in ,

Kuzey’in Doğu Ekspresi Trans Sibirya Ekspresi Hakkında Çok Şaşırtan Bilgiler 🚄

Son yıllarda ülkemizde Doğu Ekspresi’ne binip Kars’a gitmek pek moda oldu.

Ankara’dan Kars’a kadar Anadolu’nun pek çok bölgesini tren camından izlemenin oldukça keyif verici bir olay olduğunu söyleyebiliriz.

Doğu Ekspresi’nin Rusya’da da çok benzer bir versiyonunun olduğunu biliyor muydunuz?

Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ülkesi Rusya’nın başkenti Moskova’dan başlayıp ülkenin en doğusuna kadar giden Rossiya adlı bu tren tam 9289 kilometrelik bir mesafeyi kat ediyor.

Dünyanın en büyük tren hatlarından biri olan Trans Sibirya Ekspresi ise dünyanın pek çok ülkesinden turisti kendine çekiyor. Şimdi gelin Trans Sibirya Ekspresi hakkında daha detaylı bilgilere geçelim.

Trans Sibirya Ekspresi 8 Farklı Zaman Dilimini Geçiyor

Rusya’nın batı ve doğu ucundaki irili ufaklı pek çok kenti bağlayan Trans Sibirya Ekspresi Moskova şehrinde başlıyor ve Vladivostok şehrinde sona eriyor. 9289 kilometrelik bir mesafeye aşan tren, 8 farklı zaman dilimini geçiyor. Toplam 8 gün süren yolculuk, Trans Sibirya Ekspresi’ne dünyanın en uzun üçüncü demiryolu hattı sıfatını kazandırıyor. Zira Moskova-Pyongyang arasında 10267 kilometrelik ve Kiev-Vladivostok arasında da 11085 kilometrelik demiryolu hatları da bulunuyor. Bu hatlar ise hemen hemen Trans Sibirya Ekspresi ile aynı rotayı takip ediyor.

Bu hatta çalışan Rossiya adlı tren Moskova’dan hareket ediyor ve Kuzey Kore sınırlarına oldukça yakın Vlodivostok kentine varıyor. Trans Sibirya Ekspresi, Trans Mançurya ve Trans Moğolistan gibi ara hatlara da sahip.

Siyasi Nedenler Yapımını Hızlandırdı

1800’lü yılların sonunda Sibirya bölgesi, ulaşım konusunda oldukça kısıtlı imkanlara sahipti. O dönemlerde nehir üzerinden ulaşım sağlanıyordu. Yılın soğuk aylarında ise sular donduğu için at arabaları ve Sibirya kurtlarının çektiği arabalarla temin ediliyordu ulaşım.

Sibirya bölgesine ilk tren yolu projesi 1851 yılında tamamlanan Moskova-St.Petersburg hattından sonra gündeme geldi. 1880 yılına kadar Sibirya bölgesindeki ticaretin zayıflığı ve hantal bürokrasi nedeniyle merkezi hükümet bu projeyi pek önemsemedi. Daha sonra Sibirya ve Pasifik arasında tren yolu projeleri gündeme gelince merkezi hükümet endişelendi. Zira Pasifik bağlantısı Sibirya’nın ABD yanlısı olması tehlikesini doğurabilirdi. Bu nedenle Sibirya ile Moskova arasında bir bağlantı kurulması zaruri göründü.

Yapımda 62.000 İşçi Çalıştı

Toplam 62000 işçinin 1891-1916 yılları arasında süren çalışması neticesinde Trans Sibirya Ekspresi 35 milyon sterline mal oldu.

Mart 1890’da Çar 2. Nikolas, bu hattın doğu ucundaki çalışmaları gayrıresmi olarak başlattı. 1891’de ise Rusya Hükümeti, Sibirya’ya uzanan bir tren yolu hattı için ihale açtı. Dönemin maliye bakanı Sergei Witte tarafından çizilen rota üzerindeki çalışmalar, hem batı hem de doğu yönünden başladı. Amaç hattın inşasını orta noktada bitirmekti. 1891’den 1916’ya dek süren çalışmalar sonunda Trans Sibirya Ekspresi bugün bile önemini koruyan bir demir yolu hattı konumunda.

Şimdi biraz da turizm açısından bakalım bu eksprese…

Sürekli Trende Oturmak Zorunda Değilsiniz

Trans Sibirya Ekspresi’ni bir oturuşta bitirmek zorunda değilsiniz. Zira 6 buçuk gün boyunca bir yerde sabit kalmak, en iradeli insanın bile sabırlarını yıpratabilir. Bu nedenle pek çok insan bu 9289 kilometrelik hattın belli bir bölümünde seyahat etmeyi tercih ediyor. Buna ek olarak herhangi bir durakta inip diğer trene binmek de yaygın olarak yapılıyor. Ancak her defasında bilet almanız gerekiyor ve öyle “ha deyince” bilet bulunamıyor. Bu nedenle rotanızı ve biletlerinizi çok önceden hazır etmeniz tavsiye edilir.

Bütçenize Göre Seçim Yapabilirsiniz

Trans Sibirya hattında çalışan trenlerin pek çoğu üç farklı sınıfta hizmet veriyor. Birinci, ikinci ve üçüncü sınıf hizmet satın alabileceğiniz bu hatta elbette en rahat ve konforlu kompartmanlar birinci sınıfta. 2 kişilik kompartmanlarda konfor içinde seyahat edebileceğiniz gibi 4 kişilik kompartmanlarda da seyahat edebilirsiniz. Tabii bütçesi kısıtlı, ruhu özgür insanlar da genelde üçüncü sınıf kompartmanlarda seyahat ediyor. Maksat dünyanın en büyük ülkesi Rusya’dan insan manzaraları izlemekse üçüncü sınıf bilet alarak maceradan maceraya atlayabilir, hayatınızda bir daha göremeyeceğiniz türden insanlarla karşılaşabilirsiniz.

Biletler Ortalama 800 Dolar

Kat edilen mesafeye oranla Trans Sibirya Ekspresi oldukça ekonomik bir seçenek. Özellikle de Avrupa’daki tren yolculuklarına kıyasla! Tüm hattı ikinci sınıf bir kompartmanda 800 dolar karşılığında kat edebilirsiniz. Bu fiyat mevsime, talebe ve yoğunluğa göre azalıp artabiliyor. Uçakla ulaşımdan biraz daha pahalı olsa bile yol boyunca göreceğiniz manzaralar, karşılacağınız insanlar ve kültürler paha biçilemez.

Yıl Boyunca Seferler Mevcut

Bahar ve yaz dönemi en kalabalık sezonlar olsa bile tren yıl boyunca seferlerine devam ediyor. Yaz aylarında gündüzler daha uzun olduğu için yolculuk daha eğlenceli hale geliyor. Kasım ve Nisan ayları arasında seyahat etmek de Rusya’da kış mevsiminin güzelliklerini görmeniz için en ideal zamanlar. Bu arada tren içindeki ısıtma sisteminin çok iyi olduğunu belirtmek gerek. “Üşüyeceğiz, donacağız, Rusya, Sibirya, kurda kuşa yem oluruz!” diye endişelenmeyin. Trans Sibirya Ekspresi’nde çalışan trenler baba ocağından, ana kucağından daha sıcak bir ortam sunuyor.

Sanılanın Aksine Oldukça Güvenli

Trans Sibirya Ekspresi kat ettiği mesafe oranında güvenilmez bir hat olarak biliniyor, ancak durum hiç de öyle değil. Trende pek çok Rus aile ve pek çok turist bulunuyor. Aklınıza gelebilecek her dilin konuşulduğu bu trende sosyalleşmek için illaki birileriyle tanışırsınız.

Yapmanız gereken tek şey odanızın kapısını daima kilitli tutmak ve değerli eşyalarınızı orta yerde bırakmamak.  Kadın ve erkeklerin aynı kompartmanlarda kalabildiği trende, dilerseniz sadece kadınların kalabildiği kompartmanları da tercih edebilirsiniz.

Yanınıza Almanız Gerekenler

Eğer Trans Sibirya Ekspresi’ne binip Rusya’yı yakından tanımak ve hayatınız boyunca unutamayacağınız bir tecrübe edinmek istiyorsanız yolculuk boyunca yanınızda bulunması gereken şeylere bakalım son olarak…

Su ve Yemek

Trende yemek servisi var, ancak bir şişe su 2 dolar. Günlük yemeğe en az 30 lira vermek istemiyorsanız yanınıza yolculuk süresince sizi idare edecek kadar su ve hazır yiyecek alın. Noodle gibi şeyler iyi olabilir, zira trenin her yerinde sıcak su erişiminiz var. Kahve, çay gibi şeyleri de unutmayın.

Üçlü Priz

Her vagonda 3-4 priz ve 40-60 insan olduğunu göz önüne alırsak priz sıkıntısı çekeceğiniz aşikar. Ancak yanınıza bir adet üçlü priz alırsanız sıkıntı çekmezsiniz ve hatta herkesle arkadaş olabilirsiniz.

Votka!

Trans Sibirya Ekspresi’nde seyahat edeceksiniz ve votka içmeyeceksiniz? Kulağa hiç mantıklı gelmiyor. Trene binmeden önce herhangi bir marketten 1 litre votkayı yaklaşık 6 dolar karşılığında satın alabilirsiniz. Tren içinde bu fiyat 15-20 dolara kadar çıkıyor. Bazen eğlenmek bazen de uyumak için votka olmazsa olmaz bu yolculukta.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Emoji Perdede Bu Hafta: Lord of the Rings Serisi Hakkında Bilinmeyenler

Dünyanın En Çok Okunan Kitaplarının Ne Kadar Sürede Yazıldığını Öğrenmeye Ne Dersin? 📚