in

Avrupa Sanat Haritası Birbirinden Değerli Tabloları Ön Plana Çıkarıyor

Geçtiğimiz günlerde sizlerle, internet dünyasının öne çıkan sitelerinden Reddit’te yayınlanan bir haritayı paylaşmıştık. Site editörlerinden Backforward24 kullanıcı isimli bir kullanıcı tarafından hazırlanan haritada, dünya ülkeleriyle özdeşleşmiş ve o ülkenin klasikleri arasında en üstte olan eserlerin kapaklarına yer verilmişti. Reddit editörleri bu akımı devam ettirerek yeni bir haritaya imza attı. Bu yeni haritada Avrupa ülkelerinin en ünlü sanat eserleri yer alıyor. Harita yapımcısı olduğunu ifade eden bir Reddit kullanıcısı tarafından paylaşılan harita, Avrupa’nın sanat haritası ismiyle paylaşıldı.

Avrupa’da bulunan her ülkenin en ünlü ressamlarının ellerinde çıkan sanat eserleriyle hazırlanan harita pek çok değerli eseri barındırıyor.

Türkiye’den Kaplumbağa Terbiyecisi

Türkiye’nin de yer aldığı haritada, ülkenin bulunduğu yerin üzerinden Kaplumbağa Terbiyecisi isimli eserden bir parça yer alıyor. Osmanlı Ressamlar Cemiyeti tarafından çıkartılan gazetede Kaplumbağalar ve Adam olarak tanıtılan esere daha sonra yaygın olarak bilinen Kaplumbağa Terbiyecisi adı verilmişti. 1906 yılında Osman Hamdi Bey tarafından yapılan sanat eseri Türk sanat tarihinde oldukça önemli bir yere sahip. Tablonun esin kaynağı tam olarak bilinmese de, tablonun aydınlanmak ve çağdaşlaşmaktan geri kalmış bir toplumu düzeltmeye çalışan yorgun bir adamı anlatmaya çalıştığı düşünülüyor.

Sanat tarihimizde oldukça önemli bir yere sahip olan eserin değeri ise oldukça yüksek. Tablonun değerinin 4 ile 6 milyon TL arasında olduğu düşünülüyor.

Leonarda Da Vinci’den Vermeer’e Pek Çok Tablo

Birçok ülkenin ünlü eserlerinin sergilendiği bu haritada, İtalya’nın üzerinde Leonardo da Vinci’nin en ünlü eseri Mona Lisa görülüyor. Ressamlarıyla ünlü bir diğer ülke olan Hollanda’da da haritayı yapan kişi tercihini Johannes Vermeer’in ünlü tablosu İnci Küpeli Kız’dan yana kullanmış.

Tabloda ön plana çıkan diğer resimlerden biri ise Pablo Picasso’nun Guernica tablosu. İspanya haritasında yer alan bu tablonun hem değeri, hem de önemi oldukça yüksek.

Guernica, Pablo Picasso tarafından 1937’de yapılarak, İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanyası’na ait 28 bombardıman uçağının 26 Nisan 1937’de İspanya’daki Guernica şehrini bombalamasını anlatan bir tablo. Tablonun içerisinde bu bombadan etkilenen farklı insanlar resmediliyor.Tabloya aktarılan saldırı sırasında 250 ila 1.600 kişi hayatını kaybetmiş, çok daha fazla sayıda kişi de yaralanmıştı.

Haritada dikkatleri çeken bir diğer tablo ise Edvard Munch’un Çığlık tablosu oluyor.

Norveç’in üzerinde resmedilen bu tablo 1983 tarihinde yapılmış. Birçok eleştirmene göre Munch’un en önemli çalışması olarak değerlendirilen resimde ızdırap çeker gibi görünen bir figür, arka planda ise Ekeberg tepesinden Oslofjord’un görünümü yer alır; Oslofjord göğü kan kırmızısı rengindedir. Tablo özellikle modern kültür ve sanatta büyük bir etkiye sahiptir.

Bu oldukça değerli tablo bir hırsızlık vakasının başrolünde de yer aldı. Norveç’in başkenti Oslo’da ressamla aynı adı taşıyan Munch Müzesi’nde sergilenmekteyken bir soygun sonucu Ağustos 1994 tarihinde birkaç tabloyla birlikte çalındı. Hırsızlar bu kadar basit bir güvenlik sistemi kullandığınız için teşekkür ederiz notunu bırakarak tabloları çalmışlardı. Tablo çalındıktan iki yıl sonra 31 Ağustos 2006 tarihinde ise bulunmuştu.

Okuduğuna değdi mi?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Defne Yaman

1991 yazında oldukça sıcak bir günde İzmir’de doğdu. Üniversite uğruna geldiği Ankara’da çakılıp kalmış olsa da halinden mutlu. Bir yandan hayatta en sevdiği şeylerden biri olan yazı yazmaya “Emoji” çatısı altında devam ederek “Editör” koltuğunda otururken, bir yandan da akademik işler peşinde koşuyor.☺️

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Her Şarap Severin İstanbul’da Mutlaka Gitmesi Gereken 6 Mekân

Her Şarap Severin İstanbul’da Mutlaka Gitmesi Gereken 6 Mekân

kısa paça pantolon modasına güzel bir örnek

Erkek Modasında Son Trend: Kısa Paça Pantolon