in ,

Pandaların Neden Siyah Beyaz Olduğu Keşfedildi!

Dünyanın en şapsal ve sevimli hayvanı olan pandaların sırrı çözüldü.

Yaban hayatı uzmanı biyolog Tim Caro’nun iddialarına göre pandaların siyah ve beyazdan oluşan iki renge sahip olmalarının nedeni evrimsel gelişimleriyle doğrudan ilişkili. Üstelik bunun yanı sıra pandaların bambularla besleniyor olmasının da renkleri üzerinde etkisi olduğu düşünülüyor.

Pandaların Renklerinin Sırrı Çözüldü

Kabul edelim pandalar şu dünyadaki en şapşal canlılar.

Pofuduk görüntüleri, birbirinden şapşal davranışları ve dost canlısı karakterleriyle sosyal medyanın da kahramanı pandalar.

Onları bu kadar sevimli yapan detaylardan biri de siyah beyaz kürkleri.

Tim Caro’ya göre bu kürkün nedeni tamamen evrimsel. Batı Çin bölgesinde iki farklı habitatta yaşayan pandalar bu habitatlar arasında çeşitli adaptasyon süreçleri geçirdiler.

Neden Habitat Farkı Mı?

Yüksek ve karlı tepelerle, alçak noktalarda yer alan sub-tropikal ormanlar arasında sık sık göç eden pandaların bu göç nedeniyle bir çeşit kamuflaj uzmanına dönüşmüş olabileceği düşünülüyor.

Karlı dağlarda besin arayışı içerisinde yabani hayvanlardan korunmak için beyaz kürklerine kullanan pandaların bu sayede hayatta kalabildiği olasılıklar arasında yer alıyor.

Gözlerini İletişim Amacıyla Kullanıyorlar

Üstelik bilim insanlarının iddialarına göre pandaların siyah beyaz kürkleri sadece bir kamuflaj aracı değil. Pandaların gözlerindeki siyah lekelerin bir çeşit iletişim kurma yöntemi olduğunu düşünülüyor. Pandalar bu sayede diğer pandaları tanıyabiliyor ve diğer canlılardan ayırt edebiliyorlar.

Kulakları Bir Saldırı Aracı

Pandaların siyah kulaklarının ise yırtıcı hayvanları uzaklaştırma amaçlı kullanıldığı ortaya atılan iddialar arasında.

Hala Yardıma İhtiyaçları Var

Ancak pandaların hayatta kalmak amacıyla geçirdiği adaptasyonların onların neslinin tükenmesinin önüne geçtiği söyleyebilmek maalesef mümkün değil. Siyah kürklerin onları karda tamamen kamufle olabilmesinin önüne geçiyor. Bu durum da onları yabani hayvanlara karşı savunmasız bir pozisyona getiriyor.

Anlayacağınız bu sevimli dostlarımızın bizlerin yardımına ihtiyacı var.

Bonus: Panda Evlat Edinebilirsiniz

Uluslararası Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin(IUCN) Kırmızı Listesi’ne göre, pandaların nesli tehlike altında. Panda popülasyonun son zamanlardaki artışına rağmen pandaların sayıları hala az ve yaşamalarına yönelik tehditler devam etmekte. WWF’in pandaları korumak için yürüttüğü çalışmalar sonucunda, yeni rezervler ve yeşil koridorların gelişmesiyle pandaların yaşam alanları arttı.

Bu çalışmaları desteklemek için sizler de bir panda sahiplenebilir ve ona yardımcı olabilirsiniz. Detaylı bilgi için internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Bonus 2: Dünyanın En Sevimli ve Şapşik Canlıları Pandalar Hakkında Bilinmeyenler

Eğer pandalar hakkında daha detaylı bilgi almak ve bu sevimli canlıların dünyasını keşfetmek isterseniz sizin için hazırladığımız yazımıza göz atabilirsiniz. 

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Siber Saldırı Nedir? Dünyayı Sarsan Siber Saldırıların Detayları Hakkında Bilinmeyenler Neler?

Yapay Zeka: Dünya İçin Bir Tehdit Mi, Yoksa Kurtarıcı Mı?