in , ,

Hawking, Dünyada Bir Gelecek Umudunun Gittikçe Azaldığını Açıkladı

Gelmiş geçmiş en büyük dehalardan biri olan Stephen Hawking dünyamızın bugünü ve yarınıyla ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın aldığı ülkesinin Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararının Dünya’ya zarar verebileceğini belirten Hawking, dünyada bir gelecek umudunun her geçen gün azaldığına dikkat çekti.

“Trump Dünyamızı Tehlikeye Atıyor”

BBC‘ye konuşan Hawking Trump’ın aldığı kararın dünyamızın geleceği için oldukça kritik olduğunu vurguladı.

“Bu adım Dünya’yı Venüs gibi sera gezegen olma yoluna sokabilir”

Hawking’e göre küresel ısınmanın tersine çevrilemez hale geleceği taşma noktasına oldukça yakınız.

“Trump’ın eylemleri Dünya’yı, sıcaklığı 250 derece olan ve sülfürik asit yağan Venüs gibi olmanın eşiğine getirebilir. İklim değişikliği karşılaştığımız en büyük tehlikelerden biri, eğer şimdi harekete geçersek önleyebiliriz. Donald Trump, iklim değişikliğinin kanıtlarını inkar ederek ve Paris İklim Anlaşması’ndan çekilerek güzel gezegenimiz için önlenebilir çevresel zarara neden olacak ve bizim ve çocuklarımız için doğal yaşamı tehlikeye atacak”

“Saldırganlık Doğamızda Var!”

Saldırganlığın insanın doğasında olduğunu söyleyen Hawking, hayatta kalmanın tek yolunun başka bir gezegende yaşamak olduğuna da değindi.

Dünyada yaşam ömrünün gittikçe kısaldığına da değinen Hawking, yaşanan değişim karşısında hırs olgusunun daha da güçlendiğini ve insan genomunun gittikçe daha saldırganlaştığına vurgu yaptı. Yeryüzündeki çatışmanın azaldığına dair herhangi iz olmadığını belirten Hawking, teknolojinin askerileştirilmesi ve kitle imha silahlarının gelişmesinin de bu durumu daha korkunç hale getirdiğini söyledi.

Çare Bağımsız Koloniler

“İnsan ırkının hayatta kalması için en iyi umut uzayda bağımsız koloniler olabilir”

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasından (Brexit) İngiltere araştırmalarının tamir edilemez biçimde zarar göreceğini söyleyen Hawking, bilimin iş birliğinde bir çaba olduğuna dikkati çekerek Brexit’in İngiliz bilimini yalnızlaştıracağını ve içe dönük hale getireceğini anlattı.

75 Yıllık Bir Ömür

Hawking kendi yaşam ömrüne dair de bir öngörüye sahip. 75 yaşına kadar yaşayacağını düşünmediğini dile getiren Hawking, birikimini yansıtabildiği için kendini şanslı hissettiğini belirtiyor.

Hastalığına rağmen başardıklarıyla gurur duyduğunu belirten Hawking, motor-nöron hastalığını tamamen iyileştirecek bir tedavi veya en azından bir gelişmenin hayali olduğunu da ifade etti..

En büyük başarısının kara deliklerin dipsiz kuyular olmadığını keşfetmesi olduğunu belirten Hawking kuantum etkilerinin kara delikleri sıcaklığın daha düşük olduğu sıcak gövdeler gibi korlaştırdığını ve kara deliklerin büyüdüğünü dile getirdi.

Paris İklim Anlaşması’nın Önemi

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında akdedilen son protokol olan Paris İklim Anlaşması, atmosferdeki sera gazı oranlarını düşürmeyi ve bu gazların olumsuz etkilerini en aza indirmeyi amaçlıyor. 2015 yılında Paris Konferansı’nda karara bağlanan anlaşma 2016 yılı başında imzaya açılmıştı. ABD Başkanı Donald Trump, 1 Haziran’da, ülkesini Paris İklim Anlaşması’ndan çekme kararı aldığını açıklamıştı. Dünyadaki sera gazının ciddi miktarda üreticilerinden biri olan ABD’nin bu anlaşmamaya uygulamamasının oldukça ciddi sonuçları olacağı biliniyor.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Tuz Gölü, Renkli Misafirleri Flamingoları Ağırlıyor

Türkiye’de Öne Çıkan Sivil Toplum Örgütlerini Yakından Tanıyalım!