in ,

Tyrian Lannister’dan Game Of Thrones Hayranlarına Çağrı: Kurtları Rahat Bırakın! 🐺

Game of Thrones hayranlığı Sibirya kurtlarının varlığını tehdit ediyor.

Dizide yer alan ve Stark ailesiyle özdeşleşen gri kurtlara benzerlikleri nedeniyle Sibirya kurtlarına ilgili her geçen gün artıyor. Ancak bu ilgili olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. Rakamlara göre sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde sokağa terkedilen Sibirya kurtlarının sayılarında 8 kat artış gözlemlendi.

Üstelik bu satın alma çoğunlukla bir heves. Çünkü bir heves ve hayranlıkla alınan bu canlıların sonu genel olarak sokağa terk edilmek oluyor.

Dizide Tyrion Lannister karakterini canlandıran Peter Dinklage ise bu duruma oldukça tepkili.

Sokaktaki Köpek Sayısı 8 Kat Arttı

Dizinin ilk yayınladığı tarihten bu yana sokağa terk edilen Sibirya kurdu sayısında yaşanan artış bu durumu gözler önüne seriyor. Dizinin seyirciyle buluştuğu 2011 yılından önce yılda sokağa terk edilen Sibirya kurdu sayısı ortalama 10 civarında iken, bu rakam günümüzde 81 ulaşmış durumda.

Hayvan Dernekleri İş Başında

Konuyla ilgilenen hayvanseverler ise duruma oldukça tepkili. Sokaktaki Sibirya kurdu sayısının diziyle doğrudan ilişkili olduğunu savunan hayvanseverler bir önlem alınması gerektiğini savunuyor.

Tyrion Lannister Duruma Tepkili

Dizinin ön plana çıkan karakterlerinden Tyrion Lannister’ı canlandıran Amerikalı oyuncu Peter Dinklage ise bu durumun önüne geçmek için harekete geçen isimlerden biri.

PETA Duruma Dikkat Çekiyor

Dünyanın önde gelen hayvan hakları organizasyonu PETA ile ortak bir çalışma yürüten Dinklage, dizinin hayranlarına, hayvanları satın almayı durdurmaları çağrısında bulunuyor.

“Gri kurtların yüksek nüfusu yüzünden, birçok kişinin gidip Sibirya kurtlarını satın aldığını görüyoruz. Fakat bu sadece barınaklarda güzel bir yuva için bekleyen sahipsiz köpekleri üzmekle kalmıyor, aynı zamanda barınaklar çok sayıda Sibirya kurdunun terk edildiğini bildiriyor”

Onların İhtiyaçlarını Anlayın

Dinklage duruma dikkat çekmek için yaptığı konuşmada hayvanların ihtiyaçları anlaşılmadan, sadece geçici bir heves ile alındığını ve bu durumun oldukça sağlıksız olduğunu da belirtiyor.

“Lütfen, lütfen, eğer bir köpeği ailenize alacaksanız, böyle muazzam bir sorumluluğa hazır olduğunuzdan emin olun. Ve daima, daima barınaklardan sahiplenin.”

Dizide Kurtların Önemi

Game of Thrones serisinde kurtlarında oldukça önemli bir yer kapladığını ifade etmek yanlış olmayacaktır. Dizide yer alan kurtlar ulukurt olarak isimlendirilmekte. Ulukurtlar diğer kurtların aksine insanlara karşı daha dost canlısıdır ve sahiplerine duydukları bağlılıklarıyla bilinirler.

Ulukurtlar Sur’un Güneyi’nde iki yüz yıldan uzun bir süredir gözükmezken, bir gün Robb Stark ve Jon Kar tarafından dere kenarında anneleri  ölmüş altı tane ulukurt buluyorlar. Ardındansa Stark çocukları ve Jon Kar bu altı ulukurt yavrusunu sahipleniyor. Önsezileriyle sahiplerini koruyan bu kurtlar dizide pek çok anda sahiplerinin hayatlarını kurtardılar.

Harry Potter Serisi Baykuşların Neslinin Tükenmesine Mi Neden Oluyor?

harry potter hedwig

*Harry Potter Serisi Baykuşların Neslinin Tükenmesine Mi Neden Oluyor?

Benzer bir duruma Harry Potter hayranlarının da neden olduğu iddia ediliyor.İngiliz araştırmacılar, Harry Potter’ın asla yanında ayırmadığı beyaz renkli Hedwig isimli baykuşun yarattığı heves nedeniyle bu kuşların Asya’da yakalanıp evcil hayvan olarak satıldığını belirtiyor. Çevreciler ise bu akımın baykuşların neslinin tükenmesine sebep olabileceği konusunda endişeli.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Babil’in Asma Bahçeleri: Bir Efsane Mi, Bir Mimari Harikası Mı? İşte Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Çocuklardan Yetişkinlere Herkesin İzlemesi Gereken Animasyon Çizgi Filmler ☺️