in ,

Stephen Hawking Dünyanın 1000 Yıl Ömrü Kaldığını Açıkladı

Dünyadan başka gezegenlerde hayat olup olmadığı oldukça uzun yıllardır hem bilim dünyasının, hemde tüm insanoğlunun en çok merak ettiği şeylerden biri.

Başka gezegenlerde hayat olduğunun keşfedilmesi durumunda insanoğlunun tarihinde yepyeni bir devrin başlayacak olduğunu söylemekse hiç zor değil.

Stephen Hawking Dünyanın 1000 Yıl Ömrü Kaldığını Açıkladı

Yakın zamanda ünlü astrofizikçi Stephen Hawking’in yaptığı bazı açıklamalar yaşanabilecek başka bir gezegenin bulunmasının insanoğlu için sadece yeni bir devrin başlangıcı değil, insanoğlunun devamlılığı içinde ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkardı.

Oxford Üniversitesi Münazara Grubunun ‘Evren ve İnsanlığın Kökenleri’ temalı toplantısında konuşan Hawking yaşanacak bir gezegen bulunamaması durumunda insanlığı oldukça karanlık günlerin beklediğini ifade etti.

İnsanoğlunun Sadece 1000 Yılı Var!

hawking-uzay

 

Dünya için sadece 1000 yıl ömür biçen Hawking dünyanın hızla insanoğlu tarafından öldürüldüğü de ifade ediyor.

‘Kim bilir belki bir gün yer çekimi dalgalarını Büyük Patlama’nın kalbine bakmak için kullanmayı da başarabiliriz. Ancak aynı zamanda insanlığın geleceği için kendimize başka bir gezegende yer aramaya da devam etmek zorundayız. İklim değişikliği, yavaş yavaş Dünya’da yaşamın sonunu getirecek. Yaşanacak başka bir gezegen bulamamamız halinde insanoğlunun, narin gezegenimizde bin yıl daha ayakta kalabileceğini sanmıyorum.’

Evrenle İlgili Bilgimiz Devamlı Artıyor

Uzaydan gelen sinyaller var

İnsanoğlunun son 50 yıldır evrenle ilgili bilgisinin oldukça arttığını belirten ünlü bilimadamı Hawking bu bilgi kazanımının gittikçe de artacağını söyledi.

‘Ufacık bir katkım olduysa ne mutlu bana. Bilim adamlarının büyük bir heyecan ve tutkuyla devam ettirdiği deneyler, evreni çok daha iyi anlamamızı sağlayacak. Cosmos gibi süper bilgisayarların da yardımıyla evrende milyonlarca galaksinin haritasını çıkarabileceğiz. Böylece evrendeki yerimizi de daha iyi anlayacağız.’

Daha önce sizlere Stephen Hawking’in de destek verdiği Breakthrough projesinden bahsetmiştik. Bu projede Hawking’in bahsettiği gibi evrenle ilgili bilgilerimizin her geçen gün artmasını sağlıyor.

Vazgeçmeyin!

uzay

Hawking Oxford Üniversitesi’nde gençlere bir çağrıda da bulundu. Gençlere evren ve ona ait gizemleri çözmeye çalışmaları gerektiğini söyleyen Hawking bunun insanoğlu için hayati olduğunu da belirtti.

Gözünüz yerde değil, gökyüzünde, yıldızlarda olsun. Gördüğünüz şeyi anlamaya, açıklamaya çalışın. Meraklı olun. Ne kadar zor olursa olsun başarabilirsiniz. En önemli şey, vazgeçmemektir.’

Yaşanabilir başka gezegenlerin olup olmadığı hala daha cevaplanamamış bir soru olsada, insanoğlunun bu soruya cevap arayışının hızla devam edeceği kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Google translate yenilendi

Google Translate Yeni Güncellemeyle Birlikte Artık Çok Daha İyi!

Dünyanın En Havalı 10 Öğrenci Yurdu