in ,

Pomeranian Boo Köpeği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Fotoğraflarını gördüğünde birçok kişi bu köpeklerin gerçek olduğuna inanmıyor ve oyuncak zannediyor. Bazı fotoğrafları görünce bu kişilere hak vermek işten bile değil. O kadar tatlı ve oyuncağımsı gözüküyorlar ki, siz de bu köpeklerin gerçek olduğuna inanmakta güçlük çekebilirsiniz. Fakat bir gerçek var ki; bu köpeklerin özellikle son zamanlarda çok ama çok tanınıyor olduğu. Her ne kadar evcil hayvanların parayla alınıp satılmasına karşı olsak da şu an ülkemizde çok ciddi ücretler karşılığında satıldığını öğrendik. Bu fiyatların hangi sınırlarda olduğunu öğrenmek için aradığımız birkaç yerden ise 6.000 ila 15.000 TL arasında fiyatlar aldık. Her neyse, bu acımasız durumu bir kenara koyup bu tatlı cins yani Pomeranian Boo neden bu kadar özel ona bakalım. İşte karşınızda 10 özelliğiyle Pomeranian Boo.

pomeranian boo hakkında bilgiler

#1 Irkı

Oldukça küçük ve çok tüylü bir ırktır. Yüzleri çok değişkenlik göstermekle beraber bir kısmı tilkiye benzerken, bir diğer kısmı ise oyuncak ayıları andırmaktadır.

pomeranian boo hakkında bilgiler

#2 Kökenleri

Pomeranian, Greenland’ın kızak köpeklerinin kırmasıdır. Pomeranian Boo bu günün Almanya ve Polonya’sını da kapsayan Baltık Denizinin kuzeyinde bir bölgedir. Aynı zamanda burada bölge gelişimini tam anlamıyla sağlamıştır. Küçük yapılı ve yoğun tüylü bir türdür ancak İngiltere’ye ithal edildiğinde ağırlığı 9-14 kg arasında değişir. İngiltere’de bazı değişikliklere uğramıştır. Queen Charlotte ve Queen Victoria 1700-1800’lerde İngiltere’de popüler olmasına katkıda bulunmuştur. Özellikle Queen Victoria Floransa, İtalya’dan getirdiği ‘Marco’ adlı Pomeranianı ile meşhurdur. Amerikan Kennel Kulübü tarafından 1900’lerde farkına varılmıştır ve o günden beri küçülmeye devam etmiştir. Bu gün ise Kuzey bölgesinin en küçük türüdür. Çok popüler bir ev hayvanı cinsi ve gösteri köpeğidir.

pomeranian boo hakkında bilgiler

#3 Boyutları ve Ortalama Ömrü

İşte bu ufacık köpeğin sahip olduğu boyutlar ve ortalama ömrü;

Irk Boyutu: Oyuncak 
Yükseklik: Erkek 18 – 30 cm, Dişi 18 – 30 cm
Ağırlık: Erkek 1 – 3 Kg, Dişi 1 – 3 Kg
Ortalama Yaşam: 13 – 16 yıl
pomeranian boo hakkında bilgiler

#4 Bakımı

Haftada bir kaç kere fırçalanmalı ve sadece ihtiyacı olduğunda banyo yaptırılmalıdır. Diş sağlığı önemlidir; en azından haftada bir kere dişler fırçalanmalıdır ancak en iyisi günde bir kere fırçalanması olacaktır. Genizlerine kaçan suyu çıkarmak için hapşırmaları çok tehlikeli değildir. Sadece o hapşırırken boğazı ovulmalıdır.

pomeranian boo hakkında bilgiler

#5 Pomeranian Boo Renkleri

En fazla bulunduğu renkleri saymamız gerekirse, kahverengi, turuncu, siyah ve beyaz diyebiliriz. Çok nadir olmakla beraber iki renkli olanları da bulunmaktadır. Ama şu bir gerçek ki hangi renkte olursa olsun onlar çok ama çok tatlı! 🙂

pomeranian boo hakkında bilgiler

#6 Oyunculukları

Şunu en baştan söyleyelim, bu köpekler tabiri caizse hayat dolu. Hareket etmeye aşırı eğilimliler ve oyuncu bir karakterleri vardır. Öğrenmek onlar için adeta oyun gibidir.

pomeranian boo hakkında bilgiler

#7 Ne Kadar Havlarlar?

Bu konuda biraz ikili oynadıklarını söylemek mümkün. 😀 Sahiplerine karşı gayet sakin davranırken yabancılarla karşılaştıkları zaman bayağı havladıklarını söyleyebiliriz. Bu yüzden eğer bir Pomeranian Boo sahibiyseniz ve komşularınızla sorun yaşamak istemiyorsanız ona iyi bir havlama eğitimi vermelisiniz. Yabancılar konusuna gelince, misafirlerinizi önceden uyarmak da çözüm olabilir. 😀

pomeranian boo hakkında bilgiler

#8 Isırır Mı?

Eveeeet. Bu ufacık köpeklerin boylarına ve minikliklerine aldanmamak gerek. Çünkü ısırma eğiliminde olan bir köpek türü olan Pomeranian Boo, bu konuda size çok çok nadir de olsa sıkıntı yaşatabilir. Özellikle ufak çocuklarla yalnız bırakılmamalıdırlar. Araları pek iyi değil. 😀

pomeranian boo hakkında bilgiler

#9 Çok Zekidirler!

Bu köpekler gerçekten zeki. Söylediğiniz şeyleri ve onlara ilettiğiniz komutları belli bir süre sonra çok rahat kavrayabilir ve yaptıklarıyla sizleri şaşırtabilirler. 😉

pomeranian boo hakkında bilgiler

#10 Ve Son: Apartman Hayatına Uyumları

Apartman hayatına uyumlu olduklarını söylemek mümkün. Ev içerisinde sürekli hareket etmek isteyeceklerdir ama onların bu ihtiyacını karşılamak için birkaç oda yeterli. Fakat şunu hatırlatmakta fayda var, sıcak havaları çok fazla sevmedikleri için çok sıcak bölgelerde bazen sorun yaşayabilirler.

Son özelliklerini yazdıktan sonra havaların iyice soğumaya başladığı şu günlerde sizlere ufak bir uyarıda bulunarak yazımı tamamlamak istiyorum. Evinizin veya kaldığınız apartmanın önüne birkaç parça strafor ve kartonla ufak bir yuva yapmanız, sokak hayvanlarının soğuk havalarda daha az üşümelerini sağlayacaktır. 🙂 Dostlarımıza iyi bakalım…

Yorum

Leave a Reply
  • ben 12 yaşındayım benim boo köpeğim var 3 yaş altı çocukları ısırıyor biz 7 kardeşiz en küçüğümüz 2 aylık ama ısırmıyo

  • Merhaba daha öncesinde pomerian cinsi bir dosta bakmış birisi olarak ciddi anlamla aklınıza gelecek her türlü nesneyi ıssırma eğilimi var(ayakkabı bağıcıklarına bayılıyorlar).Kendisine kızsanız dahil ilk birkaç dakika sessiz sakin acıtasyon moduna giriyor fakat en ufak bir yüz verişinizde anında eski haline dönen bir yapıya sahipler.Kücük yaş grubu çocuklara nasıl bir davranış sergileyeceklerini tam olarak bilmiyorum.Fakat köpeklerin(cins farketmeksizin) bir çogunda gözüne kestirdiği küçük boy ve yapıda kişiyi ıssırmak da dahil olmak kaydı ile oyun veya hırs ile saldırdıkları bir gerçektir.
   Not yakın bir akrambamda 2 adet birisi yaşlı golden cinsi prenses – diğeri kırma aşırı hareketli ve tanımadığı kişileri ıssırmaya yönelik dısarıdan yaralı iken alınan emir komut ilişkisi bulunmayan iki adet canavar var.Fakat canavar dediğime bakmayın evin bir adet ufak cocugu var iki dostta sırtına bu ufaklıgı bındırıp ev ıcerısınde gezdiriyorlar 🙂 yere devirirler sadece yalarlar canları yansa dahil bu cocugu ıssırdıklarını görmedim duymadım.Bu iki canavar benii beni birden fazla kez ıssırdılar.(ıssırma denince aklınıza saldırı gibi biir yaklaşım gelmesin.Unutmayın ki bir canlı ıssırıyorsa ya kendini savunuyordur ya canı yanıyordur yada yasadıkları ile ilgili korkusudan kaynaklı bölgesini savunuyordur.En buyuk ıssırıgı golden cinsi prensesimiz yaptı.Eski sahibi vefat ettiği için karşısısında uyuyan birisni görünce korkuyor ve uyandırmaya calısıyor.)Kısaca bu tamami ile evdeki cocugun ve köpeğin arasındaki ilişkiye bağlı olması ile birlikte aile fertlerinin ilişkilerini ve kendilerinin(dostların) tam anlamı ile nerede durup ne kadar ileriye gİdebileceklerini veya gitmemeleri gerektiğini öğretmesi gerekiyor.
   Unutmayalımm ki hayvan da bir canlıdır ve her bir canlı eğitilebilir.Bitkiler için bile çeşitli atasözlerimiz bulnur(ağaç yaşken eğilir).Öğretmen ne kadar eğitici ve ilişkisi kuvvetli ise öğrencisinden o kadar verim alabilir.
   UNUTMAYALIM Kİ KESİNLİKLE DÖVME VURMA KORKUTMA GİBİ BİR EĞİTİM YAKLAŞIMI OLMAZ OLAMAZ!
   Saygıdeğer Ayhan Bey in de belirttiği gibi sokakta bulunan dostlarımızı unutmayalım.
   İyi günler..

 1. Çok tatlılar evet ama neden bu kadar minik ve tatlılar niye kimse düşünmüyor??? Bu hayvanlar genetik olarak hasta arkadaşlar hasta.. Acı ççekiyorlar. Sizlerde para verip satın alarak bu iğrenç duruma çanak tutuyorsunuz.

 2. Antalya’da, kullandığı hafif ticari aracı yol kenarında bekleyen köpeklerin üstüne süren, bir tanesinin başının üzerinden geçerek öldürüp kaçan sürücü 39 yaşındaki Erhan Kozan’nın ruh sağlığı ile ilgili gerekli araştırmanın yapılması, ruh sağlığı yerinde değilse tecrit edilme sureti ile tedavisi, sağlığının normal olması durumunda da şahıs ile ilgili hapis cezası verilmesinin gereğini arz ederim.
  Basında çıkan ilgili haber:
  http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/son-dakika-turkiyenin-konustugu-sofor-yakalandi-1963212/

  https://www.change.org/p/köpek-katili-erhan-kozan-a-hapis-tedavi-cezasi

 3. Köpek bir eşya değildir, satın alınmaz. Yapmayın etmeyin şu hayvanları para verip satın almayın.

 4. Benim eski ev arkadaşım böyle bir salaklık yapıp Poomerian Boo satın aldı. Daha doğrusu ben yanına çıktığımda zaten almıştı. Şımarık bir tek çocuk olduğu için her şeyi aloyr babası. Köpek çok sıkıntılı. çok havlıyor, sesi az ama havlaması o ince sesle çok rahatsız edici oluyor.
  Birde sırf tipi yüzünden bu kadar meşhur olması booların hoşuma gitmiyor. Ne yani o zaman çirkin olan herşeyi çöpe atıp dışlayalım mı???

 5. Bu nasıl sevimli köpektir…. Geçen gün abime gösterdim boo fotoğraflarını bu ne oyuncak ayıya benziyor dedi. Bayaa araştırdık ama fiyatlarını görünce çüş bu ne be dedik abimle. çok saçma. hem zaten tamam evimli ama dışardada bir sürü aç küçük köpek var. annemi ikna edersek bir yavru bulup eve alıcaz.

 6. Arkadaşlar köpek beslemek istiyorsanız barınaklarda bi sürü hayvan var kedide dahil .Oraları gezip seçip ücretsiz almanız daha mantıklı ama bakmak sartıyla yoksa bı kopek 6 milyar filan vermek yada 100 lıra vermek hem hayvana hakarettır hemde kendı paranıza yazık olur.Cevrenızde ılla kı vardır barınak onları cok mutlu edersenız onları ordan alarak.Benım sıbırya kurdum var buyuk kopek sahıbı cok dovmus sonra sokaga atmış .Bu tarz köpekleri alırsanız sevapta kazanırsınız.

 7. Yaa çok tatlılar şuan onları alıp kucaklayasım geldi.Besleyebileceğim bir yer olsaydı hemen sahiplenirdim bunu.Ama annem izin vermiyor.

 8. Kimse (çoğu yorum atan kimse) neden boo ları sevmiyo hakaret etmeyin yok onlar hastaymışlarda yok arkadaşım salaklık edip aldı yok öyle yok böyle onların da canı varrrrrrrrrrrrrrrrrr!!!

 9. Merhaba bizim de Pomeranian cinsi 1.5 yaşında oğlumuz var 20 gün önce aldık iyiki almışım ilk gece ağladı ve havladı ben onun odasında uyuyunca sorun olmadı ertesi gün güvenli bölgesinde ve yatagında uyudu hiç sesi çıkmadı evet çocukları ısırıyor ama asla acıtmıyır savunma amaçlı iki kızım var sürekli onlara hırlıyor ama öyle olması bence en iyisi çünkü kendini koruyor 5 ve 4 yaşındaki kızlarım nasıl davranması gerektiğini bilmiyor köpüşümüz zarar göreceğine kendini korusun bence

 10. yaa taehyung’un köpeği yeontan’ın cinsi sanırım bu, bacakları o kadar kısa ki kanepeden aşağı inemiyorlar ahahahaha

 11. Benimde pomerianım var fakat yabancılara hiç havlamıyor sadece köpek ve kedilere bide suana kadar birini hic ısırdığını görmedim ve en güzel yanı tüy dokmemeleri

 12. Ben köpeğimin havlamıyor sadece ilgi gösterdiğim zaman havlıyor tabi inecik sesiyle
  Yaşını nasıl öğrene bilirim?

 13. Pomeranian hassas bir köpek, özel bir köpek, gerçek bir ırk. bu cinse çok iyi değinmiş. Gerçek bir pomeriaban köpeğine sahip miyiz bu bile tam emin olamadığımız bir konu. Ben bu siteyi de tavsiye ediyorum. Çok değerli kaynaklar oluşturmuşlar. ..

 14. Güzel bir yazı olmuş tebrikler. Ben ilgiliyim bu tür için bu kadarı da pes detirtecek her türlü kaynağa yer vermişler,

 15. Gerçek pomeranian rengi beyaz olur, suratları tilkiye benzer; bunlar ari ırk pomeranian değil. İnterneti araştırırsanız pomeranian ırkının orjinalinin en eski fotoğraflarına ulaşabilirsiniz kraliçe elizabeth’in vb. yanında fotoğraflanmış halde. Tayland üretimi genetikleriyle oynanmış boo isimli köpekleri ya da benzeyen başka bir tip köpek daha var onu pomeranian diye satıyorlar piyasada. 3 gizli adam

 16. Ya ben çokk kopek istiyorum ama annem beslememe izin vermiyo ve apartmandayiz gosterdim ama umursamiyo napabilirim yaa

 17. Pomeranian ♥️♥️♥️ Dünyanın en güzel köpeği
  Ben kedileri pek sevmem bence en iyisi köpekler, çok daha dost canlısı ve samimiler

 18. Pomerianlaŕi cok begeniyorum..fakat derilerinin koktugunu öğrendim.bu ne derece doğru acaba??kokuyorlar mi acaba??

 19. Pomeranian boo cinsi köpek arıyorum. Ücretsiz sahiplendirmek isteyen olursa lütfen bana ulaşsın. Gayet güzel bakacağımdan ve ilgileneceğimden eminim. Teşekkürler

 20. Bene istiyorum çok tatlılar. Ama annem izin vermiyor diyorki bunlara evde bakarsak ya köpek evde durur ya ban dedi ve ben kuş alacağım ama onuda annemi zarzor ikna ettim.

 21. Benim de köpeğim boo cinsi ve hiiiiç ısırmıyor o kadar ısırması için elimi ağzında dolaştırıyotım ama bir kere bile ısırmadı

 22. Ben de iki aydır 1 yaşında pomaranian cinsi köpeğe bakıyorum. Çok dışa dönük, yabancılar dahil herkesten ilgi bekliyor ve alıyor. Çocuklarla bir süre anlaşıyor sonra onlardan kaçıyor. Çünkü çocuklar hayvanı çekiştiriyor, zorla kucaklarına almak istiyor, bu köpeği oyuncak zannediyorlar. Bu köpeğin eklemleri ve kemikleri çok hassas. Hayvanın canı yanıyor ya da korkuyor. O yüzden küçük çocuklarla anlaşamıyor. Bendeki saldırmadı ama belki kendine güvense, kendini korumak ve çocukları uzaklaştırmak için ısırabilirdi. Ona bunun için kızamam çünkü çok aciz bir canlı. Eğer bir pomeranian sahiplenmeyi düşünüyorsanız lütfen iki kere düşünün. Her gün tüğlerini fırçalamazsanız kıtık oluyor. Gözleri sürekli akıyor. Her gün temizlemelisiniz. Sokakta kedilerin takibindesiniz yalnız bırakmayın. Tasma takmayın, hayvanı çekiştirmeyin, ona bağırmayın, çocuklardan uzak tutun. Öğrendiği şeyleri kolay kolay unutmuyor ama şımarık bir ırk olduğu için çok fazla taviz istiyor. Veterinere her gittiğinizde 300-500 lira vermeye hazır olun. Çünkü bu köpeği gören veterinerler size dolar gözüyle bakabiliyor. Bunları yapabilecekseniz dünyanın en iyi ev arkadaşı. Çünkü karşılıksız muazzam bir sevgi alıyorsunuz. Farkında olmadan ona aşık oluyorsunuz.

 23. @Ece;
  Satın almayacağım sahipleneceğim diyorsanız ancak bu tarz cinsler özel oluyor, barınakta bulmanız neredeyse imkansız, bulursanız beni de haber edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Dünyanın En Çok Kazanan Sporcuları

2016 Yılının En Çok Kazanan Sporcuları

Özgeçmiş Hazırlama

Yaratıcı Özgeçmiş Ön Yazısı Nasıl Hazırlanır?