in ,

İskandinavya’dan Gelen Mutluluk Felsefesi: Hygge Nedir? 😊

Telaffuzu üzerine Danimarkalıların dahi tartıştığı, “Hay dig”, “Hu ga”, “Hay gi” gibi okunuşlarını duyabileceğiniz çağımızın minnoş mutluluk ve huzur felsefesi Hygge’yi belki de zaten çoktan hayatlarınızda uyguluyorsunuzdur. Ancak Danimarkalılar bu felsefeyi isimlendirmiş durumda.

İngilizce’ye “coziness”, Türkçe’ye “rahatlık” ya da “samimiyet olarak çevrildiği söylense de aslında Hygge’nin başka bir dilde tam karşılığı yok. Hatta Danca’da da net bir tanımı yok. Nasıl anlar ve nasıl uygularsanız… Tamamen size kalmış!

Hygge Manifestosu

hygge manifesto

Kopenhag’ta kurulan Mutluluk Araştırmaları Merkezi’nin duvarında bir Hygge manifestosu asılı. Bu manifestoya göre hygge kültürü 7 felsefeden oluşuyor:

Atmosfer, Anda Kalmak, Küçük Keyifler, Eşitlik, Minnettarlık, Uyum, Rahatlık, Ateşkes, Birliktelik, Sığınak

Sadelik ve Doğallık

hygge sade

Hygge’nin temeli sadelik ve doğallıktan oluşuyor. Minimalist mimari, az ve modifiye edilmemiş eşyalar, sade renkler ve az çeşitlilik Hygge kültürünü anlamak ve yaşamak için atabileceğiniz ilk adımlardan biri. Siz de huzurlu yaşamak istiyorsanız, giymediğiniz kıyafetleri, kullanmadığınız veya eskiyen eşyalarınızı bağışlayın veya atın.

Sade Beslenmek

hygge organik

Sadelik ve doğallıktan gelen alışkanlıklar, Hygge’nin beslenme kültürüne de yansıyor. İşlenmemiş, az yağlı veya yağsız, tamamen organik ürünler tercih ediliyor. Hygge’nin et tüketimine karşı herhangi bir tutumu yok. Etçiller ve otçullar Hygge kültürünü beslenme düzenlerine sadeliği ve doğallığı getirerek; sağlıklı beslenerek getirebiliyor.

Cici Tatlılar

hygge kurabiye

Danimarkalılar, Avrupa’daki diğer ülkelere kıyasla çok fazla şeker tüketiyor. Öyle ki, 2011’deki kişi başına düşen yıllık şeker tüketimi miktarı yaklaşık 40 kilogram. Her ne kadar sadelik felsefesiyle ters düşebilse de şeker Hygge kültürünün önemli bir parçası. Tatlılar, çikolatalar ve kurabiyeler bu felsefeyi benimsemiş insanların en sevdiği kültür ögelerinden biri. Tatlı yiyelim tatlı konuşalım!

Anı Yaşamak

öğrenilmiş çaresizlik

Bireysel veya toplu hygge hissedilen zamanlarda, anın kalitesini arttırmak ve mutluluğu canlandırmak için “anı yaşa” felsefesi uygulanıyor. Sakin ve huzurlu hissetmek için ayrılan zamanlarda, kişilerin aklını o an olup bitenlerden başka hiçbir şey kurcalamıyor.

Arkadaşlar ve Aileyle Birlikte Yapılan Aktiviteler

hygge aile

Biraz daha hygge vakit geçirebilmek için, diğer İskandinav ülkelerinin içe kapanıklığının tam tersine Danimarkalılar toplu eylemlerden hoşlanıyor. Yani arkadaşlar ve aile ile vakit geçirmek; beraber Hygge vakitleri geçirmek Hyggeliğe Hyggelik katıyor. Eski günleri yad etmek, birlikte yemekler, tatlılar, şerbetler ve reçeller pişirmek sevdiklerinizle yapabileceğiniz Hygge aktivitelerden yalnızca bazıları.

Mumlar ve Loş Aydınlatma

hygge mum

Hygge kültürüne girişte ilk adım, mumlar ve loş ışıklardan geçiyor. Alışılagelmiş ışıklandırmalardan ziyade, hyggeseverler birkaç ufak mumun ışığında ya da başucu lambasıyla vakit geçirmeyi tercih ediyor. Tercihini kokulu mumlardan yapanların sayısı oldukça az, çünkü kokulu mum Hygge’nin sadelik ve doğallık anlayışıyla çelişiyor.

Kahve, Çay ve Sıcak Şarap

hygge kahve

Hygge kültürünün ana içecekleri kahve, çay ve sıcak şarap. Kahve, çay ve şarap tadımları, sevimli fincanlar, kupalar ve kadehler, mis gibi kahve ve çay kokuları Hygge’nin olmazsa olmazı.

Soluk Tonlarda Battaniyeler ve Sıcacık Çoraplar

hygge battaniye

Battaniyenin altına kıvrılmak ve örgü çoraplar giymek Hygge’nin doğasında var! Danimarkalılar Hygge kültürünü daha da yaşatabilmek için örgü battaniyelerinde ve örgü çoraplarında krem, kahverengi, açık mavi gibi soluk İskandinav renklerini tercih ediyor.

Şömine

hygge şömine

Kim sevmez çıtır çıtır şömine sesini ve yaydığı sıcaklığı! Hygge felsefesi de şömineyi unutmamış durumda. Şöminenin etrafında buluşan ve kahve içen, harika ve neşeli konularda muhabbet eden dostlar!

Yağmurlu ve Serin Havalar

hygge yağmur

Danimarkalılar şıkır şıkır yağmur sesi eşliğinde daha bir huzurlu hissediyor! Yapılan araştırmalara göre, yağmurlu havalarda Danimarkalılar Hygge ruhunu diğer koşullara kıyasla daha güçlü bir şekilde hissediyor ve yağmurlu ve serin havalardan çok hoşlanıyor.

Doğa ile İç İçe

hygge ev

Hygge felsefesini benimseyenler, doğa gezilerine ve doğa evlerine bayılıyor! Minik bir gölet, ahşap bir ev, belki meyve ağaçları ve üzüm bağları hygge kültürünü en üst seviyeye ulaştırıyor.

Bonus: Minimalizm

Hayatı daha huzurlu, daha mutlu ve daha sade bir hayatın peşinde olanlar sadece Hyge felsefesini benimseyenler değil.

Gelin bizimle bir de Minimalizm felsefesini keşfedin!

Okuduğuna değdi mi?

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Ebru

22 yıldır yazan, düşünen, hisseden, gezen. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ve Sivil Havacılık öğrencisi, gözü her zaman göklerde.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

ddunyanin en zengin adami lux

Banka Hatası Onu Dünyanın En Zengin Adamı Yaptı! 💰💰

kadın erkek trafik lambası

Tayvan’da Trafik Işıkları Artık Yalnız Değil! Böyle Romantik Işık Görülmedi! 😍