in ,

Tek Kişilik Dev Kadro: Tash Sultana ve Dikkat Çeken Hikayesi

Son dönemin en yetenekli isimlerinden biri Tash Sultana. Kendisi tam tabiri ile tek kişilik dev kadro. Bu yumuşak sesin ve özgün sound’un sahibi genç kadını biraz daha yakından tanıyalım!

Tash Sultana

Tash Sultana’nın Hayatım(ız)a Girişi

Ofisteyim, karışık müzik listesinden “Ne çıkarsa bahtıma” diye müzik dinliyorum. Hava sıcak, iş sıkıcı, masanın üstü dosyalarla dolu. Duymaktan bıktığım bir önceki şarkı bitiyor, ve daha önce hiç duymadığım bir melodi yükselmeye başlıyor. Uzun ve insanı içine çeken introdan sonra, yumuşak ve hüzünlü bir kadın sesi duyuluyor. Şarkı ilerledikçe bu ilginç aksanın, bu aniden başlayan rap verse’nin arkasında kim olduğunu merak ediyorum. Ve Tash Sultana ile böyle tanışıyorum.

Tash Sultana

Tash Sultana Kimdir?

İlk Yılları

Natasha “Tash” Sultana15 Haziran 1995’te Avustralya’nın Melbourne kentinde doğar. Malta ve Avustralya kökenlidir. İlk gitarını dedesi hediye eder. Üç yaşında eline aldığı gitarı hiç bırakmaz. Müziğe müthiş yetenekli biri. Gitar, baş gitar, trompet, flüt, perküsyon ve saksafon da dahil 20 farklı enstrümanı çalabilmektedir. Kendisi için tek kişilik bir orkestra diyebiliriz.

Tash Sultana

17 yaşında aşırı dozda uyuşturucu kullanmaktan atak geçirir. Aylarca terapi görür. Bu dönemde başka bir iş yapmayı başaramadığı için sokak müzisyenliği yapmaya başlar.

Tash Sultana kimdir

Müzik Yaşamının Başlangıcı

2008 – 2012 yılları arasında Mindplot ışımlı grupta Patrick O’Brien, Emily Daye ve David Herbert ile vokalistlik yapar. Grup buradaki performansları ile pek çok yarışma kazanır. Sultana için hayat yavaştan rayına girmeye başlar.

Tash Sultana

Sosyal Medyanın Gücü

2016 yılında Tash Sultana performanslarından birini internete yükler. Video beş gün gibi kısa bir sürede 5 milyon kere izlenir. Bu viral başarının ardından Notion isimi EP gelir. İçinde onu dünyaca üne kavuşturan Jungle ve EP’ye adını veren Notion şarkıları yer almaktadır. Tash Sultana hala düzenli olarak canlı kayıtlarını yüklüyor.

Tash Sultana kas yasinda

Şimdi Turnede…

Bu uluslararası başarı sonrası Tash Sultana ilk turnesine başladı. Avustralya, Yeni Zellanda, İngiltere ve Avrupa’da konserler veriyor. Canlı kayıtlarına bakılırsa sahnede izlemesi epey keyifli biri olacak gibi.

Tash Sultana

Tash Sultana Şarkıları

Tash Sultana’nın çalışmaları neredeyse tüm müzik dineleme mecralarında ve radyolarda mevcut. Yine de ev kayıtlarının yeri bir başka. En güzel parçalarının bu özel kayıtlarına göz atalım şimdi.

Jungle

Welcome to the jungle

Are you gonna dance with me

Welcome to the jungle

You got to close your eyes and see

Notion

How ’bout these notions

Hmm, they’re deep as ocean

Calling out my name

Screaming out in vain

Singing hallelujah

Mystik

And there’s a natural mystik in the air

And darling you’re looking at me with that lust in stare

Say are you really, do you feel, and are you really there?

Synergy

See my shapes shifting

See my heavy burdens lifting

There was no fun in this for me

Now there’s nothing left for me to say

 

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şiir Gibi Bir Dizi: Yeditepe İstanbul

Metal Şeker Kutularının İçerisinde Saklanan Mükemmel Manzaralar