in

Yok Artık! Minnoş Asabi Cool

Profesyonel ve Etkileyici Bir Instagram Sayfasına Sahip Olmak İçin Neler Yapmalısınız?

Instagram her geçen gün hayatımıza daha da fazla nüfuz etmeye devam ediyor. Anı yakalayan fotoğrafları Instagram’da paylaşmak ise son yıllarda oldukça popüler bir uğraş. Peki, bu platformda, çektiğiniz fotoğraflara ufak bir dokunuş yaparak profesyonel bir kimliğe sahip olmaya ne dersiniz?

O zaman ipuçları için sizleri şöyle alalım. 😉

Yukarıdan Çekilen Masa Üstü Kombin Fotoğraflarına Yer Verin

kahve fotoğrafı

Instagram’da en çok sevilen fotoğraflardan birisi de #onthetable hashtagi ile paylaşılanlar olsa gerek. Bu fotoğrafları daha cazip hale getirenler ise çeşitli objeler ile yakalanılan yaratıcılık ve huzur. Gelelim bu tarz fotoğraflar çekebilmenin teknik detayları ve farklılık yaratacak küçük dokunuşlarına.

Zemin Seçimiyle  Başlayın

Öncelikle zemin seçimi bu tarz fotoğraflarda çok önemli. Bu noktada dokusu olan masalar fotoğrafınıza daha huzurlu bir atmosfer katacak. Ben bunun için genelde ahşap masaları tercih ediyorum. Sizler mermer ya da daha minimalist bir görünüm için beyaz sade bir masa tercih edebilirsiniz.

Sırada Kombin ve Dekor Kısmı Var

Bu konu aslında tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Bana soracak olursanız, renk uyumu bu noktada en dikkat edeceğimiz şeylerden biri olmalı. Ahşap bir masa üzerine koyacağınız birkaç kurumuş yaprak; bir bardak sıcak çay veya bir fincan kahve ile huzurlu bir ambiyans yakalayabilirsiniz. Ben genelde sıcak tonları tercih ettiğim için buna uygun objeler kullanmaya özen gösteriyorum.

Işığı Bol Mekânlar Seçin

Fotoğraf çekerken olabildiğince doğal ışıktan faydalanmaya çalışın. Bu sayede fotoğraflarınızdaki renkler daha sıcak ve ön planda olacaktır. Eğer ışık alan bir çalışma alanınız yok ise çekim için kullandığınız telefon ya da makineye göre ISO ayarını artırıp, kontrast dengesi ile renkleri ön plana çıkarabilirsiniz. Ancak ISO ve kontrast dengesini gereğinden fazla artırdığınız takdirde fotoğrafınızın kalitesi düşebilir.

Fotoğraflarınızı Filtrelerle Kişiselleştirin

Bunun için Snapseed, Afterlight ve Vscocam gibi çeşitli fotoğraf uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Öncelikle kullanacağınız belirli bir filtre olsun. Hatta bunun için kendinize belirli bir tarif oluşturup, bu tarz fotoğraflarda sürekli olarak kullanabilirsiniz. Böylece Instagram hesabınız daha düzenli ve profesyonel bir görünüme sahip olacaktır.

Ön Bokeh ile Fotoğraflarınızda Büyülü Bir Atmosfer Yaratın.

https://www.instagram.com/p/BbmX66PH15W/

Geçtiğimiz yıl Instagram’da en sık karşılaştığımız detaylardan biri de bokehlerin arka planda değil de ön planda vurgulandığı fotoğraflar oldu. Bu akım Türk kullanıcılar arasında pek bilinmiyor olsa da, yabancı kullanıcılar arasında epeyce yaygın. Ben de son zamanlarda çekmiş olduğum fotoğraflarda sıkça yer vermeye başladım.

Ön bokeh için üç şeye ihtiyacımız var:

1.Led Işıklar

Bunun için yılbaşı ağacı süslemesinde kullanmış olduğunuz ledler fazlasıyla yetecektir. Online mağazalardan da kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bu hususta tavsiyem pilli ve günışığı efektli olanlarını tercih etmenizdir.

2.Geniş Diyafram Açıklığına Sahip Lens

Bu lensler daha hızlı çekim yapmanızı sağlarken; öte yandan mükemmel bokehler elde etmeniz için olmazsa olmazınız olacak.

3.Tripod

Titreme olasılığını en aza indirmemize yardımcı olurken, net görüntüler elde etmemize yardımcı olacak.

Öncelikle Makinenizde Diyafram Önceliği Modunu Seçin

Doğrudan güneş olmayan, loş mekânlar, bokehlerin belirginliğini artıracaktır. Eğer ortamın ışığı yine de sizi rahatsız ediyor ve bunu engelleyemiyorsanız; fotoğrafı çektikten sonra parlaklığını bir miktar azaltabilirsiniz.

Makinanızı Doğru Konumladırın

Çekeceğiniz obje ya da kişiyi belirledikten sonra aranızdaki mesafeyi en aza indirecek şekilde makinenizi konumlandırın. Bu sayede arka plan bulanık olurken; nesne ya da kişi daha ön planda olacaktır.

Gelelim fotoğrafı farklı kılan detaya:

Led Işığı, Makine ile Obje Arasına Yerleştirin ve Kadrajınıza Alın

Netleyeceğiniz şey ışıklar değil; obje olsun. Bu sayede makinenize en yakın ışıklar sizlere harika ön bokehler sunacak.  Son olarak fotoğrafınızı Instagram’a yüklemeden önce düzenleme kısmından vinyet’i ışıkları belirginleştirecek derecede artırıp; kontrastını bir miktar yükseltirseniz vurgu daha net olacaktır.

Sonuç olarak, bütünlük içinde yer alan küçük ışık nüansları ile huzurlu ve büyüleyici bir atmosferi görsel anlamda yakalamış olacaksınız. O zaman: ‘‘Yaşasın Hygge Felsefesi!’’

Doğayla Uyumunuzu Yansıtan Fotoğraflara Sıkça Yer Verin

Bir manzarayı olduğu gibi fotoğraflamak yerine; kendi yorumunuzu katarak kadraja almak her zaman daha ilgi çekicidir. Nitekim Instagram ve hikayeleştirme formu bunun en güzel örneği. Bunun için bir kelebeği, çiçeği yakın kadraja alabilirsiniz; ya da sıradan bir bankı. Hatta doğa ile uyumunuzu alakasız objeleri kullanarak da yansıtabilirsiniz. Doğadan kopmadan güzel ve estetik kavramlarını ön plana çıkaran fotoğraflar çekebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken detay ise obje ve fon ilintisini doğru yansıtabilmektir.

1.Gözlemleyin

Öncelikle fotoğraf çekeceğiniz mekânı gözlemleyerek, nerelerde fotoğraf çekebileceğinizi kararlaştırın. Bunun için ışığı arkanıza alabileceğiniz bir konuma geçin. Unutmadan, gideceğiniz mekânla ilgili gerek internet sitelerinden gerekse bloglardan fikir almanızda fayda var. Bu sizin mekâna bakış açınızı değiştirecektir. Ayrıca hava şartları ile ilgili öncesinden araştırma yapmak bizim yararımıza olacaktır.

2.Lens Seçimine Dikkat Edin

Gelelim lens seçimine. Kullanacağınız lensi, kadraja almak istediğiniz detaya göre belirleyebilirsiniz. Ancak Instagram kullanıcılarının bu hususta ön planı etkili kılan fotoğrafları tercih ettiğini göz ardı etmeyin. Bu sebeple geniş açılı lensler kullanmak ve diyafram öncelikli modda fotoğraf çekmek bize istenilen sonucu verecektir.

3. 1/3 Kuralını Unutmayın

İlgi merkezinizi belirlerken 1/3 kuralından faydalanın. Böylece fotoğraflarımız daha dengeli ve hoş gözükecektir. Aslında bu temel kural çoğumuzun fotoğraf makinesinin vizör kısmında mevcut. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, öne çıkarmak istenilen detayı 1/3 kuralının hayali kesişim çizgisine yerleştirmek olacaktır.

Bu kadar detayla kim uğraşacak?’’ dediğinizi duyar gibiyim. Aslında kolayı var. Fotoğraf çekerken bu kurala uyum sağlamak sizi başlarda zorlayacaktır; ancak fotoğraf çekiminden sonraki rötuş aşamasında bu kuralı rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Mimari ve Tarihi Yapıları Fotoğraflayarak Daha Estetik Bir Profile Sahip Olabilirsiniz.

Gittiğimiz şehirlerde ilgimizi çeken ilk detaylar hiç şüphesiz ki mimari ve tarihi yapılar olmuştur. Instagram’da sıkça rastladığımız bu tarz fotoğraflar, görsel anlamda estetik bir görüntü sunarken; şehrin ritmi hakkında bize küçük ipuçları vermekten de geri kalmıyor. Özellikle Instagram’da yer alan konum bilgisi sayesinde bu tarz fotoğrafların büyük bir kitleye ulaşması diğer fotoğraflara nazaran daha kolay. Hal böyle iken, ara ara seyahat edip; şehrin öznesi haline gelmiş yapıları fotoğraflamak hiç de fena olmaz.

Manuel Moddan Vazgeçmeyin

Mimari ve tarihi yapıları fotoğraflarken, diyafram önceliği modunu kullanmanız yapının bazı noktalarını körleştirebilir. Oysa burada önceliğimiz yapıyı tüm detay ve dokusuyla yansıtabilmek olmalı. Bu sebeple manuel mod burada daha işimize yarayacaktır.

Salt mimari yapıyı kadraja almaktansa; bulunduğu çevreyle beraber insan unsurunu da dikkate alarak kadraja almak fotoğrafa farklı bir yorum katacaktır.

Çekim sonrasında yapıyı istediğiniz açıdan fotoğraflayamamış olabilirsiniz. Ya da Instagram fotoğraf sığdırma kısıtı sebebiyle istediğiniz gibi bütünüyle yansıtamayabilirsiniz. Bu noktada rötuş sırasında gerekli perspektif düzeltmeleri yaparak, yapının ilgi çeken kısımlarını paylaşacağımız çerçeveye almak fotoğrafın öznesini de korumamızı sağlayacaktır.

Son olarak yapının mevcut dokusunu daha iyi bir şekilde sunmak adına rötuş sırasında netleştirmeniz daha iyi olacaktır. Yine kontrast dengesini artırarak daha aydınlık bir görüntü elde ederken, yapıyı daha göz alıcı bir hale getirmeniz fotoğrafınızı daha çarpıcı yapacaktır.

Eda Demirbaş Kimdir?

meşe*

A post shared by Eda Demirbaş (@edademirbas) on

1992 yılı, Ankara doğumlu. Tipik bir yay burcu kadını. Hâlihazırda az biraz avukat. Nokia 5600 xpress music telefonuyla başlayan fotoğraf çekme sevdası, şimdilerde Nikon’uyla fütursuzca devam ediyor.

Okuduğuna değdi mi?

17 points
Upvote Downvote

Total votes: 17

Upvotes: 17

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Yorum Bırak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

pietro cataudella çizimleri

Instagram’ın En Taze Çizim Yeteneklerinden Pietro Cataudella’ya Bayılacaksınız! 😉

Tek Başına Seyahat Etmekten Korkanlara Özel: Yalnız Seyahat Etmek İçin 5 Neden