in ,

Hayatınızı Değiştirecek 35 Soru

Bazı durumlarda önemli olan verdiğimiz cevaplar değil sorduğumuz sorulardır. Doğru zamanda doğru soruların sorulması, ulaşılmak istenilen hedefe giden yolda önemli katkılar sunabilir. Soru sormaktan konu açılmışken, soru sormanın en gerekli olduğu zamanlardan biri de hiç kuşkusuz kendimizle baş başa kaldığımız zamanlardır. Kendimize sormamız gereken sorular hep vardır ve bu soruların sorulması yarınlarımız için çok önemli olabilir. Ben ne oldum ne olacağım diyenler için Forbes tarafından yapılan bir araştırmaya dayanan,  her insanın kendisine sorması gereken 35 örnek soruyu sizler için hazırladık. Umuyoruz ki bu sorular hayatınızda önemli ilerlemelerin kapılarını açar.

Özgüven

Hayatınızı Değiştirecek 35 Soru

Hayatta bilip de bilmiyormuş gibi yaptığınız şeyler neler?

Bu soru kendinize sormanız gereken güçlü sorulardan bir tanesi. Kendimizi kandırmayı bırakıp fırsatları yakalamaya biran önce başlamamız gerekiyor. Bildiğimiz halde bilmiyormuş gibi yaptığımız şeyler arkalarında büyük fırsatlar barındırıyor olabilir.  Bu soruyu kendinize sorun ve kendinizi kandırmayı bırakın!

Neden yapmanız gerektiğini bildiğiniz işleri yapmıyorsunuz?

Herkesin bir yapılacaklar listesi vardır. Nelerin yapılması gerektiği hakkında konuşmak, plan yapmak gerçekten kolay ama asıl mesele yapmamız gereken işleri yapıp yapmadığımız. Bu soruyu kendinize sormanız sizi yapılacaklar listesi hazırlamaktan öteye götürecektir.

Sizin için önemli olan değerler neler ve hayatı bu değerlere göre mi yaşıyorsunuz? 

Neye değer verdiğimiz çok kişisel bir alan ama bu değerlere göre yaşayıp yaşamadığımız objektif ve hayatımızı etkileyen bir konu. Örneğin sizin için çok değerli olan üç şeyi yazın ve hayatınızı bunlara göre yaşayıp yaşamadığınızı kendinize sorun. Sağlık, aile ve arkadaşlar sizin için en önemli değerlerse ve bunları hiçe sayan bir hayat tarzınız varsa mutlu olmanız ancak hayalperest bir tesadüf olacaktır.

İnsanların dikkatini nasıl çekiyorsunuz?

Spot ışıklarının altında olmak kimi zaman tercih edilen kimi zamansa istenmeyen bir durum olsa da başarılı olmak isteyenler için gerekli bir durum olduğu kesin. İnsanların dikkatini hangi zamanlarda çektiğinizi bilmeniz hayatta işinize yarayacaktır. Burada size yardımcı olacak bir başka soru ise “insanlar sizin dikkatinizi nasıl çekiyorlar?”

Bilmediğiniz şeyleri neden bilmiyorsunuz?

Bu soruyu kendinize hiç sordunuz mu? Hayatta karşımıza yeni bir fırsat çıktığında, “ben o konuyu hiç bilmiyorum” deyip işin içinden çıkmak çok ama başarılı olmak isteyenlerin yapması gereken şey bundan çok daha fazlası. Gözünüz yükseklerdeyse bilmediklerinizi neden bilmediğinizi kendinize sormalısınız.

Mutluluk / Huzur

Hayatınızı Değiştirecek 35 Soru

Yapmanız gerektiğini düşündüğünüz şeyler sizi mutlu ediyor mu? 

Kural koymak, idealler yaratmak kolaydır ama bunları takip etmek sizi her zaman mutlu etmeyebilir. Hayatta yapmanız gereken şeylerle sizi mutlu eden şeyler farklıysa, sizi mutlu eden, gerçekten yapmak istediğiniz şeyleri planlarınıza dahil ederseniz dünya sizin için daha güzel bir yer olacaktır.

Tüm hedeflerinize ulaştığınızda mutlu olacak mısınız?

Çevresel etkenler genellikle bize yapmak istediklerimizi öğretirler, bizlerde buradan aldığımız gazla hedeflerimizi belirleriz ama burada kendimize sormamız gereken soru, hedeflerimize ulaştığımızda mutlu olacak mıyız? Eğer ulaştığımızda hedeflerimiz bizi mutlu etmeyecekse onlar için çabalamadan önce bir kez daha düşünmeliyiz.

Bugün ne öğrendim? Bugün kimleri sevdim? Bugün ne beni mutlu etti?

Gün sonunda bu soruları kendinize sorduğunuzda elle tutulur cevaplar bulamıyorsanız o zaman iyi bir gün geçirmiş sayılmazsınız. Sizi mutlu eden bir hayat için gününüzü bu sorulara cevap verecek verimlilikte kendinizi mutlu etmeyi unutmadan geçirmelisiniz.

Bakış Açısı

Hayatınızı Değiştirecek 35 Soru

Endişeleriniz olmasaydı bugün ne yapardınız?

Bu soruyu şöyle de sorabiliriz 90 yaşında olsanız kendinize vereceğiniz tavsiyeler neler olurdu? Korkularınız, kaygılarınız olmasa neler yapardınız?

Yarın öleceğinizi bilseniz bu konuda endişelenir miydiniz?

Büyük ihtimalle yarın öleceğinizi bilseniz geçireceğiniz bir gün sıradan bir gününüzden çok farklı olurdu. Yaşam şeklinizi, olaylara bakış açınızı belirlerken bir gün öleceğinizi unutmadan, kendinizi mutlu etmeyi es geçmeyerek yola devam etmeniz daha güzel bir ömür geçirmenize yardımcı olacaktır.

Bugünü mü yoksa yarını mı düşünerek yaşıyorsunuz?

Bugünü kaçırmamanız çok önemli olduğu gibi yarınınızı boş vermemeniz de hayatınız için önemlidir. Bu yüzden bugün ve yarın arasında doğru dengeyi yakalamak sizi daha mutlu edecektir.

Başarı

Hayatınızı Değiştirecek 35 Soru

Neden yapamadım? Ne olursa yapabilirim?

Başarısız olduğunuzda işi orada bırakıp gitmek size hiçbir katkı sağlamaz. Yapamadığınız her şeyden sonra kendinize neden yapamadığınızı sormanız sizi daha başarılı bir insan yapacaktır.

Ne ya da kim bugününüzü daha iyi yapabilirdi?

Hayatta tüm ipler sizin elinizde değildir, başarıya ulaşmak için kimin ya da neyin size yardımcı olacağını sorgulamak hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Beş yaşında olsanız hayattan ne isterdiniz?

Nereye gideceğinizi bilmiyorsanız hiçbir yere gidemezsiniz. Hedefleriniz yoksa başarılı olma şansınız yok. Hedeflerini kaybeden insanlar için en iyi yollardan biri de beş yaşında ne istediklerini hatırlamaktır. Unutmayın hiçbir şey için geç değil, önemli olan işe istemekle başlamak.

Bugünü daha iyi geçirmek için ne yapabilirsiniz?

Gerçekten başarılı olmak için cesur olmanız gerekir. Bugünü daha iyi bitirmek için ne yapmanız gerektiğini kendinize sorun ve cesur olun.

Girişimcilik / İş hayatı

Hayatınızı Değiştirecek 35 Soru

Ne sıklıkla “NEDEN” sorusunu sorarsınız?

Neden sorusunun hayatımızdaki yeri sandığımızdan çok daha önemlidir. Büyük girişimciliklerin arkasında hep merak vardır. Siz eğer neden diye sormuyorsanız, oturup bunun üzerine düşünmeniz gerekir.

Bugün, bu hafta ve bu ay yapmanız gereken en önemli işler neler?

Önemsediğiniz şeylerin listesini yapmak ve bunları sık sık gözden geçirmek size düzenli bir hayat getirir ve bu listeyi yaparken maddeleri sorguluyorsanız düzenli ve yaratıcı bir hayatınız olacaktır.

Yeni bir işe başlamadan önce kendinize hangi soruyu sorarsınız?

Yeni bir iş demek hayatınızda birçok şeyin değişmesi anlamına gelebilir. Bir işe başlamadan önce o işle ilgili sorular sormak çok önemli ama hangi soruları soracağınız da bir o kadar önemli ve kişisel. Bunun üzerine düşünmeniz gerekir.

İşimin iyi yanları neler? Ne kadar çaba harcıyorum? Ne kadar başarılıyım? Çalışma stratejim ne?

Dinamik bir iş yaşamı için kendinizi sık sık sorgulamalısınız. Yaptığınız iş monoton ve verimsiz bir hale gelme eğilimindeyse bu soruları kendinize sorun, size yardımcı olacaklardır.

Ne hakkında konuşuyoruz? Çözmeye çalıştığımız sorun ne?

İçinden çıkamadığınız uzun tartışmalara maruz kalmak yerine bu iki soru sayesinde vakit kaybetmekten kurtulup çözüm odaklı düşünebilirsiniz.

Şu anda bu işi bitirebilir miyim?

Acilen çözülmesi gereken bir problem ya da bitirmeniz gereken bir iş olduğunda kendinize bu soruyu sorun ve eğer yapabilecekseniz şikayet etmeyi bırakıp işinize yoğunlaşın. Eğer cevabınız hayırsa kendiniz için zaman yaratmanın yollarını arayın.

Bir işi bitirmek için neye ihtiyacınız var?

Sıkıştığınız durumlarda bu soru imdadınıza yetişecektir. Bu işi başarmam için neye ihtiyacım var?

Eğer iş yerinde sihirli bir değneğiniz olsaydı ne yapmak istediniz?

Bu işinize yaratıcılık katmak için kullanabileceğiniz çok güzel bir soru. Hayal gücünüzü zorlayın ve elde ettiğiniz sonuçlar üzerine düşünün. Belki onları sihirli değnek olmadan da yapabilirsiniz. Hayal kurmak yaratıcı işler yapmak için en önemli ön koşuldur.

Örnek aldığınız insanlar nasıl bir hayat yaşıyorlar?

İdollerinize yakından göz atın ve onların neyi sizden farklı yaptığını anlamaya çalışın. Örneğin eğer farkınız düzense hayatınıza çeki düzen vermenize bu motivasyon yardımcı olabilir.

Ne zaman tanışabiliriz?

Sosyal sermaye iş dünyasının en önemli kalemlerinden biri olarak kabul görüyor. Peki sizin mutlaka tanışmanız gereken ama bir türlü tanışamadığınız insanlar var mı? Ertelemek sosyal sermayesini büyütmek isteyen insanlar için iyi bir yol değil. Yeni insanlar tanımanız gerekiyorsa bunu nasıl yapabileceğinizi düşünün ve bir an önce harekete geçin.

Mentörüm olur musun?

Örnek aldığınız başarılı iş arkadaşlarınıza danışmanız size hiçbir şey kaybettirmez. Çevrenizde danışabileceğiniz insanlar varsa onları kullanın ve durumu lehinize çevirin.

Beraber çalıştığınız insanlardan ne öğrendiniz?

Bu iş dünyasında dikkat etmeniz gereken önemli başka bir nokta. İş arkadaşlarınızdan öğrenecek bir şeyler mutlaka vardır. Peki siz bu durumu lehinize kullanabiliyor musunuz?

İşinizde dikkatinizi çeken şeyler neler?

Yaptığınız işle siz ilgilenmezseniz, başkalarının ilgilenmesini sağlamak çok zor olacaktır bu yüzden öncelikle siz işinizi kendiniz için ilginç hale getirin ve başarıyı kovalamaya devam edin.

Başta söylediğimiz gibi soru sormanın cevap vermekten daha önemli olduğu zamanlar vardır. Kendinize soracağınız bu sorularla öz güveninizi tazeleyebilir, kendiniz için daha mutlu bir hayat yaratabilir, hayata bakış açınızı değiştirebilir ve daha başarılı bir insan olabilirsiniz. Bu 35 soru sizde yeni soru işaretleri yarattı mı? Ya da sorulmasının gerekli olduğunu düşündüğünüz sorular hangileri?

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Başarılı öğretmen olamanın 24 yolu

Başarılı Öğretmenlerin Farklı Olarak Yaptığı 24 Şey

Din, Beyinde Seks ve Uyuşturucuyla Aynı Bölgeyi Etkiliyor