in ,

Emoji Perdede Bu Hafta: Gladyatör Hakkında Bilinmeyenler ⚔⚔⚔

Oscar ödülleriyle başarısını taçlandıran, sinema dünyasının efsaneleri arasında yer alan Gladyatör filmine dair az bilinenleri derledik.

Maximus’un Anlattığı Ev Kimin Evi?

gladyator

Maximus’un evi, özellikle de evin mutfağı filmde Maximus’un anlatımında kendine yer bulmuştu. Özellikle evin mutfağıyla ilgili detayları biliyorduk. Peki bahsi geçen evin aslında Russell Crowe’un Avustralya’daki kendi evinin bir anlatımı olduğunu biliyor muydunuz?

Russell Crowe Gerçekten Yaralandı

gladyator

Savaş sahnelerinde Crowe’u ve yaralı yüzünü görüyoruz ama birçoğumuz bu yüzün iyi bir makyajın sonucu olduğunu düşünüyordu. İşin aslı ise bundan biraz daha farklı. Russell Crowe çekimler sırasında gerçekten yaralanmış ve yüzünde gördüğümüz yaralar meydana gelmiş. Hatta Gladyatör biraz daha dikkatli izlenirse Russell Crowe’un yüzündeki dikişler fark edilebilir. Çekimlerden sonra Crowe birçok başka hastalıkla da uğraşmak zorunda kaldı. Mesela ünlü oyuncu uzun yıllar aşil tendonu problemi yaşadı.

Maximus Kaplanlara Sadece 5 Metre Yaklaşabilmiş

gladyator

Çekimler sırasında sete gelen 5 kaplan deyim yerindeyse sette acil durum yaratmış. Sakinleştirici iğnelerle donatılmış veterinerlerin hazır bekletildiği çekimlerde, Russell Crowe’a kaplanlara en fazla 5 metreye kadar yaklaşmasına izin verilmiş.

Connie Nielsen’ın Muhteşem Keşfi

connie nielsen

Connie Nielsen film için kostüm ararken bir antikacıda 2000 yıllık bir yüzük buldu. Film boyunca yüzüğü kullanan oyuncu, aslında film öncesinde de bulduğu yüzükle kendisi için büyük bir keşfe imza atmış.

Maximus Rolü İçin Mel Gibson Düşünülmüş

mel gibson

Maximus rolü için Mel Gibson’a teklif götürüldüğü ama ünlü oyuncunun bu rol için yaşlı olduğunu söyleyerek teklifi geri çevirdiği konuşulan bir gerçektir. Ancak filmin yapımcıları hiçbir zaman bu iddiayı doğrulamadılar. Hatta Connie Nielsen’ın Maximus’u Russell Crowe’dan başkası oynayamazdı diye bir demeci bile var.

Russell Crowe’un En İyi Filmi ve En Sevdiği Rol

gladyator

Ünlü oyuncuya en iyi bulduğu film ve en keyif aldığı rol sorulduğunda, Crowe özellikle Amerikan yapımı filmler içinde en beğendiği filmin Gladyatör, en keyif aldığı rolün ise Maximus rolü olduğunu söylüyor.

Orijinal Senaryodaki Gergedan!

gergedan

İlk senaryoda Maximus’un bir gergedan ile dövüşmesi bekleniyormuş ancak daha sonra bu sahnenin çekimlerinde ortaya çıkabilecek olası zorluklar ve sahnenin düşük inandırıcı olma potansiyeli bu fikri rafa kaldırmış.

Maximus ve Lucilla Neden Sevişmedi?

gladyator

Film çekilirken bu iki karakterin yakınlaşması yönünde birçok öneri geldi ancak hepsi reddedildi. Bu öneriye direnen isimlerin başında ise Russell Crowe geliyor. Ünlü oyuncu Maximus’un bunu istemeyeceğini, böyle bir şeyin makul olmadığını söylemiş. Yapımcılar ise bu fikrin filmin arkasındaki intikam motivasyonunu zedeleyeceği düşüncesiyle fikre karşı çıkmışlar.

Film İçin 1000’den Fazla Kostüm Tasarlanmış

gladyator

Film için tasarımcı Janty Yates ve ekibi 1000’den fazla kostüm tasarlamış. Çok kalabalık bir ekiple bu kadar önemli bir dönem filmi çekmenin en zor yanlarından biri olan kostümler için Janty Yates uzun süreler fazla mesai yapmak durumunda kalmış.

Film İçin 52 Metre Yükseklikte Bir Colosseum İnşa Edilmiş

gladyator

Çekimler için kullanılacak Colosseum aslında filmin en zorlanılan kısımlarından biri. Gereken ihtişamı seyirciye yansıtmakta kararlı olan yapımcılar film için Colosseum’un 52 metre yükseklikteki bir kısmını yeniden inşa etmiş. Colosseum’un geri kalan kısmı ise dijital ortamda oluşturulmuş.

Çekimler Başladığında Senaryo Sadece 32 Sayfaymış!

gladyator

Böyle muhteşem bir yapıt için 32 sayfa kulağa gerçekten çok az geliyor ancak Gladyatör’ün senaryosu çekimler başladığında sadece 32 sayfaymış. Senaristin 32 sayfaya sığdırdıkları ise gerçekten ağızları açık bırakmaya yetiyor.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Pazar Köşesi (22-28 Ocak 2018)

Dünyanın Dört Bir Yanından Etkileyici ve Farklı Pasaport Tasarımları 😍