in ,

Konut Projesi Kapsamında Ev Satın Alırken Mutlaka Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Evimiz yaşamımız boyunca en zor anlarımızda bile sığınabileceğimiz bir yer. Bu yüzden bir ev satın almak hayatımız boyunca alabileceğimiz en büyük kararlardan biri olabilir.

Artan arsa fiyatları sebebiyle konut projelerine yoğun bir ilgi oluşmuş durumda. Fakat bu konuda o kadar fazla seçenek ve öyle çok reklam var ki, kendimiz için en uygun konut projesi seçeneğini ve bu projenin içindeki ihtiyaçlarımızı gerçekten karşılayabilecek olan evi bulmak gerçekten zorlaştı.

Biz de sizin için bir konut projesini araştırırken ve içinden bir ev seçip satın almaya karar verirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ayrıntılı bir biçimde derlemeye çalıştık.

En genel anlamıyla, kategorilerimizi üç başlığa ayırdık: Dış Özellikler, İç Özellikler ve Gelecek Fikirler olarak belirlediğimiz bu kategorileri detaylı bir biçimde incelemeye başlayalım.

Sierra Yaşamkent Gündüz

Dış Özellikler

Evinizi seçeceğiniz konut projesi planının dış özelliklerini kendi içerisinde birkaç maddede inceleyeceğiz. Haliyle, alacağınız evde uzun bir süre yaşamak isteyeceğiniz için, seçim süreci de olabildiğince kapsamlı bir hazırlık gerektiriyor.

1.Lokasyon ve Ulaşım

Takdir edersiniz ki günümüzde şehir merkezleri yaşama alanı olmaktan çoktan çıkmış durumda. Şehir merkezine sosyalleşmek için gitmeyi, sonrasında da evlerimize çekilmeyi bir alışkanlık haline getirdik.

Yine de seçmeyi düşündüğünüz konut projesinin ve konut projesi içindeki dairenin yerine dikkat etmelisiniz. Kendinize ait bir özel aracınız olsa dahi, her zaman onunla ulaşımı tercih etmeyebilirsiniz. Geç saatlere kadar toplu taşımanın olduğu, market, hastane ya da acil servis gibi hizmetlerin mümkün olduğunca yakınında olan bir yer tercih etmeniz uzun vadede herhangi bir sorunla karşılaştığınızda çok daha çabuk bir çözüme kavuşmanızı sağlayacak.

Aynı zamanda, evinizin işyerinizle mesafe olarak yakın olması mümkün ise, bu fırsatı değerlendirerek dinlenmek için harcayacağınız zamanı yolda geçirmenin önüne geçmiş olabilirsiniz. Yakın değilse bile, muhakkak toplu taşıma bağlantısı olması ve bu bağlantının mümkün olan en az sayıda araçla sağlanması konusunda dikkatli olabilirsiniz.

2.Otopark

Ev alacağınız zaman en çok dikkat etmeniz gereken özelliklerinden birisi, her dairenin aracını park etmek için özel bir alana sahip olması olmalıdır. Bunun yanı sıra misafirler için başka bir park alanı da varsa, ayrıca işlevsel olacaktır. Çoğu zaman evlerde artık birden fazla araç olabiliyor. Bu durumlar için de misafir araç park yeri çok işinize yarayabilir.

Aracınızı gece boyunca bırakacağınız otoparkın her türlü hava durumunu ve doğal koşulu dikkate alarak kapalı bir biçimde yapılmış olması da tercih sebebiniz olabilir.

3.Güvenlik ve Emniyet

Yaşamınızı ve sevdiklerinizi emanet edeceğiniz yaşam alanınızın güvenli bir yer olması da elbette ayrıca önemli olacaktır. Seçeceğiniz konut projesi içerisindeki, dışa açılan kapılarının güvenlik tarafından denetlenmesi, evlerinizin bulunduğu blokların girişlerinin 24 saat çalışan kameralar tarafından izlenmesi ve kayıt altına alınıyor olması da konutunuzun güvenliği için bir artı sayılabilir.

Ayrıca bazı konut projelerinde yer alan ve her katta bulunan acil durum butonları da istenmeyen bir durum ile karşılaştığınızda veya bir an önce yardıma ihtiyacınız olduğunuzda geç olmadan yardımınıza koşulması için önemli olacak.

4.Peyzaj ve Çevre Düzenlemesi

İçerisinden ev almak istediğiniz konut projesi hakkında düşünmeniz gereken bir başka detay da evdeki zamanınızın tümünü dört duvar içinde geçirmek zorunda olmadığınızdır. Bu yüzden, projenin blokları arasındaki alanın ne kadar kullanışlı bir biçimde değerlendirildiğini incelemeniz gerekmekte. Özellikle sosyal tesisleri yerinde ise, örneğin havuzu, belki bir masaj ya da spa salonu, küçük bir spor merkezi, yürüyüş yolları, özenli bir yeşil alan düzenlemesi varsa uzak bir yere gitmek yerine kafa dinlemek istediğiniz hafta sonlarınız için kurtarıcı olabilir. Özellikle çevre düzenlemesi ile hem kendinize alan kazandırabilirsiniz hem de evinizden uzaklaşmadan açık havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

5.Gürültü ve Kirlilikten Yeterince Uzak Olması

Evinizde sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeniz için buna dikkat etmeniz çok önemli olacaktır. Havaalanlarına yakın projelerde, uçakların günün ve gecenin her saatinde iniş kalkışı yüzünden rahatsızlık duyan birçok kişi bulunmakta. Veya konut projesinin bir otobana çok yakın olması dolayısıyla sürekli kamyon egzozları, toz ve is yüzünden rahatsız olunması da cabası. Kimi konut projelerin arsaların normalden çok ucuz olması sebebiyle şehir çöplüğünün çevresindeki izin verilen ilk yerleşim alanları için kapışıyorlar, ancak bu da yeterli uzaklıkta olduğunu kanıtlamıyor. İster istemez hem kendinizin hem de sevdiklerinizin sağlığı için bu gibi özelliklere de dikkat etmeniz gerekiyor. Kirlilik solunum yolları başta olmak üzere birçok soruna sebep olabilir, gürültü ise verimli bir gün geçirebilmek için en temel ihtiyacımız olan sağlıklı ve kaliteli bir uyku almaya engel olabilir.

6.Güç Kaynakları

Konut projeleri işgal ettikleri alanı verimli kullanabilmek için genellikle yüksek ve çok katlı yapıları tercih ederler. Bu sorunu da örneğin 18. kata birkaç saniyede çıkan asansörlerle çözebilirler. Herhangi bir elektrik kesintisi söz konusu olduğunda ise, eğer yapının bir jeneratörü (veya herhangi bir back-up enerji kaynağı) yoksa, evinizden çıkamayabilir, çıktığınızda da bir daha giremeyebilirsiniz. Bu yüzden alternatif güç kaynaklarının ne kadar süreyle çalışmayı öngördüğünü önceden araştırmanız sizin için faydalı olabilir.

7.Mahremiyet

Evinizin hem dış hem de iç özelliklerinden sayılabilecek bir maddeyle bu kısmı kapatabiliriz. Ev yaşamının paylaşmak istemediğiniz anları için, duvarların yapısı, kalınlığı ve haneler arasında koridor bulunup bulunmaması önemli ve dikkat edilmesi gereken detaylardır. Ayrıca, balkonların birbirine uzaklığı da bir başka kriter olarak alınabilir. Ses yalıtımı ise hem çevreyi rahatsız etmemek hem de komşularınıza karşı gizli bir öfke biriktirmemek için ayrıca incelemeniz gereken bir detay sayılabilir.

İç Özellikler

Sierra Yaşamkent Konut Projesi

Diyelim ki dış özelliklerini ince eleyip sık dokuyarak bir konut projesi seçmeye karar verdik. Bu noktadan sonra alacağımız daireye karar vermek gerekiyor. Bunu da bazı başlıklar altında topladık.

1.Doğal Işık

Almayı planladığımız evin doğal gün ışığından ne derece faydalanabileceği bizim için önemli bir ayrıntı olacaktır. Gündüz vakti bile aydınlanmak için elektriğe ihtiyaç duyan evler hem psikolojik hem de fiziksel sağlığımız için öncelikle seçeneklerimiz olmamalıdır. Pencerelerin genişliği, önünün açıklığı ve odalara göre konumu bu yüzden işini bilen bir uzman tarafından tasarlanmış olmalıdır.

2.Yerleşim Planı

Evinizi yerleştirebilmeniz için, odalarınızın akıllı bir sisteme göre dizayn edilmiş olması gerekmektedir. Bazı derme çatma projelerde mutfaktan çok daha büyük banyolara, yatak odalarının yarısı kadar salonlara rastlamak mümkün ve bu oldukça can sıkıcı bir durum. Evinizin odalarının sıralanması bile hem işlerlik hem de huzur açısından oldukça önemli. Mesela yatak odası mutfak ile ne kadar uzaki banyo ile ne kadar yakın olursa o kadar kullanışlı olacaktır.

Evin giriş kapısının nereye açıldığı da önemlidir. Çünkü mutfak – salon birleşik Amerikan Mutfak denen tarzda bir yapı söz konusu olduğunda, dış kapının buraya açılması durumunda, apartmanın havalandırma koridoru yemek kokuları ile dolacaktır. Pek de tercih edilmeyen bu ve benzeri durumları önleyebilmek için, eve bakarken, aklınızda yavaş yavaş yerleştirmeye çalışabilirsiniz. Veya çizim planlarına bakıp, gerçeğe uygunluğunu araştırabilirsiniz.

3.Alan Genişliği

Neye ihtiyacınız var? Asıl sorumuz bu olmalı. Belki de bir futbol sahası büyüklüğünde bir ev kulağa hoş geliyor olabilir, ama çekip çevirmesi o kadar kolay olmayabilir. Isı yalıtımı, temizlik, düzenleme, ihtiyaçlar gibi alt başlıklar da göz önüne alınarak en büyük evi değil, en kullanışlı evi almaya özen göstermelisiniz.

Aynı şekilde, kutu gibi bir eve tıkılıp kalmayı da hiç kimse istemez. Örneğin nüfus yoğunluğu taşıyabileceğinden çok daha fazla olan Çin, 10 metrekareye kadar küçülttüğü evleri insanlara satmayı başarıyor olabilir, ama bu ve benzeri fotoğrafları bizim kaldırmamız mümkün değil.

4.Balkon Açısı

Kendinize seçmeyi planladığınız evin balkonunun manzarası açık mı? Hemen önüne yapılması planlanan başka projeler var mı? Balkonunuz yoksa, ortak kullanım terası gibi herhangi bir olanak var mı? Peki balkonunuzun karşı komşunuzun yatak odasına bakmadığından emin misiniz? Özellikle yaz ve bahar aylarında, bu tür listeleri gözden geçirmiş olduğunuz için minnettar kalacaksınız.

5.Yalıtım

Eviniz için bir başka çok önemli ekonomik kaynak da ısı ve ses yalıtımı hakkında olacaktır. Eğer yalıtım malzemelerinin seçimi ve pencere, kapı, balkon gibi dışarıyla bağlantılı kısımların yalıtımı konusunda yeterince yatırım yapılmadıysa, evde ne yakarsanız yakın ısınamaz, klimayı ne kadar düşürürseniz düşürün, serinleyemezsiniz. Eğer, önceden yapılmış bir konut projesine taşınacaksanız, bu konuda farklı yaş gruplarındaki komşularınızın fikirlerini alabilirsiniz. Yeni yapılmakta olan bir proje ise, kullanılmakta olan yalıtım malzemelerini araştırmaktan başka bir şansınız maalesef yoktur.

6.Aşağı mı Yukarı mı?

Seçeceğiniz kat da sizin için maksimum önemde olacak. Tek bir katı aklınızda tutup kendinizi zorlamayın, ancak her katın artılarını ya eksilerini bilmeniz önemli.

Aşağı katlar, zor durumlarda ulaşım için, eşya taşınması için veya ısınma için genellikle daha avantajlıdır. Ama insana boğukluk hissi verebilir. Ara katlar, en çok ısınma konusunda şanslıdır, bazen hiçbir şey yakmadan bile alt ve üst kat sayesinde ısınabilir, ama ne alt katın ulaşılabilirliğinden ne de üst katın diğer nimetlerinden faydalanabilirler. Üst katın diğer nimetleri demişken, en önemli özelliği elbette havadarlığı ve manzarası olacaktır. Yoldan uzak olduğu için daha az toz toplayacak, muhtemelen daha az gürültü üretilecektir. Ancak doğrudan ulaşmak neredeyse imkânsız olacaktır. Asansöre muhtaç olacaksınız. Baya baya, asansör yoksa ben de yokum diyebilirsiniz.

7.Yön (Bakı)

Güzel evinize bir ara güneş doğuyor olacak. Umarız, bu güneş ışığı aldığı saatler akşamüstü saatlerine denk gelmez. Çünkü akşam sıcağı hem kavurucu olur hem de balkonda akşamüstü keyfini imkânsız kılabilir. Bunun tersine, sabah güneşi ise uyanmanıza, güne dinç başlamanıza ve enerjinizi toparlamanıza yardımcı olacaktır. Her zaman, sabah güneşini tercih ediniz ? Mümkünse, yatak odanıza da vuruyorsa, sizin için tarifsiz bir mutluluk kaynağı olacaktır.

Ertesi gün o evde uyanmayı da düşünmeye başladığımıza göre, yavaş yavaş Gelecek Fikirler başlığına geçebiliriz!

Gelecek Fikirler

Konut Projesi Gelecek Fikirleri

Bir oteli belirli bir süreliğine kiralayabilirsiniz, ancak evinize uzunca bir süre biçmeniz gerekecektir. Çünkü siz bu ev için bu kadar uğraşıyorsanız, emin olun başkaları da uğraşacaktır.

1.Değişim Değeri

Evinizden ayrılmayı hiç düşünmüyor olabilirsiniz, ama ertesi günü belirsiz olan zamanlarda yaşıyoruz. Geleceğin size neler getireceği, seçimlerinizin sizi nerelere götüreceği belli olmaz. Bu yüzden evinizi alırken, uzun vadede bir gün satmanız gerekebileceğini de aklınızda tutun. Bu yüzden evinizin gelecekteki değerini de düşünerek hareket edin. Yapacağınız yatırımlar da bu yönde olsun.

2.Gelecek Planlarınız

Tamam, şimdilik tek yaşıyor ya da eşinizle ev almaya çalışıyor olabilirsiniz. Ama ileride neler olacağını bilmiyor olmanız, planlamıyor olduğunuz anlamına gelmez. Örneğin ailenize bir çocuk katılacak mı? belki de birkaç tane planlıyorsunuzdur? Bunlar için yeterince yeriniz var mı? Odalarını ayırmak istedikleri yaşa geldiklerinde buna hazır olacak mısınız? Sizinle yaşamak isteyen yetişkin başka bireyler (örneğin kardeşiniz, ebeveynleriniz veya evcil hayvanlarınız) var mı? Bunlar konusunda hazırlıklı mısınız?

Evet, ev almadan önce geleceğe dair etraflıca düşünmeniz faydalı olacak. Kağıt kalemi elinize, hayatını paylaşmayı düşündüklerinizi yanınıza alın, etraflıca konuşun.

3.Buralara Neler Olacak?

Evinizin yapım alanının ruhsatını alan firmanın ne kadar güvenilir olduğu da belki de en önemli ayrıntı sayılabilir. İlgilendiğiniz konut projesi muhitinden bağımsız olmayacak, yani başka nasıl yapıların olduğunu, birlikte uyum içinde yaşayıp yaşayamayacağınızı öngörebilmeniz gerekecek. Belki gelecek planlarınızın sizi yönlendirdiği doğrultuda evinize yakın bir okul olsun isteyeceksiniz? Belki de sizin için bir evin olmazsa olmazı bir tiyatro binasına, şehir kütüphanesine ya da sinema salonuna yürüme mesafesinde olmasıdır. Bu yüzden evinizi seçeceğiniz alana ilişkin gelecek planlarına bir göz atmanız, o çevre için yatırımcıların, belediyelerin neler düşündüğüne bir bakmanız faydalı olacaktır.

4.Bütçe

Tabi bunların hepsi güzel, hepsi hoş, hepsi harika. İstediğiniz kadar konut kredisi çekebiliyor olmanız, otuz yıl boyunca kredi ödemeyi göze alabileceğiniz anlamına gelmez. Bu yüzden bütün planlarınızı alabileceğiz borçlara göre değil, ödeyebileceğiniz süreye ve miktara göre yapmanızı ısrarla öneriyoruz.

İşte bir konut projesi kapsamında ev satın almanız için dikkat etmeniz gereken bütün ayrıntıları böylece bitirdik. Eğer bizim atladığımızı düşündüğünüz bir şey varsa lütfen yorumlarda belirtin. Böylece hayatımızdaki en önemli kararı alırken bir fikir dayanışması kurabiliriz ?

Ankara’da tavsiye edeceğimiz bir konut projesi arıyorsanız kısa zaman içerisinde daire satın aldığım Sierra Yaşamkent projesini inceleyin.

 

Sierra Yaşamkent Projesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Kıyafetler Çocuklarla Birlikte Büyüyor! Seneye de Giyersin Devri Son Buluyor!

Dünyanın En İlginç Hayvanı Ornitorenk’in Tuhaf Dünyası ve Şaşırtan Özellikleri