in ,

Yok Artık! Minnoş Asabi Cool

Pomeranian Boo Köpeği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Fotoğraflarını gördüğünde birçok kişi bu köpeklerin gerçek olduğuna inanmıyor ve oyuncak zannediyor. Bazı fotoğrafları görünce bu kişilere hak vermek işten bile değil. O kadar tatlı ve oyuncağımsı gözüküyorlar ki, siz de bu köpeklerin gerçek olduğuna inanmakta güçlük çekebilirsiniz. Fakat bir gerçek var ki; bu köpeklerin özellikle son zamanlarda çok ama çok tanınıyor olduğu. Her ne kadar evcil hayvanların parayla alınıp satılmasına karşı olsak da şu an ülkemizde çok ciddi ücretler karşılığında satıldığını öğrendik. Bu fiyatların hangi sınırlarda olduğunu öğrenmek için aradığımız birkaç yerden ise 6.000 ila 15.000 TL arasında fiyatlar aldık. Her neyse, bu acımasız durumu bir kenara koyup bu tatlı cins yani Pomeranian Boo neden bu kadar özel ona bakalım. İşte karşınızda 10 özelliğiyle Pomeranian Boo.

pomeranian boo hakkında bilgiler

#1 Irkı

Oldukça küçük ve çok tüylü bir ırktır. Yüzleri çok değişkenlik göstermekle beraber bir kısmı tilkiye benzerken, bir diğer kısmı ise oyuncak ayıları andırmaktadır.

pomeranian boo hakkında bilgiler

#2 Kökenleri

Pomeranian, Greenland’ın kızak köpeklerinin kırmasıdır. Pomeranian Boo bu günün Almanya ve Polonya’sını da kapsayan Baltık Denizinin kuzeyinde bir bölgedir. Aynı zamanda burada bölge gelişimini tam anlamıyla sağlamıştır. Küçük yapılı ve yoğun tüylü bir türdür ancak İngiltere’ye ithal edildiğinde ağırlığı 9-14 kg arasında değişir. İngiltere’de bazı değişikliklere uğramıştır. Queen Charlotte ve Queen Victoria 1700-1800’lerde İngiltere’de popüler olmasına katkıda bulunmuştur. Özellikle Queen Victoria Floransa, İtalya’dan getirdiği ‘Marco’ adlı Pomeranianı ile meşhurdur. Amerikan Kennel Kulübü tarafından 1900’lerde farkına varılmıştır ve o günden beri küçülmeye devam etmiştir. Bu gün ise Kuzey bölgesinin en küçük türüdür. Çok popüler bir ev hayvanı cinsi ve gösteri köpeğidir.

pomeranian boo hakkında bilgiler

#3 Boyutları ve Ortalama Ömrü

İşte bu ufacık köpeğin sahip olduğu boyutlar ve ortalama ömrü;

Irk Boyutu: Oyuncak 
Yükseklik: Erkek 18 – 30 cm, Dişi 18 – 30 cm
Ağırlık: Erkek 1 – 3 Kg, Dişi 1 – 3 Kg
Ortalama Yaşam: 13 – 16 yıl
pomeranian boo hakkında bilgiler

#4 Bakımı

Haftada bir kaç kere fırçalanmalı ve sadece ihtiyacı olduğunda banyo yaptırılmalıdır. Diş sağlığı önemlidir; en azından haftada bir kere dişler fırçalanmalıdır ancak en iyisi günde bir kere fırçalanması olacaktır. Genizlerine kaçan suyu çıkarmak için hapşırmaları çok tehlikeli değildir. Sadece o hapşırırken boğazı ovulmalıdır.

pomeranian boo hakkında bilgiler

#5 Pomeranian Boo Renkleri

En fazla bulunduğu renkleri saymamız gerekirse, kahverengi, turuncu, siyah ve beyaz diyebiliriz. Çok nadir olmakla beraber iki renkli olanları da bulunmaktadır. Ama şu bir gerçek ki hangi renkte olursa olsun onlar çok ama çok tatlı! 🙂

pomeranian boo hakkında bilgiler

#6 Oyunculukları

Şunu en baştan söyleyelim, bu köpekler tabiri caizse hayat dolu. Hareket etmeye aşırı eğilimliler ve oyuncu bir karakterleri vardır. Öğrenmek onlar için adeta oyun gibidir.

pomeranian boo hakkında bilgiler

#7 Ne Kadar Havlarlar?

Bu konuda biraz ikili oynadıklarını söylemek mümkün. 😀 Sahiplerine karşı gayet sakin davranırken yabancılarla karşılaştıkları zaman bayağı havladıklarını söyleyebiliriz. Bu yüzden eğer bir Pomeranian Boo sahibiyseniz ve komşularınızla sorun yaşamak istemiyorsanız ona iyi bir havlama eğitimi vermelisiniz. Yabancılar konusuna gelince, misafirlerinizi önceden uyarmak da çözüm olabilir. 😀

pomeranian boo hakkında bilgiler

#8 Isırır Mı?

Eveeeet. Bu ufacık köpeklerin boylarına ve minikliklerine aldanmamak gerek. Çünkü ısırma eğiliminde olan bir köpek türü olan Pomeranian Boo, bu konuda size çok çok nadir de olsa sıkıntı yaşatabilir. Özellikle ufak çocuklarla yalnız bırakılmamalıdırlar. Araları pek iyi değil. 😀

pomeranian boo hakkında bilgiler

#9 Çok Zekidirler!

Bu köpekler gerçekten zeki. Söylediğiniz şeyleri ve onlara ilettiğiniz komutları belli bir süre sonra çok rahat kavrayabilir ve yaptıklarıyla sizleri şaşırtabilirler. 😉

pomeranian boo hakkında bilgiler

#10 Ve Son: Apartman Hayatına Uyumları

Apartman hayatına uyumlu olduklarını söylemek mümkün. Ev içerisinde sürekli hareket etmek isteyeceklerdir ama onların bu ihtiyacını karşılamak için birkaç oda yeterli. Fakat şunu hatırlatmakta fayda var, sıcak havaları çok fazla sevmedikleri için çok sıcak bölgelerde bazen sorun yaşayabilirler.

Son özelliklerini yazdıktan sonra havaların iyice soğumaya başladığı şu günlerde sizlere ufak bir uyarıda bulunarak yazımı tamamlamak istiyorum. Evinizin veya kaldığınız apartmanın önüne birkaç parça strafor ve kartonla ufak bir yuva yapmanız, sokak hayvanlarının soğuk havalarda daha az üşümelerini sağlayacaktır. 🙂 Dostlarımıza iyi bakalım…

Okuduğuna değdi mi?

11 points
Upvote Downvote

Total votes: 11

Upvotes: 11

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

İlgi çeken, bilgilendirici her şey!
Bilkent Üniversitesi-Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
Snapchat: aykankocak

Yorumlar

Yorum Bırak
 1. Çok tatlılar evet ama neden bu kadar minik ve tatlılar niye kimse düşünmüyor??? Bu hayvanlar genetik olarak hasta arkadaşlar hasta.. Acı ççekiyorlar. Sizlerde para verip satın alarak bu iğrenç duruma çanak tutuyorsunuz.

 2. Antalya’da, kullandığı hafif ticari aracı yol kenarında bekleyen köpeklerin üstüne süren, bir tanesinin başının üzerinden geçerek öldürüp kaçan sürücü 39 yaşındaki Erhan Kozan’nın ruh sağlığı ile ilgili gerekli araştırmanın yapılması, ruh sağlığı yerinde değilse tecrit edilme sureti ile tedavisi, sağlığının normal olması durumunda da şahıs ile ilgili hapis cezası verilmesinin gereğini arz ederim.
  Basında çıkan ilgili haber:
  http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/son-dakika-turkiyenin-konustugu-sofor-yakalandi-1963212/

  https://www.change.org/p/köpek-katili-erhan-kozan-a-hapis-tedavi-cezasi

 3. Benim eski ev arkadaşım böyle bir salaklık yapıp Poomerian Boo satın aldı. Daha doğrusu ben yanına çıktığımda zaten almıştı. Şımarık bir tek çocuk olduğu için her şeyi aloyr babası. Köpek çok sıkıntılı. çok havlıyor, sesi az ama havlaması o ince sesle çok rahatsız edici oluyor.
  Birde sırf tipi yüzünden bu kadar meşhur olması booların hoşuma gitmiyor. Ne yani o zaman çirkin olan herşeyi çöpe atıp dışlayalım mı???

 4. Bu nasıl sevimli köpektir…. Geçen gün abime gösterdim boo fotoğraflarını bu ne oyuncak ayıya benziyor dedi. Bayaa araştırdık ama fiyatlarını görünce çüş bu ne be dedik abimle. çok saçma. hem zaten tamam evimli ama dışardada bir sürü aç küçük köpek var. annemi ikna edersek bir yavru bulup eve alıcaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Dünyanın En Çok Kazanan Sporcuları

2016 Yılının En Çok Kazanan Sporcuları

Özgeçmiş Hazırlama

Yaratıcı Özgeçmiş Ön Yazısı Nasıl Hazırlanır?