in ,

Lin Pesto ile Türkçe Popu Yeniden Keşfedin

Lin Pesto ile tanışın! Onu özetlemek zor, ancak bunu tek bir cümlede yapmaya çalışacağım: Arabesk fantezi sözlere synt pop bir yorum ve VHS’den izliyormuşsunuz izlenimi yaratan, tuhaf mı tuhaf klipler. Ve gerçekten bağımlılık yapıcı bir tarz… Lin Pesto ile ilgili merak ettikleriniz değil belki ama bizim bildiklerimiz bu yazıda!

Lin Pesto, İngilizce’de “ear-worm– kulak kurdu – olarak tanımlanan o soundlardan birine sahip. Yani dinlemeye başladınız mı kopamıyorsunuz. Her şeyin haddinden fazla şeffaf olduğu günümüz “İnternet 2.0” dünyasında gizemini koruması da ayrı bir güzellik hani… Hakkında pek de çok şey bilinmeyen Lin Pesto ile ilgili bir derleme ve tadından yenmez bir playlist karşınızda!

Cover Gibi Bir Şey Oldu Ama Tam Da Değil

90’larda gençliği / çocukluğu geçmiş olanlar bilir… Bir zamanlar Arabesk Fantezi diye bir müzik kategorisi vardı. Elektronik alt yapılar Türkçe popa sirayet etmeden önceydi. Havuz başı mayolu klipler henüz o kadar da yaygınlaşmamıştı. Sezen Aksu, Yıldız Tilbe, Nazan Öncel söz yazardı, neye uğradığımızı şaşırırdık. Bu güzel sözlü şarkıları bambaşka bir tazda dinlemek isteyenler için Lin Pesto harika bir seçki sunuyor. Türkiye’nin alternatif sesleri arasında yerini çoktan aldı bile.

Lin Pesto

Cem Yılmaz’dan Övgü

Lin Pesto Cem Yilmaz

Pek çok kişi Lin Pesto ile bir Tweet aracılığı ile tanıştı. Cem Yılmaz sağolsun, harika bir tavsiyede bulundu bize. Şu anda YouTube’da 72 bin takipçiye sahip. İzlenme sayıları ise her gün giderek artıyor. Spotify’da ise şimdilik tek orijinal bestesi ile 24 bin aylık dinlemeyi yakalamış durumda.

Lin Pesto Cem Yilmaz

Lin Pesto Kimdir?

Müziğini dinledikten sonra pek çok kişi gibi ben de bu soruyu sordum kendime… Ancak Lin Pesto hakkında çok az şey biliyoruz. Bir internet gazetesine verdiği röportajda, ismini Bob’s Burgers isimli animasyon dizisindeki karakterlerden türettiğini söylemiş. Dizideki ana karakter Bob Belcher’in eşi Linda Belcher ile en büyük rakibi Jimmy Pesto’nun isimlerini birleştirmiş olsa gerek…

Lin Pesto Bob's Burgers

Lin Pesto, bu sesin sahibinin alter ego’su yani sahnede ya da performans sırasında ortaya çıkardığı farklı bir kişilik gibi. Gizemli olmak, çabuk tüketilenin karşısında durmak gibi bir derdi var okuduğum kadarıyla, ancak yön verdiği bir başka röportajda yakın çevresindekilerin Lin Pesto’dan haberdar olduklarını ve bir ortamda konusu geçince övgünün kredisini topladığını söylemiş.

Lin Pesto Ankara’da yaşıyor. Klavyesinde denemeler yaparken ilk olarak Bahar Candan’ın Dondurma isimli şarkısını coverlamış. Sonra çocukluğundan kalma grupları ve sanatçıları coverlayarak devam etmiş. Coverlarını tek başına evde yapıyor. Kendi dinledikleri arasında yine Türkiye’nin farklı müzik yapan isimlerinden Jakuzi var. Video kliplerini de yine kendisi yapıyor, ve nostaljik bir hava yaraması için VHS görüntüleri kullanıyor.

Lin Pesto şimdilik konser vermeyi düşünmediğini söylemiş. Zamanla belki ekip büyüdükçe onu canlı dinlemek de mümkün olur.

Bir Lin Pesto Playlisti

Lin Pesto’nun coverlarını sizin için derledik, keyifli dinlemeler!

Dondurma Gibisin (Bahar Candan Cover)

Yananı Görür Allah (Bülent Ersoy Cover)

Bu Kadar Mı? (Emre Altuğ Cover)

Fırtınalar (Ebru Gündeş Cover)

Araba (Mustafa Sandal Cover)

Ceza Mı? (Ebru Gündeş Cover)

Padişah (Sibel Can Cover)

Delikanlım/Emi (Yıldız Tilbe Cover)

Ah Geceler/Ama Yalanım Yok (Seda Sayan Cover)

Bebek (İzel Cover)

Bonus: Lin Pesto’nun Kendi Bestesi “Bir Düşün”

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Hayata Kulaç Atmak: Yusra Mardini’nin İlham Veren Hikayesi

Frida Kahlo’dan Beethoven’a Ünlü Sanatçıların Batıl İnançları