in ,

Bir Kavanoz Temiz Hava Satın Alır Mıydınız?

Temiz hava almak için ne kadar para ödersiniz?

Ya da hava alabilmek için para öder miydiniz?

Peki ya bu hava taze Kanada havasıysa?

İşte karşınızda yepyeni bir iş dalı; temiz hava ihracatı ve ithalatı!

Büyük şehirlerde yaşayan insanların en çok şikayet ettiği şey hava kirliliği. Yaşam kalitesini düşüren, pek çok hastalığı beraberinde getiren hava kirliliği için pek çok çözüm üretilmeye çalışılıyor.  Evlere veya ofislere takılan hava temizleme filtreleri, şehir çapında geliştirilen projeler ve daha pek çoğu… Peki ya hiç kavanoz kavanoz temiz hava satın alan insanları duydunuz mu?

Kavanoz Kavanoz Temiz Hava

Dünyanın farklı noktasında bu işi yapan pek çok şirket bulunuyor. Bu şişelenmiş havayı satan şirketlerden biri olan Vitality, Kanada‘nın dağ havasını müşterilerine ulaştırdığını iddia ediyor. Kullanıcılarına 160 solukluk havayı, 8 litrelik sıkıştırılmış şekilde 24 dolardan satan Vitality, yaptıkları işin gelecekte çok farklı bir noktaya taşınacağını da düşünüyor.

Şirketin genel müdürü Moses Lam, şişelenmiş hava satışına hediyelik eşya düşüncesiyle başladıklarını ancak talebin oldukça fazla olmasıyla birlikte düşüncelerinin farklılaştığını belirtiyor.

“Çoğu insan ürünlerimizi hediye olarak satın alıyor ama biz geleceğin adeta şişe suyu olacağız”

Vitality Air’in kurucularından olan Moses Lam, eBay’de 99 sent satılan ziplocked hava çantasını inceledikten sonra geçen yıl bu iş fikrinin ortaya çıktığını belirtiyor.

“Biz eğlenceli ve rahatsız edici bir şeyler yapmak istedik, bu yüzden havayı satıp satmayacağımızı görmeye karar verdik.”

Edmonton kentinde bulunan Lam, Banff’a haftada bir dört saatlik bir yolculuk yapıyor ve 10 saat boyunca havayı şişiriyor.

“Bu şişelerin her biri elle şişeleniyor, çünkü temiz hava ile uğraşıyoruz, taze olması gerekiyor.”

Üstelik bu işi tek yapan şirket Vitality değil. İngiltere’de de aynı işi yapan Aethaer adlı başka bir şirketse, kır havasının şişesini 80 sterlinden satışa sunuyor.

Çin’in Hava Kirliliğine Çözüm Mü?

Şu ana kadar duyduklarınız size çılgın girişimcilerin, çılgın fikirleri olarak gelebilir ve oldukça saçma bulmuş olabilirsiniz. Ancak insanlar bu şirketlerden gerçekten de alışveriş yapıyor, hem de kavanoz kavanoz.

Vitality Air’in yurtdışına ilk satışı hava kirliliği denilince akla gelen ilk ülkelerden biri olan Çin’e olmuş. Kurulur kurulmaz  500 şişe temiz hava siparişi alan Vitality Air’in bir sonraki sevkiyatı 4000 adetlik olmuş.

İşe Yarıyor Mu?

İşte bu oldukça önemli bir soru. Vitality Air’in kurucusu Musa Lam’a göre evet yarıyor.

“Bir müşterimiz temiz hava solunduktan sonra bebeğinin tekmelendiğini hissettiğini söyledi.”

Uzmanlarda bu havayı solumanın kişiye herhangi bir yararı veya zararı olmayacağını belirtiyor. Bu havayı solumanın kişide sadece plasebo etkisi yapabileceğini belirtiyor uzmanlar.

Bu şişelerin doğrudan bir zararı olmasa da, bir çeşit küresel kirliliğe yola açtığını da belirtmek gerekiyor.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Kısa Film Dünyası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

2017 Cannes Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu