in ,

Sosyal Medya Bağımlılığının Sebebi Bulundu!

İstesen bile kendini her dakika Instagram’a bakmaktan alıkoyamıyor musun?

En büyük kabusun sarj çubuğunun tek tıka düşmesi mi?

Merhaba sosyal bağımlısı! Merak etme hastalığının nedeni bulundu. ABD’nin Binghamton Üniversitesi’nden psikologlar, bir insanın internet bağımlılığa yakalanmasında hangi karakter özelliklerinin belirleyici olduğuna dair yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

300 Öğrenci Araştırmaya Katıldı

sosyal medya ağları

Psikologlar, insanların hangi kişisel özelliklerinin sosyal ağlara bağımlılığın ortaya çıkmasını tetiklediğine dair bir çalışma yaptı. Araştırma kapsamında 300 öğrencinin verileri toplandı.

İletişim Yeteneği Güçlü İnsanlar Risk Altında

Sosyal medya bağımlılığı aile içindeki iletişimi sonlandırabilir

İletişim yeteneği zayıf insanların sosyal medyada daha fazla vakit geçirdiği düşünüyor olabilirsiniz, ama yanılıyorsunuz. Araştırma sonuçlarına göre, sosyal medya bağımlılığı rahat iletişim kuran ve hedefe odaklı kişilerde daha sık görülüyor.

Duygusal Dengesizlik Büyük Bir Etken

önyargı

Sosyal medya ve internet bağımlılığın altında yatan en güçlü nedenlerden biri de duygusal dengesizlik.

Eğer bu saydığımız özelliklerin bir kısmı siz de varsa internet bağımlılığı riski altında olduğunuzu rahatça söyleyebiliriz.

Hedef Odaklı ve İletişimi Güçlü Olanlar Dikkat

sosyal insanlar

Ayrıca bilim insanları, hedefe odaklı insanların sadece açık bir şekilde nevrotik olmaları veya rahat iletişim kuran kişiler olmaları durumda sosyal ağlara bağımlı olabileceğini belirtiyor. Ancak hedefe odaklı olmanın kendi başına bağımlılığın ortaya çıkmasına yol açmadığını da belirtmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 Mart Pi Günü Şerefine Bu Gizemli Sayıyı İnceledik! 🎉

Performans Sanatının En Aykırı İsmi: Marina Abromovic