in ,

Dikkat Dikkat! Evcil Hayvanlarınız Bu Besinleri Asla Yememeli!

Kedi, köpek, tavşan gibi evcil hayvan sahibi insanlar, bu hayvanların farklı farklı şeyleri yiyebildiğini fark etmiştir. Örneğin kediler, evdeki süs bitkilerini kemirmekten epey keyif alırlar.

Ancak insanların önemsiz olarak gördüğü bu tür davranışlar, evcil hayvanlar için oldukça tehlikeli olabilir. İnsan metabolizması ile hayvanların metabolizması farklıdır. Bu nedenle insanların kolayca hazmedebildiği bir besin, bir kedi ya da köpek için öldürücü etkilere sahip olabilir.

Biz de bu yazıda evcil hayvanların asla yememesi gereken bazı besinlere değineceğiz.

1. Çikolata

Evcil hayvan besleyen insanlar, çikolatanın oldukça zararlı bir şey olduğunu biliyorlardır muhtelemen. Çikolata, teobromin ve kafein gibi iki madde içerir. Çikolatanın enerji ve mutluluk verici etkisi bu maddelerden kaynaklanır. Beyni ve kas sistemini uyaran bu maddeler bazı enzimlerin salgılanmasını engellerken serbest kalsiyum konsantrasyonunu artırırlar.

Yüksek dozda çikolata tüketimi ise kasların fazla uyarılmasına neden olur. Bu durum da kalp çarpıntısı, ishal, halsizliğe neden olur. Ancak insanlar çikolatadaki teobromin maddesini hayvanlara nazaran daha çabuk sindirebilirler.

Çikolata da ev ortamında çokça bulunabilen bir besin olduğu için köpeklerin, kedilerin ve diğer hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklanmalıdır. Çikolata gibi kahve de kasların fazla uyarılmasına neden olabilir ve özellikle evcil hayvanlar üzerinde ölümcül durumlara neden olabilir.

2. Soğan

Soğanın (sarımsak ve pırasa gibi bitkiler) içeriğinde bulunan propil disülfür ve sodyum tiyosülfat bileşikleri kedi ve köpekler için çok zararlıdır. Soğan, sarımsak, pırasa gibi bitkiler evcil hayvanlar tarafından sindirildiğinde glütatyon adlı bir anti-oksidanın oluşumunu engellerler. Bu da hidrojen peroksid adlı bir duruma neden olur. Kandaki hemoglobin yapısı değişir ve bu değişim sonunda hemoglobin hücreleri vücuda düzgün bir şekilde yayılamaz ve topaklanır.

Bunun sonucunda ise kansızlık meydana gelir. İnsanlar soğanın bu tür yan etkilerine karşı bağışıklık sahibi olsa bile evcil hayvanlar için durum oldukça kötü sonuçlanabilir.

3. Yaş ve Kuru Üzüm

Üzüm lezzetli ve sevimli bir meyve olsa bile bir köpeği öldürebilir. Üzümün evcil hayvanlarda neden toksik bir etki gösterdiği henüz sırrını koruyor, ancak üzüm tüketiminin kedi ve köpeklerde böbrek yetmezliğine neden olduğu biliniyor. Kusma, ishal, halsizlik, iştahsızlık, idrarda azalma gibi durumlar ise üzüm zehirlenmesinin belirtileri arasında.

Çok ölümcül bir zehirlenme türü olan üzüm zehirlenmesinde acil tıbbi müdahale gerekir. Eğer böbrekler iflas ederse bir kedi ya da köpeğin yaşama şansı yok denecek kadar azalır. Çekirdekli veya çekirdeksiz, kuru ya da yaş fark etmeksizin, üzüm toksik bir reaksiyona neden olabilir.

Bu yüzden evde meyve ve kuruyemiş yerken dikkatli olmakta fayda var. Yani spora gitmeden önce biraz enerji almak için bir avuç kuru üzüm yiyor olabilirsiniz. Eğer durum buysa, yere kuru üzüm tanesi düşürmemeye özen gösterin. Aksi halde eve geldiğinizde sevgili dostunuzu baygın hale bulma ihtimaliniz var.

4. Zambak

Kedi sahipleri, hayvanlarının evdeki süs bitkilerini çiğnemekten “manyakça” bir keyif aldığını zaten biliyordur. Ancak bu sevimli görünen alışkanlığın sonu hiç de sevimli olmayabilir! Zambak, çok güzel kokan bir çiçek olmasına rağmen kedileri zehirleyebilir.

Zambak bitkisinin herhangi bir bölümünü yemek kusma, depresyon, aşırı su kaybı gibi durumlara yol açabilir. Zambağın kedilere neden zararlı olduğu tam olarak bilinmese bile özellikle kedilerin böbrekleri, zambak tüketiminden zarar görür.

Bu yüzden hem zambak hem de kedi beslemek hiç de doğru bir şey olmaz.

5. Avokado

“Avokadoyu biz yedik de kedi köpeğin yemesi kaldı?!?!” diyebilirsiniz, demeyin!

Avokado insanlar dışında neredeyse tüm hayvanlar için zararlı bir besindir. Avokado içeriğindeki mantar önleyici (anti-fungal) bileşikler nedeniyle kalp hücrelerine zarar verir. Kedi, köpek, tavşan, at, fare, kuş, koyun gibi hayvanların yememesi gereken avokadonun devasa çekirdeği de boğulma tehlikesi teşkil edebilir.

6. Hamur

Alkol zehirlenmesi genelde insanların başına gelen bir durum olarak bilinir. Fakat pişirilmemiş hamur tükettiklerinde kedi, köpek gibi hayvanlar da alkol zehirlenmesine benzer bir durum yaşarlar. Özellikle sıcak bir ortamda hamur tüketen hayvanlar, hamurun midede fermantasyona uğraması sonucu oluşan alkolden zehirlenebilirler.

Ekmek hamurunun kabarmasının nedeni mayanın fermante olması sonucu karbondioksit açığa çıkmasıdır. Hamur yiyen bir köpek, midesinde kabaran hamur nedeniyle zehirlenebilir ve havasız kalarak boğulabilir. Bu nedenle evde pasta, börek yaparken hamurun başından ayrılmayın.

7. Yapay Tatlandırıcı

Şekersiz sakızlarda, bazı unlu mamüllerde, öksürük şurubunda, çikolatada, çiğnenebilir vitamin haplarında, ağız gargarasında ve diş macununda da kullanılan yapay tatlandırıcı, köpekler tarafından yendiklerinde insülin miktarında aşırı artışa neden olur.

İnsülin miktarındaki artış, köpeğin kanındaki glikozun yoğunluğunu azaltır ve kan şekerini dramatik bir biçimde düşürür; kusma, kasılma gibi belirtilere yol açar.

Yapay tatlandırıcılar, aynı zamanda kedi ve köpek gibi hayvanlarda karaciğerin düzgün çalışamamasına neden olabilmektedir. Köpeğinizi ödüllendirmek için ona içinde yapay tatlandırıcı içeren bir besin vererek aslında en büyük kötülüğü yapmış olabilirsiniz. Starbucks’tan fazlaca aldığınız tatlandırıcıları köpeğinizin ulaşamayacağı bir yerde saklamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

8. Ateş Böceği

Evet, yakaladıkça kaçan ateş böceği hani…

Ateş böceği, geceleri fantastik manzaraların oluşmasına neden olan kendi halinde sevimli bir böcek… Ancak ateş böcekleri, kendilerini korumak için vücutlarında bir miktar zehir taşırlar. Ateş böceğini yemeye yeltenen kedi, köpek gibi hayvanlar ise bu zehirden etkilenerek ölebilirler.

Ateş böceği yiyen evcil hayvanlar kusarlar, ten renklerinde kararma meydana gelir ve iki saat içinde ölme riskiyle karşı karşıya gelebilirler. Evet, etçil ve evcil canlılar böcek yemekten zevk duyabilirler; ama ateş böceği gibi minik canlıların hiç de minik olmayan karanlık bir yönleri vardır. Aman dikkat diyoruz…

Evcil hayvanların asla tüketmemesi gereken başka şeyler için buraya tıklayarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Defilede Çantaları Drone Mankenler Taşıdı,Seyirciler Şok Oldu!

Sözel ve Sayısaldan Çok Daha Fazlası: Çoklu Zeka Kuramı Nedir?