in ,

Dünyanın En Sevimli ve Şapşik Canlıları Pandalar Hakkında Bilinmeyenler

Siyahlı beyazlı, pofuduk, tombik bir hayvan panda. Onları sevimli kılan özelliklerin en başında tabii ki görünüşleri var, ancak onların bize sevimli gelmesinin nedenleri arasında daha pek çok özellik sayılabilir. İşte dünyanın en sevimli ve şapşal canlısı pandalar hakkında bilgiler.

Renkleri Fark Yaratıyor

Bilindiği üzere pandaları sıradan bir ayıdan ayıran temel özellik sahip oldukları siyah-beyaz renkler. Birçok hayvan türünün deri ya da tüy rengi yaşadığı ortama uygun özellik göstermesiyle alakalıdır. Pandaların da karlı zamanlarda kış uykusuna yatarken kamufle olmaları ve onlar için tehlike teşkil eden vahşi hayvanlardan saklanmak amaçlı baş ve karın bölgeleri beyazdır. Kol ve bacak bölgelerinin siyahları da yaz aylarında bambu gölgesinde pineklerken onları kamufle etmede işe yarıyor. Kulakları ise diğer hayvanlara mesaj veriyor! dünyanın en sevimli en şapşik canlısı pandalar hakkında bilgiler

Bambu Onlar İçin Her Şey

Pandaları diğer ayılardan ayıran önemli özelliklerden biri “bambu”. Evet onlar da aslında ayıgiller familyasına aitler ancak etçil değil otçullar. Beslenme ihtiyaçlarını yaşam alanlarında sıkça bulunan bambu ile gidermeyi tercih etmişler. Bu sebepten dolayı  pandalara “bambu ayısı” da denilmektedir. Peki, bambu onları yeterince besleyebiliyor mu dersiniz?  Günlük protein ve enerjiyi az miktarda aldıkları için günlerinin neredeyse yarısını bambu tüketerek geçirirler. İşte tembel olmalarının bir sebebi. Bilimsel sınıflardırmada pandalar etçil sınıfa ait oldukları için bambudaki selülozu sindirecek nitelikte enzime sahip değiller ancak artık bambuyu o kadar çok tüketir hale gelmişler ki yüzleri de adaptasyon göstererek diğer ayılardan farklı olarak daha yuvarlak hale gelmiştir.  Peki bu panda bambudan başka bir şey yemez mi? Yer, bambu bulamadığında ölü bitkiler ya da ormanda bulabildiği artıklarla beslenmeye çalışır, ne yapsın hayvancağız. Genelde et tüketmeyi tercih etmiyorlar bu yüzden biz de onların yanındayken kendimizi güvenli hissedip onlara sempati duyuyor olabiliriz.

dünyanın en sevimli en şapşik canlısı pandalar hakkında bilgiler

Bir Pandanın Dünyaya Gelişi ve Habitatına Alışması

Bilindik ve çok acı bir gerçek var ki,o da bu sevimli canlıların nesillerinin tehlike altında olması. Pandalar gerçekten çok ilginç canlılardır, yetişkin bir panda çiftleştikten 4 ya da 5.5 ay süren bir gebelik döneminden sonra dünyaya sadece (bakın bu gerçekten üzücü) 1 ya da 2 bebek panda getirebiliyor. Bir de bakın bu çok ilginç, bebek pandaların boyu ilk doğduklarında annesinden kat kat küçüktür(yaklaşık 800 kat). Yani bebek pandanın annesi tarafından ciddi bir korumaya ve bakıma ihtiyacı vardır, nazlı bir hayvan panda.100 ya da 150 gr civarında doğan bebiş pandalar ilk doğduklarında gözleri kapalıdır ve bundan dolayı da 1.5 ay geçmeden annelerinden ayrılamazlar. Ne kadar da sevimli öyle değil mi? Bebişler gelişimlerini tam olarak 1,5 yaşına geldiklerinde tamamlamış olurlar, ancak o zaman annelerinden ayrılabilirler. E, 50 kilograma da ulaşmış olurlar, koşabilirler, bambu yiyebilirler. Anne pandalar diğer canlılara göre yavrularıyla inanılmaz biçimde ilgileniyorlarmış, şevkatlilermiş. İşte bu yönüyle insana benzetilebilir aslında. Ancak ilginç bir söylenti de yok değil! Anne panda dünyaya iki yavrı getirmişse diğerini ölüme terk edebiliyormuş. Bilim adamları bunun nedenini hala açıklığa kavuşturamamış ancak sizce ne olabilir? Sahiplenememe ya da bencillik mi dersiniz?

dünyanın en sevimli, en şapşik canlısı pandalar hakkında bilgiler

 

Uyku Önemli!

Pandalar bambudan başka yiyecek tercih etmediklerinden  ve bambunun sindirimi için çok fazla vakit gerektiğinden ayrıca bambudan çok fazla enerji alamadıklarından dolayı genelde hep uyuyorlar. İşte o yüzden tembeller. Günlerini yemek arayarak, onu yiyerek sonra biraz dinleneyim derken uykuya dalarak geçiriyorlar.Hepimizin hayalindeki hayat olsa gerek bu. Uykuyu gerçekten çok seviyorlar. Zaten pandalar gayet sakin canlılardır hani gideyim şu adama “sen hayırdır, git buradan buralar hep benim” tarzında kaba davranışlarda bulunmak pek tarzları değildir. Sakindirler ve uykuya ihtiyaçları olduğundan, uyuyan bir panda görürseniz nazikçe sevebilirsiniz. Ama yine dikkat etmek lazım tabii, her ihtimale karşı, aman dikkat!

pandalar hakkında bilgiler

Bir Pandanın Yaşamı ve Yaşam Tehlikesi

Bu sevimli canlıların yaşadığı yerler Çin ve Tibet ormanlarıdır. Dünya üzerinde başka yerde bulunmayan bu sevimli canlıların maalesef nesilleri tükenmek üzereydi. Bunun nedeni olarak çiftleşme dönemlerinin çok kısa olması ve yılda en fazla iki yavru doğurmaları sayılabilir. Çin, dev pandaları koruma altına almak için çeşitli çalışmalar yürütüyor. Üstelik ‘Dünya Doğayı Koruma Vakfı’da (World Wife Fund For Nature-WWF) bu konuda birçok çalışma yürütüyor. Son zamanlarda başlatmış oldukları hediye-bağış kampanyası ile herhangi bir nesli tehlike altında olan canlıyı evlat edinebiliyor ve onun yaşamasına destek olabiliyorsunuz. Üstelik yapılan çalışmaların sonuç verdiği bilinen bir gerçek.

dünyanın en sevimli,en şapşik canlısı pandalar hakkında bilgi

Pandalar Her Yerde Çünkü Onlar Çok Sevimli

Pandalar aslında son dönemde her yerdeler, hiç dikkat ettiniz mi? Ama sadece bir giysi deseni üzerinde olması, akıllı telefon kapağında resminin olması ya da bir anahtarlık bir bardak şeklini almasından bahsetmiyorum. Burada bahsetmek istediğim pandalar sevimli ve şapşik halleriyle adlandıramadığımız aşırı sevinçli duygu hallerimizi adlandırmak konusunda bizlere yardımcı oluyorlar artık. Birçok sanatçı ve senarist pandaları sanatında metafor ve ya sembol olarak kullanmış ve bu durum daha devam edeceğe benziyor. Mesela bir animasyon filmi olan “Kung Fu Panda”. Bu animasyon, çocukluk hayali kung fu dövüşçüsü olmaktan geçen bir pandanın maceralarını anlatıyor. Bakınız panda ve onun yaşam felsefesine tamamen zıt olan bir sanat “kung fu”. İşte ironinin güzelliği. Bu macerada pandanın diğer dostlarını  yılan (yani sinsi ve tehlikeli bir hayvan) kaplan (fazlasıyla vahşi ve korkutucu), maymun (gayet çevik ve şaşırtıcı) ve turna (uçan hayvan) oluşturuyor. Hepsinin bir savaşçı olabilmek için bir özelliği var ancak her zaman tembel, şişman ve üşengenç olan pandadan savaşçı olmasını beklemek sadece bir hayaldir, öyle değil mi? Değil, filmi güzelleştiren kilit nokta işte bu maceraperest pandadır. Kung Fu Panda serisinin sevilme nedenlerinden biri de bu.

dünyanın en sevimli,en şapşik canlısı pandalar hakkında bilgilerPandaların duygularımızı anlatmak konusunda bize yardımcı olduklarını da söylemiştim. Nasıl mı? Türkçe pop müzikte Gülben Ergen ve Model grubunun içinde pandasözcüğü geçen çok keyifli şarkıları var. Model, aşık olma gibi güzel ve mutlu edici duyguyu “bütün pandalar doğurmuş çünkü aşık oldum ben..” diye anlatıp dinleyicisinin yüzünü gülümsetirken,

Gülben Ergen de yaşadığı aşkları çeşitli hayvan sembolleriyle zenginleştirmiş.

Ama bu şarkıda panda tamamen “sakinliği ve sevimliliği” temsil etmek için kullanılmış. Eee, başka türlü olması beklenemezdi çünkü dünyanın en sevimli, en şapşik canlısı pandadır, öyle değil mi?

Kaynaklar : www.ozelliklerinedir.com

www.wwf.org.tr

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Çocuk Hakları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kadınlar İçin Yaratıcı Poz Verme Teknikleri