondan alan bu model de spor ayakkabı tarihinin önemli parçalarından biri.

5. Onitsuka Tiger Corsair

1940’lı yıllarda Japonya’da tasarlanan Onitsuka Tiger, Phil Knight ve Bill Bowerman gibi tasarımcılar tarafından dizayn edildi. Bu tasarımcılar ise daha sonra Nike’a çalışmaya başladılar.

Birbirini kesen çizgileriyle ikonik bir görünüm arz eden bu model, bugün bile ayakkabı mağazalarının olmazsa olmazı.

6. Adidas Stan Smith

1965’te piyasaya sunulan Stan Smith, efsane tenis oyuncusu Stan Smith tarafından lanse edildi. Oldukça minimal bir tasarıma sahip olan Adidas Stan Smith, 2014’te yoğun istek üzerine tekrar üretilmeye başlandı.

7. Etnies Fader

Ülkemizde yeterince bilinmeyen bir model olan Etnies Fader, bilhassa Amerikan gençlik filmlerinde görmeye alıştığımız bir spor ayakkabı.

8. Adidas Samba

Tüm zamanların en çok satan Adidas modellerinden biri olan Samba özellikle futbol taraftarlarının çok sevdiği bir model. Gerçi bugün piyasada bulunan Adidas Samba modeli, görseldeki modelin makyajlanmış hali olsa bile iki versiyon da bize göre oldukça başarılı.

9. Nike Air Force 1

1982’de piyasaya sunulan bu ikonik model, Nike’ın havalı sistemini kullandığı ilk basketbol ayakkabısı olma özelliğini taşıyor. Air Jordan ve Air Max gibi başarılı bir reklam kampanyasıyla Nike ürün portföyünde ayrı bir yeri var Air Force 1’in.

10. Nike Cortez

İlk kez 1972 yılında üretilen Nike Cortez, Onitsuka Tiger Cortez modelinin yeniden düzenlenmiş hali. Kaldı ki bu düzenlemeyi Nike’ın kurucuları yapmış. Piyasaya sunulduğu günden bugüne dek sürekli satışta olan Nike Cortez, casual smart giyinmeyi sevenlerin de göz bebeği.

11. Vans Era Checkerboard

Kaykay camiasının taptığı modellerden biri olan Van Era Checkerboard, punk ve indie müzik hayranlarının da epey sevdiği bir spor ayakkabı.

12. Puma Clyde (Puma Suede)

Puma Clyde, ilk 1973’te üretildi. NBA takımlarından New York Knicks’in efsane oyuncularından Walt Clyde Frazier, Puma’ya kendisi için bir ayakkabı tasarlamalarını istemiş. Sonra bu model, insanlar tarafından o kadar sevilmiş ki Clyde farklı renk ve materyal opsiyonlarıyla hala satılmaya devam ediyor.

13. Reebok Pump

1989 yılında Nike Air Max’e rakip olarak üretilen Reebok Pump, bilekleri de destekleyen yapısıyla kısa sürede rahatına düşkün insanların gözdesi haline geldi.

14. New Balance 576

1988 yılında üretilen New Balance 576, ülkemizde özellikle son 10 yıldır çok moda. İngiltere yapımı ve ABD yapımı versiyonlarıyla kendine özgü hayran kitlesi bulunan bu model, farklı renk seçenekleriyle neredeyse her türlü kıyafete uyum sağlayabiliyor.

15. Adidas Superstar

Veee tabii ki Superstar. Listenin 1. sırasında göremeyince hemen sinirlendiniz, değil mi?

Sinirlemeye hiç gerek yok, çünkü Superstar var. İlk olarak 1969 yılında basketbol ayakkabısı olarak üretilen Superstar, 80’li yıllarda New York hip-hop dünyası tarafından çok tutuldu. Ve ondan sonra bugün bile popülerliğinden hiçbir şey yitirmedi.

Yani Nike Air serisi, Onitsuka Tiger, Converse All Star gibi modeller bile zaman zaman demode olup tekrar moda olabiliyorlar. Buna karşın Adidas Superstar asla demodeliği tatmadı. Bugün bile sokağa çıktığınızda birçok kişinin ayağında bu şık modeli görebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILARIMIZ

Akıllı Kıyafetlerle Fitness Programları Tamamen Değişecek

Erkek Modasında Son Trend: Kısa Paça Pantolon

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Tüm Sanatseverlerin Bilmesi Gereken 30 Ünlü Tablo ve Şaşırtan Hikayeleri

Pazar Köşesi (26 Mart-1 Nisan 2018)