in ,

Corona Virüsü Etkileri ve Corona Virüsü Hakkında Merak Edilenler

Son zamanların en korkutan salgın hastalığı olarak adından söz ettiren corona virüsü hakkında merak edilen tüm detayları sizler için yazımızda hazırladık. Çin’in Wuhan şehrinde ilk olarak ortaya çıkan virüs, dünya ülkelerini etkisi altına almaya devam ediyor. Peki, corona virüs etkileri nedir? Tedavisi var mıdır? Aklınıza takılan tüm soruları sizler için cevaplamaya çalışacağız.

Öncelikle yazımıza merak edilen corona virüsü nedir sorusunu açıklayarak başlayalım. Hayvanların çoğunda bulunan bir virüs çeşididir. Hayvanlar üzerinden de insanlara bulaşma riski vardır.

Domuz, yarasa, kedi, köpek, kanatlı ve kemirgen türdeki hayvanlarda bulunabilen ve temas halinde insana geçen ağır akut sendromları beraberinde ortaya çıkan virüstür. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına ek olarak alt solunum yollarını da eklendiği takdirde hastanın durumunu ağırlaştırıyor.

Mavi eldivenli doktorun elinde bulunan corona şüphesi olan hastaya ait kan tahlili

Aralık 2019 tarihinde ilk olarak Çin’de insan üzerinde ortaya çıkmıştır. Salgının hızlı bir şekilde ülkeleri etkisi altına alması korkutucu sonuçları ortaya çıkarıyor.

Çin başta olmak üzere 85 ülkede daha rastlanan virüs, kesin olmamakla birlikte yaklaşık; 101 bin kişide saptandı ve ne yazık ki bu vakaların 2 bin 300 kişilik bölümünün salgın sonucu hayatını kaybettiği belirlendi.

Salgın endişesi ile çok sayıda ülke geniş güvenlik önlemleri alıyor. Bu doğrultuda bazı toplantılar, fuarlar, uçuşlar, ülkelere giriş ve çıkışlar kapatılarak tedbirler üst seviyede tutuluyor.

İnsanların sık kullandığı alanlar üzerinde yoğun dezenfekte çalışmaları yapılarak temizleniyor. Ülkelerde corona virüsü olan veya şüphesi taşıyan hastaları gözlem altına alarak tedavilerine başlıyor.

Havada bulunan virüsler mor ve kırmızı renkte virüsler.

Corona Virüs Etkileri Nasıl Bulaşıyor?

Herkesin korkulu rüyası haline gelen virüsün solum yolu ve temas ile bulaştığını uzmanlar belirtiyor.Sıklıkla virüsün bulaşma yolu damlacık ile oluyor. Bu da şunu gösteriyor; hasta bir insanın hapşırması veya öksürmesi durumunda havaya çıkan damlacıklar, diğer insanlara virüsün bulaşmasına zemin hazırlıyor.

Hayvanlar üzerinden insanlara geçme riskinden dolayı, virüs şüphesi olan ülkelere gitmeniz durumunda hayvanlarla temastan kaçınarak virüs buluşma ihtimalini azaltmaya yardımcı olursunuz.

Corana Virüsü Belirtileri

Virüs; grip semptomları gibi belirtiler göstererek ilerlemekte.

 • Yüksek ateş,
 • iştahsızlık ve kilo kaybı,
 • karın bölgesinde şişlik,
 • görme problemleri,
 • denge sorunları,
 • baş ağrısı,
 • inatçı öksürük,
 • nefes darlığı hissiniz de oluşuyorsa bir sağlık kurumuna görünmenizi tavsiye ederiz.

Corona Virüsünden Korunmak İçin Alınacak Önlemler

Gün içerisinde dikkat edeceğiniz önlemler ile corona virüsünden korunabilirsiniz.

1. Elleri Sık Sık Yıkamak

Eller gün içerisinde her yerle temas ettiği için öncellikle korunmaya elleri sık yıkayarak ilk önleminizi alabilirsiniz. 20 saniye süreyle yıkayın. Mümkünse anti bakteriyel sıvı sabunları tercih ederek ellerinizi yıkamaya özen gösterin. El yıkanması sonrasında dezenfekte özelliği bulunan bir jel veya 70 derece kolonya ile el hijyeni işlemini tamamlayabilirsiniz.

2. Hastayken Mendil Kullanmak

Hapşırma veya öksürme durumunda ağzınızı mendil ile kapatarak hastalık yayılmasını önleyebilirsiniz. Bu işlem sadece corona virüsü için değil, tüm sağlık problemleri esnasında uygulamanız, başka insanların hastalık kapmasını engelleyen bir önlem olacaktır.

3. Dezentekte Özelliği Olan Jelleri Kullanmak

Sık sık temas etmek zorunda olduğunuz kapı kolları, asansörler gibi toplumda herkesin kullandığı alanlarda temas edecekseniz peçete ile temas edebilir veya silebileceğiniz alanları dezenfekte edebilirsiniz. Her ikisini de yapma imkanınız olmazsa ellerinizi sık sık yıkamanız sağlıklı olacaktır.

4. Sebze ve Meyveleri Yıkamak

Çiğ meyve ve sebzeleri yıkamadan asla tüketmeyin. Meyve ve sebzeler üzerinde bulunan gerek ilaçlamalar gerekse açık hava üzerinden gelebilecek hastalıklara karşı önlem almış olursunuz.

5. Hayvanal Gıda Pişirilme Süresi

Hayvanlardan bulaşma riski olduğu için ülke dışına seyahat etme durumunuz olursa şüphe duyduğunuz ortamlarda hayvanlar ile temastan kaçınmanız bir önlem olacaktır.

6. Seyehatlerinizde Dikkatli Olun

Seyahatleriniz virüs bulunan bir ülkeye olacaksa eğer çok acil olmaması durumunda ertelemeniz, gitmenizin gerekli olduğu durumlarda ise önlemlerinizi alıp solunum yolunuzu ve bedeninizi korumaya özen gösterin.

7. Sıvı Tüketimi

Bol sıvı tüketmeye özen gösterin sabah ve akşam ılık su ile yapacağınız gargaralar ile corona virüs etkilerinden korunmanıza yardımcı olabilir. Rahatsızlık belirtileri gösteremeye başladığınızda en yakın sağlık kuruşuna giderek ve maske kullanarak da rahatsızlığın başka insanlara yayılmasının önüne geçebilirsiniz.

Ilık suyun faydalarını öğrenmek için; Sağlıklı Bir Hayat İçin Ilık veya Sıcak Su İçmenin Faydaları yazımızı inceleyerek siz de bilgi alabilirsiniz.

8. Yeterli Uyku ve Vitamin Önemi

Düzenli uyku, yeterli sıvı tüketimi ve c vitamini alımının da hastalıklardan korunma üzerinde yardımcı olduğunu uzmanlar belirtiliyor.

Çantanız içerisinde bulunduracağınız dezenfektan veya 70 derece kolonya ile elinizi yıkayamadığınız durumlarda, bu sıvıları kullanarak ellerinizi dezenfekte edebilirsiniz.

Hayvansal gıdaları iyi pişirmeden tüketilmemesine dikkat ederek siz de corona virüsü Covid-19 dan korunma sağlayabilirsiniz.

Metro içerisinde corona virüs etkisinden dolayı korunan insanlar.

Corona Virüsü Aşısı Var Mıdır?

Herkes corona virüsü tedavisi olup olmadığı merak ediyor. Bazı kaynaklar corona virüsünün aşısının var olduğunu iddia ediyor. Ancak hazır da olan bir aşı bulunmamakta.

Bilim insanları aşı üzerindeki çalışmaları devam ediyor. Hayvanlar üzerinde denemeleri yapılan aşıların henüz tam anlamıyla bir kesinliği olmadığı için, aşılar insan üzerinde kullanıma uygun değildir.

Ülkeler de corona tedavisi için çalışmalara son hızla devam ederken, yakın zamanda insan üzerinde uygulanmaya başlanması bekleniyor. Ülkeleri saran hastalık, corona virüs etkilerinin neler olduğuna da değinelim.

Corona Virüsü Etkileri Nelerdir?

Corona şüphesi ile kan tahlili yapılan hasta ve pozitif çıkan kan sonucu.

 • Hastalığın ortaya çıktığı ülkelerde yaşam olumsuz etkilenmeye başlıyor.
 • Temas ve solunum ile bulaşma riski olduğu için, corona virüsü tespit edilen şehirler hayalet şehre dönüşüyor.
 • Korunma amaçlı olarak mecbur kalınmadıkça seyahatler erteleniyor, evden çalışma tercih ediliyor.
 • Otobüsler, okul ve asansör gibi insan toplulukların fazla ve virüs yayılma ihtimallerinin yüksek olduğu alanlarda kullanım sıklığı azalıyor ve steril işlemleri arttırılıyor.
 • Corona virüsü endişesi ile yapılması planlanan çok sayıda önemli fuarlar da iptal edildi.
 • Çoğu ülkeler virüs yayılma endişesi ile ülkelerini girişleri kapatarak önlemler alıyor.
 • Dünyayı tehdit eden salgının hastalık bu kadarla kalmayıp maddi yönden de ülkeleri etkiliyor.
 • İnsanların mecbur kalmadıkça virüs bulunan ülkelere gitmeyi tercih etmemeleri ve buralardan alış verişi yapmamaları maddi yönden bir düşüş yaşatıyor. Bu sonuçlar; corona virüs etkileri ve salgınından önemlilik derecesi açıkça ortaya çıkarıyor.

Sadece corona virüsünden değil tüm hastalıklardan korunmak için; meyve ve sebzelerin iyi yıkmasına dikkat ederek devamında hayvansal gıdaların tüketimi yaparken iyi pişirilmesi sağlayarak, gün içerisinden bol sıvı ve bitki çayı içerek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Tüketeceğiniz içeceklerin faydalarını öğrenek daha sık tercih edebileceğiniz; Hastalık Düşmanı, Şifa Deposu Sıcak İçecekler ile hastalıklara karşı korunmanıza yardımcı olacak alternatiflere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türk mutfağı kitabı

Geleneksel ve Sağlıklı: Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı Kitabı

Sağlıklı yaşam belgeli için ilaç kapsülün içerisinden çıkan meyve ve sebzeler

Yaşam Kalitenizi Değiştirecek 6 Sağlıklı Yaşam Belgeseli