in

Yaşam Kalitenizi Değiştirecek 6 Sağlıklı Yaşam Belgeseli

Sağlıklı beslenmenin yaşam kalitesi üzerinde olan etkisi herkes tarafından biliyordur. Ancak kaç kişi sağlıklı beslenmeyi uygulayabiliyor? Peki, sizlere farkındalık yaratacak, aynı zamanda yeni bir beslenme alışkanlığı kazandıracak 6 belgesel önerimiz var desek. İzlediğiniz zaman gıda sektöründen, sağlıklı yaşama soluksuz izleyeceğiniz ve bilgileneceğiniz 6 sağlıklı yaşam belgeselini sizlerle paylaşacağız.

1) The Magic Pill

Sağlıklı yaşam belgeline konu olan, ilaç kapsülün içerisinden çıkan meyve ve sebzeler

Avusturya yapımlı belgesel; tartışmalı beslenme tarzı olarak görülen ketojenik beslenme üzerine hazırlanmış ve uzman görüşleri ile desteklenerek çekimi tamamlanmış belgeseldir. Belgeselin üzerinde yoğunlaştığı konu ise ketojenik beslenme tarzı ile yaygın olan hastalıkların tedavisine yardımcı olmak.

Belgesel ketojenik beslenme ile daha sağlıklı bir yaşamın gelebileceği vaat etse de; egzersiz, uyku ve sporun yaşam kalitenizi arttırma konusunda önemli bir rolü olduğunu belirtiyor. Doktorunuza danışmadan bir diyet uygulamasına başlamama konusunda da sizi uyarıyor.

Belgeselde; hastalıklarla ilaçlar ile baş etmeye çalışan insanların, ketojenik diyet uygulamaları ile hastalıklar üzerindeki etkisini çözmeye çalışıyor. Çeşitli alanlarda uzman doktorlar, şefler ve çiftçiler eşliğinde hazırlanan beslenme programları, hastalıklar üzerinde beslenmenin etkisi ortaya çıkarılıyor.

Belgesele konu olan hastalar; otizmli kardeşler, astım hastası ve alzheimer hastası olmaktan korkan bir kadın üzerinde beslenme çalışması yapılıyor. 2 hafta süresince beslenme tarzları değiştirilerek, yüksek proteinli ve sağlıklı yağ içeren bir yemek listesi oluşturuluyor. Sonucunda ise beslenme tarzıyla hastaların hayatlarının nasıl değiştiğine inanamayacaksınız.

Sağlıklı yaşamak ve kutu kutu ilaç içmek istemeyenlerdenseniz bu belgesel size ilham kaynağı olmaya aday. Hastaların son durumunu ve öğrenmek istediğiniz ketojenik diyet konularına The Magic Pill sağlıklı yaşam belgeselini izleyerek ulaşabilirsiniz.

2) That Sugar

Markette reyonlar arasında duran adam ve üzerine dökülen toz şeker

Avusturyalı Damon Gameau konu olarak kendi hayatında uyguladığı bir beslenme tarzını değiştirerek ve bunun sonuçlarını gözlemlemek üzere belgeseli çekmiş.

Sağlıklı yaşam belgeseline tam tersi yönde şekerli besinler tüketerek başlıyor. Şekerden bahsedilen konu masum görünen doğal şekerlerdir. Belgesele başlamadan önce ise sağlık kontrollerini yaptırıyor.

Damon günlük ortalama 40 küp şeker alması gerektiğini hesaplıyor. Başlangıçta imkânsız gibi görünsede sadece kahvaltı süresinde 20 küp şeker oranını aldığını görüyor. Kahvaltıda ise sadece biraz yoğurt, 400 ml elma suyu ve mısır gevreği tüketerek bu şeker oranını yakaladığını görüyor.

2 ay boyunca şeker ağırlıklı bir deslenme tarzına başlıyor. Meyve yerine meyve sularını tercih ediyor. Doğal meyve suyunun bir bardağı yaklaşık; 34 küp şeker eş değer geliyor. Süre boyunca şekerin vücutta başlattığı rahatsızlıklar ve Damon üzerindeki değişimi gözlemlemek için izleyebileceğiniz sağlıklı yaşam belgeseli.

3) Forks Over Knives

Elinde çatal tutan kahverengi detaylar ile çizilmiş çizim

Amerikalı yapımcı Lee Fulkerson’un yapımcılığı üstlendiği belgesel; kronik hastalıklara önlemek için beslenme tarzının önemi anlattığı belgeseldir. Yağ oranının az olduğu, sebze ağırlıklı beslenmenin doğru olduğunu savunan sağlıklı yaşam belgeseli.

Değişen beslenme alışkanlıklarının; obezite başta olmak üzere kalp rahatsızlıkları, kanser hastalıkları ve diyabet rahatsızlıklarını bu alışkanlıklar beraberinde artmasını araştırıyorlar. Dikkat çekilen nokta ise işlenmiş hayvansal gıdaların kalıtsal hastalıklar üzerindeki etkisi.

Belgeselde bitkisel protein ve hayvansal protein olmak üzere iki grubu test etmek üzere sağlık durumları gözlemliyor. Yaşam kalitenizin beslenme alışkanlığınıza bağlı olacağını en açık şekilde anlatan belgesel, bilimsel veriler ve gerçek yaşamdan alınan insanlarla izleyenleri etkileyici bir yapıma imza atıyor.

Sağlıklı beslenmek adına bilgilenmek isterseniz izlemenizi tavsiye edeceğimiz bitkisel ağırlıklı, vegan beslenme tarzını benimseyen sağlıklı yaşam belgeseli Forks Over Knives’i size öneririz.

4) Food, Inc.

Yeşil çimenler üzerinde duran ve arkasına bakan inek üzerinde barkod

Belgeselin asıl konu aldığı; ABD üzerinde çevreye zarar veren, çalışanların hakkına saygı duymayan ve sağlıklı gıda üretimi yapanlara büyük tepki olarak çekimi tamamlanan belgeseldir. Gıda endüstrisinin gizlenen yüzünü ortaya açıkça çıkaran yapımcılar; tercih edilen, tüketilen ve güvenle tüketilen besinlerin hiç bilmediğiniz gerçeklerini gün yüzüne çıkarıyor.

Gıda sektöründe raflarda göz alıcı olan besinlerin, neden bu kadar göz alıcı olduğu düşündünüz mü? İşte tam da bu nedenlerle besinlerdeki tüm hileleri sorgulayan, hayvanların ve hayvansal gıdaların yolcuğundan, çalışan haklarına kadar aslında insanlık için önemli konuları araştıran belgesel.

Yemek yemeden önce herkesin izlemesi tavsiye edeceğimiz belgesel Food, Inc.
İzlemeniz ile devamında yaşamınıza yeni bir yön vereceğiniz, belgesel gıda sektöründe bilinmeyen gerçekleri açıkça ortaya çıkaracak.

5) What The Health

Hamburger içerisinde ilaçlar ve paralar yanına dökülmüş ilaç kapsülleri

Amerikan yapımlı belgeseldir. Amerikan beslenme kültürü üzerine yapılmış araştırmalar sonucunda belgesel çekimlerine başlanmış. Yapımcılardan; Kip Andersen kronik rahatsızları olan biri olduğundan beslenmesine oldukça dikkat eder.

Beslenme üzerine ilgisi ve araştırmaları oldukça fazla olan Andersen yaptığı araştırmalar sonucunda Amerika’da ölüm nedenlerinin genellikle kalp krizi, kanser ve şeker hastalığı olduğu sonucuna ulaşmıştır. Bu hastalıkların ilerlemesinde beslenme tarzının önemli bir yeri olduğunu görmüştür.

Belgeselin vermek istediği asıl mesaj ise; kurumların hastalıkları ortadan kaldırmak yerine, hasta olarak devam etmeleri sağlamak olduğunu vurguluyor. Sağlıklı bir yaşamın sebze ağırlıklı beslenme ile mümkün olacağını savunuyorlar.

Hayvansal gıdaların günümüz konuşlarında sağlıksız, biraz daha açıklayıcı olursak; hareketsiz ve ilaçlı olarak yetiştirilmesini eleştirerek hayvansal gıdalara bu bakımda karşı çıkıyorlar. Amerikan yapımlı belgesel, beslenme üzerinde hayvansal gıdaların kötü koşullarını gün yüzüne çıkarıyor. İzleyerek bilgilenebileceğiniz belgesel What The Health.

6) Rotten

Alt tarafı avokado ve üst tarafı bomba piminden oluşan,kurak çevrede duran avokado

6 bölümlük Belgesel, ticarette sık tercih edilen gıdaların üzerinden yüksek verim almak amacıyla yapılan hileleri açığa çıkarıyor. Paketli ürünlerde sık karşılaşılan, denetimi yapılsa bile uygulanan bu sahtekârlıklara ışık tutuyor. Bal, yer fıstığı, tavuk, sarımsak gibi üzerin daha sık uygulanan hilelere dikkat çekiyor.

Belgeselde gıda sahtekârlığına maruz kalan, mağdur insanlara da yer veriliyor. Yayınlaması beraberinde büyük yankı uyandıran ve tepki çeken bir belgesel olmuştur.

Büyük markalar ve bu markaların yaptıkları hilelerden dolayı davalık olan insanlara da yer verilmiştir. İşlenmiş ve paketlenmiş gıda mecburen de olsa tüketiliyor. Dilerseniz Rotten belgeselini izleyerek sizler de tercihinizi tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Sağlıklı yaşam belgesellerinden sizler için önereceğimiz 6 belgeselin konularına değindik. Besinlerin aslında doğru tüketildiğinde kronik hastalıkları bile tedavi edebildiğinizi vaat eden belgeseller. Tabi ki her belgesel uzman kontrolü altında çekildiği için, doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulama yapmamanızı öneririz.

Belgesel izlemeyi seviyorsanız, sizler için izleminizi tavsiye edeceğimiz “Mutlaka İzlemeniz Gereken Muazzam Netflix Belgeselleri” içeriğimize göz atarak belgesellerle ilgili bilgi edinebilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Corona virüsü için kan testi yapılmış olan hastanın sonucunu elinde tutan doktor.

Corona Virüsü Etkileri ve Corona Virüsü Hakkında Merak Edilenler

birlikte yoğurt kabından yoğurt yiyen kedi ile köpek

Hayvan Hakları Yasası ile İlgili Merak Edilen Her Şey