in ,

Idefix Verilerine Göre 2016 Yılının En Çok Satan 10 Kitabı

Kimimiz 2016’nın stresinden kurtulmak için kendini dizilere, filmlere verirken, kimimiz de kitapların dünyasına daldı. Türkiye’nin en büyük online kitap evi olan idefix bizler için 2016’da en çok satılan kitapların listesini hazırladı. 2016 yılının son 3 gününe geldiğimiz şu günlerde işte karşınızda ‘en çok satılan kitaplar’ listesi.

2016’nın En Çok Satan 10 Kitabı

1.Hayvanlardan Tanrılara- Sapiens

Idefix Verilerine Göre 2016 Yılının En Çok Satan Kitapları

İşte karşınızda 2016 yılının en çok satan kitabı. ‘Türkiye’de bilimsel bir kitap nasıl en çok satanlar listesine girmiş yahu ?’ diye kendinize soruyor olabilirsiniz. Ama emin olun bu kitabı dili ve anlatım şeklinin gücü o kadar etkili ki okuyucunun elinden bırakması oldukça güç. Kitabın ilk baskılarından birini okuyan biri olarak rahatlıkla söylebilirimki , hayatımda okuduğum en akıcı dile sahip kitaplardan biriydi.

Konusuna gelince, adından da anlaşılacağı üzere ‘Hayvanlardan Tanrılara’ tüm insanlık tarihine uzun bir bakış atmamıza olanak sağlıyor. Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim’den günümün tarihine bir yolculuğa çıkarıyor okuyucuyu. Tarih, bilim ve kültürün içice geçtiği bu kitapta, paranın nasıl ortaya çıktığını, ataerkil yapının sırlarını, dinlerin doğuşuna dair pek çok bilgiye ulaşmak mümkün. Kendi hikayenizi okuyacağınız bu kitap için kütüphanenizde yer açmanızı tavsiye ederim.

2.Kırmızı Saçlı Kadın

Idefix Verilerine Göre 2016 Yılının En Çok Satan Kitapları

Nobel Edebiyat ödüllü Orhan Pamuk’un YKY yayınlarından çıkan kitabı pek çok kitapçının vitrininde ve en çok satanlar raflarında uzun süre kalmayı başardı.

Yaklaşık 30 yıl önce İstanbul’a yakın bir kasabada yaşayan bir gencin hikayesine yer vermiş Orhan Pamuk. Etkileyici ve sarsıcı bir aşk hikayesinin yer aldığı bu kitap oldukça sürükleyici. Orhan Pamuk’un diğer kitaplarına göre daha farklı bir dil kullandığı bu kitap okuyucular tarafından da çok beğenilmiş olsa gerek ki, çok satanlar listesinde 2. sırada yer alıyor.

3.Bülbülü Öldürmek

Idefix Verilerine Göre 2016 Yılının En Çok Satan Kitapları

Bülbülü Öldürmek edebiyat severler arasında oldukça önemli bir yere sahip. İlk basımı 1960 yılında gerçekleşen kitap aynı zamanda edebiyat dünyasında çok önemli bir yere sahip olan ‘Pulitzer Ödülü’ almaya layık görüşmüş bir eser.

Harper Lee’nin Amerika’nın güney yakasında yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliğe yer verdiği kitapta anlatım dili ile benzerlerinden ayrılıyor. Küçük bir çocuk olan Scout Finch’in gözünden o dönemin bir resmini çizen Lee, biz okuyucuları da o dünyanın içine çekmeyi başarıyor.

4.Küçük Prens

Idefix Verilerine Göre 2016 Yılının En Çok Satan Kitapları

Umudu ve sevgiye en çok ihtiyacımızın olduğu 2016 yılında kitap kurtları olarak Küçük Prens’e yeniden sığınmış olmalıyız ki, kitap kendine 4. sırada yer bulmuş. Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan ve 1943’te yayımlanan masal kitabı küçük bir çocuğun umut dolu hikayesini anlatıyor bizlere. Birbirinden farklı gezegenleri ziyaret eden ve farklı farklı canlılarla tanışan küçük çocuğun hikayesi dünyanın  en çok satan ve okunan kitapları arasında.

Küçük Prens’in bu yıl tekrardan popüler olmasında bir önceki yıl vizyona giren filmininde etkisi olduğu söylemek mümkün. Henüz bu birbirinden farklı maceralarla dolu kitabı okumadıysanız bizden tavsiye bir adet edinmeniz olacaktır.

5. Kürk Mantolu Madonna

Idefix Verilerine Göre 2016 Yılının En Çok Satan Kitapları

Bu yılın en çok konuşulan kitaplarında biri oldu Kürk Mantolu Madonna. Bir televizyon programında kitabın kahramanının şarkıcı ‘Madonna’ olduğunda çok emin bir şekilde kitabın konusuyla ilgili kendinde emin atıp tutan Funda Özkalyoncu sayesinde tekrar gündeme gelen bu efsanevi eser bu yılın en çok satan 5. kitabı olarak listede yerini almış.

Sabahattin Ali’nin bu efsanevi eserinde oldukça derin ve sarsıcı bir hikaye yer alıyor. Hikayenin kendinde öte Sabahattin Ali’nin eşsiz kalemiyle bize duyguyu aktarışı insanı derinden sarsarken, okuyucu kendini o duygu dünyasından kolay kolay ayıramıyor.

6.1984

Idefix Verilerine Göre 2016 Yılının En Çok Satan Kitapları

‘Parti’nin dünya görüşü, onu hiç anlayamayan insanlara çok daha kolay dayatılıyordu. (…) Her şeyi yutuyorlar ve hiçbir zarar görmüyorlardı çünkü tıpkı bir mısır tanesinin bir kuşun bedeninden sindirilmeden geçip gitmesi gibi, yuttuklarından geriye bir şey kalmıyordu.’

Kitap tercihlerimizin hayatımızda olup bitenlerle ilişkili olmamasına şaşırmamalı.George Orwell’ın bir disütopyaya yer verdiği 1984 oldukça farklı ve korkucu bir devlet ve toplum yapısını sunuyor okuyucularına. Farklılıkların törpülendiği, insanların robotlaştırıldığı, kelimelerin anlamlarını yitirdiği ve insanlığın her hareketinin bir ‘Big Brother’ tarafından gözlemlendiği bu dünyadan bakalım hayatınızla benzerlikler bulabilecek misiniz?

7.Havva’nın Üç Kızı

Elif Şafak’ın kaleminden çıkan her eser gibi ‘Havva’nın Üç Kızı’ romanı da 2016 yılının en çok satanları arasında kendisine yer buluyor. Şafak’ın birbirinden farklı 3 kadının, Şirin, Mona ve Peri’nin kesişen hayat hikayelerine yer verdiği roman oldukça kolay okunabilen diliyle dikkat çekiyor. Eleştirmenlerden olumlu yorumlar almayı başaramamış olsa da, okuyucular tarafından çok tercih edildiği kesin.

8.Sineklerin Tanrısı

Idefix Verilerine Göre 2016 Yılının En Çok Satan Kitapları

Listede George Orwel’ın disütopyasından sonra dikkatleri üzerine çeken bir başka eserse Sineklerin Tanrısı. Bir savaş sırasında, ıssız bir adaya düşen bir grup küçük çocuğun uygar dünyadan gittikçe uzaklaşarak, insan ilkelliğine doğru hikayesine yer veriliyor kitapta. Okuyucularına karanlık bir tablo sunan roman insanoğlunun derinlerde sakladığı kötücül ruhu gözler önüne seriyor. Bir ıssız ada romanından çok, ilkel insan içgüdülerini anlatan bu kitap 2016 yılında okuyucular tarafından en çok tercih edilen kitaplar arasında yerini alıyor.

9. İçimizdeki Şeytan

Idefix Verilerine Göre 2016 Yılının En Çok Satan Kitapları

İşte karşımızda bir başka Sabahattin Ali romanı. Kürt Mantolu Madonna’da olduğu gibi farklı duygularla bizi ele geçiren bu kitap listede 9. sırada yer alıyor. Hayatta beni en çok etkileyen kitaplardan biri olan ‘İçimizdeki Şeytan’ çok farklı bir duyguyu gün yüzüne çıkarmayı başarıyor.

‘ …ben ikide birde böyle oluyorum, bazen bütün insanları boyunlarına sarılıp öpecek kadar seviyorum, bazen de hiçbirinin yüzünü görmek istemiyorum. bu nefret filan değil… insanlardan nefret etmeyi düşünmedim bile.. sadece yalnızlık ihtiyacı. öyle günlerim oluyor ki, etrafımda küçük bir hareket , en hafif bir ses bile istemiyorum. taşıp dökülecek kadar kendi kendimi doyurduğumu hissediyorum. kafamda, hiçbir şeyle değişilmesi mümkün olmayan muazzam hayaller, bana her şeylerden daha kuvvetli görünen fikirler bir birini kovalıyor…’

10.Hayvan Çiftliği

Idefix Verilerine Göre 2016 Yılının En Çok Satan Kitapları

Listede 10. sırada ön plana çıkan kitap bir başka George Orwell ütopyası. Adından da anlaşılacağı üzere hikayenin baş kahramanları hayvanlar. Hayvanların kendilerini sömüren düzene ve çiftlik sahibine başkaldırmalarıyla başlayan hikaye oldukça fazla ironiyi içinde barındırıyor. Daha eşitlikçi bir sistem ve toplum söylemiyle yola çıkılan devrim bir anda kendini yeni bir sömürü düzeninin aracı olarak buluverir.

George Orwell’ın tarihsel bir gerçekliği aktarmak için kullandığı bu ironi methodu aslından bir Stalin eleştirisini içerir. Okuyucunun 2016 yılında en çok tercih ettiği kitaplar arasında ‘Hayvanlar Çiftliği’ kitabının olması ise bence hiç de tesadüf değil.

2016’nın en çok satan kitapları bize gösteriyor ki hayatlarımız ve yaşadıklarımız yaptığımız kitap seçimleri üzerinde de oldukça etkili. Umarız 2017 yılı hepimiz için daha umut verici hikayelerle dolu güzel bir yıl olur.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

2016’nın En Yenilikçi Buluşları

Dünyadaki En Yaşlı Erkek Panda Hayatını Kaybetti