in ,

Muhteşem Manzaraların Ülkesi İzlanda’da Çekilmiş 13 Şahane Film 🎥

İzlanda her şeyden önce doğasıyla bu dünyadan değilmiş izlenimi veren muhteşem bir ülke. Birbirinden müthiş manzaraları, dağları, yanardağları, buzdağları, düzlükleri ve sıcak su kaynaklarıyla bırakın gidip görenleri, internetten görenleri bile büyüleyen bu ülke sinema açısından da oldukça bereketli. Yani İzlanda sineması bir yana, Hollywood’un da gözde çekim yerlerinden biri…

Dilerseniz İzlanda’da çekilmiş filmlere birlikte göz atalım!

1. Batman Begins

Batman Begins’in bazı bölümleri Svinafellsjokull buzdağında çekildi. Filmde Liam Neeson ve Christian Bale’in kılıçla kavga ettikleri bölüm bu bölgede çekildi. Aktörler basına yaptıkları açıklamada buzların çatırdama seslerini duyduklarını ifade ettiler. Eğer yolunuz İzlanda’ya düşer ve bu sahnenin çekildiği yeri görmek isterseniz bölgeye hiking turları düzenleniyor.

2. Interstellar

Svinafellsjokull’da çekilen bir diğer film Interstellar. Filmde İzlanda’nın büyük bir rolü olmasa bile ülkenin coğrafyası filmin promosyonlarında sıkça kullanıldı. Yukarıdaki videoda filmin İzlanda çekimlerinin kamera arkasını izleyebilirsiniz.

3. Lara Croft: Tomb Raider

İzlanda’da Çekilmiş filmler

Angelina Jolie ya da Lara Croft’un izini takip etmek isterseniz Jokulsarlon bölgesine gitmeniz gerekiyor. Filmin bazı bölümleri bu bölgede çekildi. Yine buraya da hiking turları düzenleniyor.

4. Oblivion

Tom Cruise, Oblivion’da dünyayı İzlanda manzaraları eşliğinde kurtarıyor. Fim Jarlhettur sıradağlarının ve Dettifoss şelalesinin olduğu bölgede çekilmiş.

5. Die Another Day

2002 tarihli James Bond serisinin filmlerinden Die Another Day de büyük oranda İzlanda’da çekildi. Filmin sık kullanılan yerlerinden biri Jökulsárlón lagünüydü. Ayrıca 1985 tarihli bir diğer James Bond filminde de İzlanda kullanılmıştı.

6. Star Wars: The Force Awakens

2015’te vizyona giren bu film Eyjafjallajokull dağında çekildi. Bu ismi telaffuz etmek için epey paralamıştık kendimizi zamanında. 2010 yılında bu yanardağın tekrar faaliyete geçmesi nedeniyle Avrupa’da uçuşlar büyük oranda aksamıştı.

7. Captain America: Civil War

Captain America: Civil War, İzlanda’da bulunan ufak bir kasaba olan Vik’te çekildi. Bu köy İzlanda’nın güney kısmında yer alıyor ve muhteşem vadiler, dağlar, sahillerle çevrilmiş halde.

8. The Tree of Life

2011 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye alan bu filmde Brad Pitt, Jessica Chastain ve Sean Penn gibi yıldız oyuncular yer alıyor. Ancak filmin bir diğer yıldızı İzlanda. Zira filmin bazı kısımları Krafla ve Namafjall jeotermal bölgelerinde çekildi.

9. Game of Thrones

Game of Thrones dizi dünyasını kasıp kavuruyor. Ancak bu efsane dizi de sık sık İzlanda’da çekiliyor. Filmin hayranlarına yönelik olarak çekim yerlerini kapsayan Game of Thrones Turu bile düzenleniyor.

10. Fast & Furious 8

Beğenilince devamı çekilen filmle furyasının şu sıralar en gözde üyesi Fast and Furious. Filmin 8. devam filmi de İzlanda’da çekildi. Van Diesel, Jason Statham, Dwayne Johnson, Michelle Rodriguez, Ludacris gibi pek çok celebrity’nin bulunduğu film geçtiğimiz bahar aylarında vizyona girmişti.

11. Journey to the Center of the Earth

“Dünya’nın Merkezine Yolculuk” volkanik Snæfellsjökull dağında çekildi. Jules Verne’in meşhur romanından uyarlanan 2008 tarihli filmde Brendan Fraser, Seth Meyers gibi isimler yer alıyor.

12. Noah

Darren Afonofsky’nin Hz. Nuh’un hikayesini anlattığı Noah’ta Russell Crowe, Jennifer Connelly, Emma Watson ve Anthony Hopkins gibi isimler yer alıyor. Hikaye gibi hikaye. Lokasyon gibi lokasyon. Kadro gibi kadro. Büyük Tufan’ı anlatmak için İzlanda’dan uygun bir coğrafya olmasa gerek…

Anthony Hopkins demişken Usta Aktör Anthony Hopkins’in Etkileyici Hayat Hikayesi ve İlham Veren Anıları başlıklı yazımızı mutlaka okumalısınız.

13. Noi Albinoi

Ve tabii ki İzlanda sinemasından bir filmin bu listede olmaması garip olurdu. Dagur Kari’nin ilk yönetmenlik tecrübesi olan Noi Albinoi filminde Noi adlı albino bir gencin kendini arayış serüvenine şahit oluyoruz. Özellikle soğuk kış akşamlarında bu filmi izlemek üşütmeyi bir kenara bırakın, içinizi ısıtacaktır.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Rus Dahi Çocuk Önceki Yaşamında Mars’da Yaşadığını İddia Ederek Herkesi Şaşırtıyor 😵

Başkentin Vazgeçilmezi Ankara Parkları 🌳🌷🌳