in ,

14 Mart Pi Günü Şerefine Bu Gizemli Sayıyı İnceledik! 🎉

İyi Ki Doğdun Piiii! Bugün senin günün! 

Pi, yani 3,14  hepimizin bildiği bir sayı.

Her yıl 14 Mart tarihinde kutlanan özel “Pi Günü”, en uzun kaç basamağının ezberlendiğine dair yapılan yarışmalarla her zaman gündemde olan Pi’yi yakından tanımaya ne dersiniz?

Kimin Bulduğu Bilinmiyor!

Pi sayısının nasıl ve kim tarafından bulduğu kesin olarak bilinmiyor. Ancak tarihin oldukça eski medeniyetleri tarafından, farklı coğrafyalarda kullanıldığı bilinen pi sayısının tarihi önemi tartışılmaz. Babil uygarlığından, Orta Doğu ve Akdeniz uygarlıklarına kadar pek çok medeniyette izine rastlanan Pi, farklı sayılarla ifade edilse de, tüm sayılar 3,14′ e yakınsamaktadır.

Sembolü Yunanlı

Π sembolünün kökeni ise Yunan alfabesine dayanmaktadır. Yunan alfabesinin 16. harfi olan Pi, aynı zamanda Yunanca çevre (çember) anlamına gelen “perimetier” kelimesinin de ilk harfidir.

Popülaritesini Euler’e Borçlu Diyebiliriz

İsviçreli matematikçi Leonard Euler, 1737 yılında yayınladığı eserinde, daire çevresinin çapına oranına tasvir etmek için bu sembolü kullanmıştır. Leonard Euler’den öncede bu sembolü kullanan matematikçiler olsa da, Euler’den sonra gelen tüm matematikçiler bu sembolü benimsemiştir.

Pi’yi Farklı Kılan Ne?

Matematik dünyasında pek çok önemli sabit sayı bulunuyor. Ancak Pi bu sabitler içerisinde en popüler olanlardan biridir. Bunun sebebi ise oldukça eskiden beri bilinen bu sabitin herhangi bir kuralı izlemeyen ondalık açılımı.

Hatta sonsuza kadar giden ondalık açılım Pi sayısını pek çok insan için ilgi çekici yapmaktadır.

Pi Kendi Rekortmenlerini Yarattı!

Bu konudaki rekor Pi’nin ilk 67890 rakamını ezberleyen Lu Chao’ya aittir. Guinness Dünya Rekoru olarak kayda geçen ve Lu Chao’nun bu rakamları söylemesi olayı toplamda 24 saat 4 dakika sürmüştür. 2006 yılında Akira Haraguchi adında bir Japon genç Pi’nin 100000 rakamını ezberlediğini iddia etmiş olsa da bununla ilgili resmi bir kayıt bulunmamaktadır.

Pilish Sanatını Hiç Duydunuz Mu?

Üstelik Pi kendine sadece matematikte değil popüler kültürde ve edebiyatta da büyük yer edinmiştir. İngilizce’de Pilish denilen bir yöntemle Pi sayısı şiir ve yazı yazma sanatıyla bir araya getirilmiştir. Şiirde arka arkaya gelen her kelimedeki harf sayısının pi sayısında yer alan sayılarla eş olması anlamına gelen bu yöntemle yazılmış pek çok eser bulunmaktadır. Bu yöntemle yazılmış en uzun metin 2010’da yayınlanan “Not A Wake” kitabında yer almaktadır ve Pi’nin ilk 10 000 rakamına denk gelmektedir.

2 Trilyon 700 Milyar Basamak Hesaplandı

Pek çok felsefi metinde sabitliğin içinde saklı olan sonsuzluğu temsil eden Pi’nin şu an kadar hesaplanabilmiş 2 trilyon 700 milyar rakamı bulunuyor. Üstelik bu rakam sadece şu güne kadar hesaplanabilmiş olan halidir.

Pi’nin Şarkısı Bile Var!

İşte karşınızda Pi ile yazılmış olan bir şarkı!

 Pi’nin Arkadaşları Pi ve Çi Hakkında Merak Ettiklerin İçin Tıkla!

Yorum

Leave a Reply
 1. Pİ VE PHİ ‘NİN DANSI,

  İlahi geometri olarak tanımladığımız ,determinizm ve karşıtı kaosu içine alan varoluş matematiğinde, pi ve fi den bahsetmek istiyorum,

  Pi ,bir dairenin çevresinin çapına bölünerek elde edilen ve 3,1416…..sonsuza kadar uzanan katsayı,
  Fi ise (PHİ), altın oran denilen ve 1,618… olarak tesbit edilen , fibonacci dizisinde 13 cü rakamdan itibaren sabitleşen ,doğanın birçok oluşumunda ,mesela insan vücudu,yüzü, uzuvlarının yerleşimi,kutsal yerlerin oluşmasında göz önüne alınan ,dna sıralanması ve kalb ritmi oluşumunda, akciğer bronşlarının dallanması konularına kadar madde olarak nekadar oluşum varsa kaotik sanılanın gerisindeki gizemli oran..

  Altın oranın detaylı özelliklerine fazla girmeyeceğim ,internette bol izah mevcut..
  Ancak önemi hakkında bilgi sahibi olunması, matematikle ilahi düzen arasındaki ilintiyi belirtmesiyönündenkişilere tavsiye olarak bildireceğim konular içindedir.

  Determinizm ,
  olacakların evvel bilgilerle oluşacağı ,hazırlanmış olayın ,zaman geldiğinde mutlak devreye gireceğini vurgulayan bir anlayış tarzı ve newton açılımıyla son asra kadar izah edilebilen bilimin direği olarak insanların zihnini meşgul etmiştir.

  Kuantum anlayışı ile ,kelebek etkisi de denen ,yani ufacık bir etkenin ,varoluşu ifade eden her şeyi etkileyebileceği bilinci şu evrede hakim durumdadır .İşte bu husus , karmaşa ,kaos gibi gözüken belirsizlik ortamındaki hareketin, altın oran uygulaması ile bir ilahi geometri düzeni içinde kendine özgü bir düzeni vurgulamaktadır..

  Ancak bu anlayıştaki açık kapı olarak, başlangıçta ,serbest seçim uygulamasının, bu ilahi düzende ne şekilde ifade edileceği şeklinde oluşmakta olduğunu söylenirse de sonuçta izahı sağlayacak doneler bulabilmekteyiz, şöyle,

  Bir kelebeğin kanat çırpması dedik ,evrenin işitmesine uygun bir hareket ortaya çıkartmıştır,yani bundan varolmuş her madde etkilenecektir ,enerjisel hareket ,her ne şekilde olursa olsun iletişimini,tek bir atomda olan ,spin diye tarif edilen döngüsel olaya iştirak etmek şekliyle belirtir,yani dönme varoluşun en asıl işlevidir.Uzaysal izahlarda uzayda çizgisel olarak doğrunun olmadığı, eninde sonunda eğri karakterin ortaya çıktığı gerçeğini hatırlayınız.

  Dönme ve dairesel hareket bu yönüyle pi katsayısının önemini ortaya çıkarır ,işte pi katsayısının virgülden sonraki sonsuza kadar uzanan rakamsal çoğunluğu ve her tercih edilen rakamla elde edilen dairenin değişik oluşu ve ilave edilen her sonraki rakamla yapılan dairelerin bir evvelkinden büyük olması ,bu döngüsel hadisenin titreşim ve genişleyen özelliklerini de ortaya çıkarır.

  Daha açık izah ile ,
  pi, döngüyü ,ancak algılama veya seçim çeşidine göre oluşumdaki frekans diye de anlatılan titreşimi belirtmektedir.Burada genişleyen veya daralan daireler tercihin çeşitlilğini işaret eder,

  Netice olarak ,altın oranla oluşmuş düzenlenmiş maddesel özelliğin, pi ve phi dansı dediğimiz bir müştereklikle ortaya bir varoluş dinamiği ve ahengini sergilediğini söyleyebiliriz..

  İlave olarak ,
  Bir insan yüzü,altın oranla yerleşmiş göz,dudak ,burun gibi organlarının değişik görüntü verecek şekilde yerleşmesi ve yüz adelelerindeki kıvrımlarda oluşan dairesel hareketin izleri ile genetik etkilerle oluşmuş özel bir karaktere dönüşmüştür,yani uygun yerleşmiş dikdörtgenler,dairesel tercihlerdeki farklılık yoluyla insan yüzünün standartlığı bozulmuş, kendine özel şekil oluşmuştur,

  Bu husus ,pi ve phi dansının örneğidir..

  Düşünürsek daha bir çok örnek bulabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Gelecekte Bizi Bekleyen Birbirinden Enteresan Teknolojik Gelişmeler

Sosyal Medya Bağımlılığının Sebebi Bulundu!