in ,

Oxford Yılın Kelimesini Seçti! Kelime 2017 Yılına Damgasını Vuranın Gençlik Olduğunu Söylüyor! ☺️

Oxford Sözlüğü her yıl olduğu gibi bu yıl da “yılın kelimesini” açıkladı.

İngilizce’de deprem, yer sarsıntısı anlamına gelen “earthquake” kelimesini bölerek gençlik anlamına gelen ‘youth’ kelimesiyle birleştirilerek oluşturulan youthquake kelimesi yılın kelimesi seçildi.

Youthquake Nedir?

“Gençlerin hareketlerinden veya nüfuzundan kaynaklanan önemli kültürel, siyasi veya sosyal değişiklikler” anlamına gelen youthquake kelimesi 2017 yılına damgasını vuran kelime oldu.

Kullanımı 5 Kat Arttı

2016-2017 yılları arasında youthquake teriminin kullanımının beş kat arttığınını söyleyen Oxford Sözlüğü yazarları bu kelimenin değişen dünya düzeni nedeniyle artık çok daha etkili olduğunu belirtiyor.

İlk Defa 50 Yıl Önce Kullanıldı

50 yıl önce Vogue dergisi editörlerinden Diana Vreeland tarafından ilk defa kullanılan terim, İngiltere’de İşçi Partisi’ne ve Fransa ve Yeni Zelanda’daki 30’dan fazla seçime verilen gençlik desteğini anlatmak için kullanılıyordu.

“Youthquake terimi Amerikan topraklarına yeni yeni giriyor fakat Birleşik Krallık’ta son derece yaygın bir kelime olduğu gayet açık.”

Oxford Sözlüğü Müdürü Casper Grathwohl

2017’ye Damgasını Vuran Diğer Kelimeler…

Yılın sözcüğü olmaya aday kelimeler listesinde iki ve üçüncü sırada yer alan kelimeler ise “broflake” ve “kompromat” oldu.

“Broflake”, kendi görüşleriyle çelişen davranışlara çabucak alınan anlamına gelirken, “kompromat”  kelimesi ise kamuya mal olmuş kişiler hakkında olumsuz fikir oluşturmak için toplanan itibar zedeleyici bilgi anlamına gelen Rus kökenli bir kelime.

“Daha Umut Doluyuz”

“Önceki yıllarda seçilen sözcükler genellikle ‘güvensizlik ve hayal kırıklığı dönemlerini’ yansıtan kelimelerdi. Youthquake ise hem dilbilimsel açıdan eğlenceli hem de bir şeyleri değiştirebilecek güce olan inancımızı gösteriyor. Zorlu ve sıkça anlaşmazlık yaşanan bir yılı sona erdirmek için uygun bir kelime gibi görünüyor.”

Oxford Sözlüğü uzmanlarından Susie Dent

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

“Youtuberlar Ne Kadar Kazanabilir Ki?” Diyenlere Cevap Niteliğinde 2017 Yılının En Çok Kazanan Youtuberları 😉

2017 Yılında Vizyona Giren ve Az Bilinen Şahane Filmler ☺️