in ,

Erkek Kraliçe Freddie Mercury Hakkında 20 Şaşırtıcı Gerçek

Efsane grup Queen‘in efsane solisti Freddie Mercury muhteşem sesi ve çılgın sahne performanslarıyla bilinir.

Show Must Go On ya da Bohemian Rapsody gibi müzik tarihine damga vuran şarkıların arkasındaki isim olan ve AIDS nedeniyle vefat eden Freddie Mercury hakkında bilgi sahibi olmak da her müzikseverin boynunun borcudur adeta.

Müzik tarihinde yeri asla doldurulamayacak bu büyük isim hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsanız buyrun başlayalım.

Ancak başlamadan önce size ufak bir tavsiyemiz var; arkada gelmiş geçmiş en efsanevi şarkılardan biri olan Bohemian Rapsody’i dinlemeye ne dersiniz?

1. Freddie Mercury, Tanzanya Doğumlu Bir Zerdüşt.

Gerçek ismi Farrokh Bulsara olan Freddie Mercury, 5 Eylül 1946’da o zamanlar İngiliz sömürgesi olan Zanzibar’da doğdu. Zanzibar ise Afrika’nın doğusunda bulunan ve şu an Tanzanya adıyla bilinen bir ülke. Freddie’nin babası Zanzibar’daki İngiliz sömürge yönetiminde çalışıyordu. Anne ve babası Hindistan’ın Gücerat şehrindendi ve zerdüştlüğe inanıyorlardı. 7 yaşında Hindistan’ın Bombay şehrinde piyano eğitimi almaya başlayan Freddie, çocuk yaşlardan itibaren müzikle içli dışlı oldu. Hatta ortaokul yıllarında rock and roll müzik yapan The Hectics adlı bir grup bile kurdu.

2. Queen’e Sonradan Katıldı.

Freddie Mercury ve Queen isimleri eşanlamlı olarak kullanılır, ancak Freddie gruba sonradan katıldı. 1968 yılında Imperial College’de öğrenci olan Brian May ve Roger Taylor tarafından İngiltere’de kurulan Smile adlı gruba kısa bir süre katılan Freddie Mercury, önce soyadını Bulsara’dan Mercury’e çevirdi. Yine aynı dönemlerde de Freddie’nin isteğiyle grubun adı Queen olarak değiştirildi. Freddie Mercury gruba katıldığında  Ealing College of Art’da grafik tasarım öğrencisiydi.

3. Avustralyalıları Pişman Etti.

25-28 Ocak 1974 tarihleri arasında Avustralya’daki Sunbury Pop Festivali’ne katılan Queen, Avustralyalı seyirciler tarafından beğenilmedi. Festival tarihindeki ilk İngiliz grup olan Queen’in ışık ve ses sistemlerine el konuldu. Bunun üzerine Freddie Mercury dinleyenlere dönerek “Avustralya’ya bir sonraki gelişimizde Queen’in dünyanın en meşhur grubu olduğunu göreceksiniz.” dedi. Gerçekten de çok değil, 2 yıl sonra Avustralya’ya konser vermeye gittiklerinde Queen, müzik listelerinde bir numaraydı.

4. Estetik Ameliyat Olmayı Reddetti.

Freddie Mercury her yönüyle gerçekten dikkat çekici bir isim, ancak ön dişlerinin dışarı doğru çıkık olması, ona daha da nev-i şahsına münhasır bir hava katıyor. Kendisine yapılan estetik ameliyat tekliflerini  dişlerini yaptırırsa bunun sesine ve şarkı söylemesine olumsuz etki edebileceği düşüncesiyle kabul etmedi. Ayrıca sahnede çok renkli bir kimliğe bürünen Mercury’i yakından tanıyanlar,  onun özel hayatında son derece çekingen ve ürkek bir insan olduğunu ifade ediyorlar.

5. Michael Jackson ile Anlaşamadı.

1983 yılında Michael Jackson ve Freddie Mercury birlikte  State of Shock, Victory ve There Must Be More To Life Than This adında üç şarkı kaydetti. Michael Jackson’un evinde gerçekleşen kayıt esnasında ikili anlaşmazlığa düştü. Anlaşmazlığın nedeni ise Michael Jackson’un lamasını stüdyoya sokmasıydı. Queen’in menajeri Jim Beach konuyla ilgili şöyle diyor:

“Freddie beni aradı ve gelip onu kurtarmamı söyledi.”

Anlaşılan o ki Freddie, lamalardan pek hoşlanmıyormuş. Bununla birlikte Freddie Mercury’nin Michael Jackson’un oturma odasında kokain içmesi de ikilinin arasını bozan bir diğer faktör.

6. Prenses Diana’yı Gay Bara Soktu.

Komedyen Cleo Rocos, Freddie Mercury ve Prenses Diana ile ilgili bir anısında şöyle diyor:

“Freddie ve Prenses Diana komedyen Kenny Everett’in evinde içiyorlardı. Daha sonra bara gitmeye karar verdiler. Gay bara gitmek istedikleri için Prenses Diana’nın erkek kılığına bürünmesi gerekiyordu. Bunun için Freddie, prensese asker montu giydirdi. Saçlarını kapatması için ona deri bir şapka verdi. Gara girildiğinde ise kimse Prenses Diana’yı tanıyamadı.”

7. Solo Albümünü Kedisine İthaf Etti.

1985 yılında Queen grubu dinlenme halindeyken Freddie Mercury, Mr. Bad Guy adında bir solo albüm çıkardı. Albümdeki 11 şarkının hepsinin söz yazarı olan Freddie, bu albümde disco müziğinden dans müziğine kadar pek çok farklı janr denedi. Albümün Michael Jackson ile birlikte çıkarılması gerekiyordu, ancak yukarıda belirttiğimiz gibi ikili Jackson’un laması yüzünden bozuştu. Freddie, albümü kedisi Jerry’e ve tüm kedi severlere ithaf etti.

8. Yatak Başlığı Olarak Piyano Kullandı.

Freddy Mercury ilham meselesini şansa bırakmayan bir isim. Öyle ki gece yataktayken aklına gelebilecek melodi ve şarkı sözlerini kaçırmamak için yatak başlığı olarak piyano kullandı. Özellikle yakın arkadaşları onun gece yarısı yatağından kalkıp bir şeyler çaldığını belirtiyorlar.  Parmakları çift eklemli olduğu için piyano çalması da daha kolaydı. Ancak Mercury konserlerde nadiren piyano çalıyordu, zira kendisinin vasat bir piyanist olduğunu düşünüyordu. Bu konuda Freddie Mercury ile aynı fikirde olmadığımızı belirtmek gerek…

9.  Ailesi Tarafından Çok Sevildi.

Freddie Mercury, sıcak ve sevgi dolu bir aile ortamında büyüdü. Ailesi onun sanatsal meraklarına destek verdi, ailesi ve arkadaşları onun sesine hayrandı. Babası Bobi Bulsara 2004’te, annesi Jer Bulsara ise 2016 yılında hayatını kaybetti. Jer Bulsara ölmeden birkaç yıl önce Telegraph gazetesine verdiği bir röportajda şöyle diyor:

“Ne yaparsa yapsın, nasıl giyinirse giyinsin; ona baktığımda daima çocukluğunu hatırlıyorum. Sürekli şakalar yapardı, ailenin neşe kaynağıydı. Tüm insanların onu sevdiğini biliyorum, ancak kimse onu benim kadar sevemez. İnançlı bir insan olarak onun öldüğü gerçeğiyle barıştım, ancak zaman zaman içim cız ediyor. 2012 Londra Olimpiyatları’nın kapanış töreninde onun fotoğrafı gösterildiği an ağlamaya başladım. Törende John Lennon’u da gösterdiler ama esas alkış Freddie’yeydi.”

10. Star Wars Tanıtımında Poz Verdi.

Queen’in Bicycle Race şarkısında “I don’t like Star Wars” gibi bir şarkı sözü geçmesine rağmen 1980 yılında vizyona giren Star Wars serisinin ikinci filmi The Empire Strikes Back için Freddie Mercury ve Darth Vader birlikte poz verdiler.

11. Queen Amblemini Tasarladı.

Queen’in amblemi Freddie Mercury tarafından tasarlandı. Ealing Art of College’de grafik tasarım eğitimi alan Freddie, amblemde grup üyelerini tasvir etti. Aslanlar John Deacon ve Roger Taylor’u, yengeç Brian May’i ve melek kanatları da Freddie Mercury’i temsil ediyor. Anka kuşu da tüm grup üyelerini koruyor.

12. Tüm Malvarlığını Kız Arkadaşına Bıraktı.

Freddie Mercury 1970’lerin ortasında eşcinsel olduğunu fark ettikten sonra Amerikalı bir plak şirketi yöneticisiyle birlikte olmaya başladı. Buna karşın kız arkadaşı Mary Austin ile görüşmeye devam etti. Freddie, henüz meşhur değilken Mary ile tanıştı ve ikili 7 yıl boyunca birlikte yaşadılar. Freddie gay olduğunu fark ettikten sonra romantik ilişkileri bitse bile dost kaldılar. Öyle ki Freddie, Mary Austin’in hayatının aşkı ve ruh eşi olarak görüyordu.

AIDS nedeniyle hayatını kaybeden ünlü şarkıcı, Londra’daki villası ve şarkılarının telif hakları da  dahil olmak üzere malvarlığının büyük bir kısmını Mary’e bıraktı.

“Aşk ilişkimiz gözyaşlarıyla bitti, ancak dostluğumuz asla bitmeyecek.  Tüm sevgililerin neden onun yerinin ulaşılmaz olduğunu merak ediyor. Çok basit, kimse Mary’nin yerini alamaz. Bu imkansız bir şey.”

Freddie aynı zamanda Mary Austin’in ilk oğlunun vaftiz babası oldu.

13. Sıkıcı Biri Olduğunu Düşünüyordu.

Freddie, verdiği bir röportajda şöyle diyor:

“Herkes sahnedeki performansımı görünce benim küstah ve havalı biri olduğumu düşünüyor. Ancak gündelik hayatta oldukça sıkıcı bir insan olduğumu düşünüyorum.”

14. Mikrofon Standı Kullanmadı.

Standsız mikrofon, Freddie Mercury’nin alamet-i farikalarından biri. Ancak bu durum bir kaza sonucu meydana geldi. Freddie, bir konser esnasında mikrofonu standdan çıkarmak isterken başarısız oldu ve sadece mikrofon standının yarısı da mikrofonla birlikte çıktı. Bu durumdan hoşlanan Freddie, sonraki konserlerinde hep ‘yarım mikrofon’ kullandı.

15. Okulda Model Olarak Para Kazandı.

60’lı yıllarda Ealing School of Art’t grafik tasarım öğrencisi olan Freddie, gençliğinde meteliksizdi. Hatta kendine kot pantolon almak için yetişkinlere yönelik akşam okulunda verilen  resim dersinde çıplak modellik bile yaptı.

“Neyse ki hayalarımı kapatmak için örtü vermeye akıl ettiler.” diye anlatıyor o günleri Freddie.  Sınıftaki genç bir çocuğun resmini çizen yaşlı kadınlar, o çocuğun bir gün efsane olacağını nereden bilebilirlerdi…

16. Bohemian Rapsody’e Öğrenciyken Başladı.

Okuldan arkadaşları, onun okuldaki piyanonun başına geçip sürekli aynı dizeleri mırıldandığını ifade ediyorlar. Şarkının sadece “Mama, just killed a man.” kısmını hatırlayan arkadaşları, Freddie’nin bu şarkıya The Cowboy Song adını verdiğini de söylüyorlar. Yani Bohemian Rapsody‘e okuldayken başlayan Freddie’nin şarkıyı tamamlaması 5 yılını aldı. 1975 yılında A Night at the Opera albümünde yer alan şarkı, müzik tarihinin en güzel şarkılarından biridir desek abartmış olmayız.

17. AIDS İçin Duyarlılık Yarattı.

Freddie Mercury’nin son isteği Bohemian Rhapsody’nin tekrar piyasaya sunularak elde edilen gelirin AIDS kampanyasına harcanması oldu.  23 Kasım 1991’de AIDS olduğunu kamuoyuyla paylaşan sanatçı, bir gün sonra hayatını kaybetti. Bunun üzerine Bohemian Rhapsody tekrar piyasaya sunuldu ve şarkı ikinci defa Top 20 listesinde zirveye oturdu. Şarkı 5 hafta boyunca zirvedeki yerini korudu. Queen’in davulcusu Roger Taylor, 1992 Brit Awards töreninde Freddie Mercury anısına dünya genelinde bir dizi konser yapılacağını ve gelirin AIDS ile mücadele eden vakıflara bağışlanacağını söyledi. Daha sonra grup üyeleri tarafından AIDS hakkında toplumsal duyarlılık yaratmak amacıyla Mercury Phoenix Trust adında bir vakıf kuruldu.

18. Son Şarkısını Tamamlayamadı.

Queen’in Made in Heaven adlı albümündeki Mother Love adlı şarkının tamamına yakını Freddie Mercury tarafından yazıldı. Ancak Freddie, şarkının son dizesini yazamadan istirahate çekilmek istediğini, dinlendikten sonra son dizeyi de yazacağını ifade etti. Mayıs 1991’de dinlenmeye çekilen Freddie Mercury, 24 Kasım 1991’de AIDS nedeniyle hayatını kaybetti. Bu nedenle stüdyoda Mercury tarafından seslendirilen şarkının son dizesini Brian May yazdı. Yani şarkının %90’lık bölümünü Mercury, %10’luk bölümünü ise Brian May seslendiriyor.

19. Ölmeden Önce Yoğun Çalıştı.

1991’in başlarında Innuendo albümünü tamamladıktan sonra Freddie Mercury pek çok şarkı üzerinde çalıştı. Mother Love, A Winter’s Tale ve You Don’t Fool Me bu şarkılardan bazıları. Grubun gitaristi Brian May, Freddie’nin son zamanlarda bozulan sağlığı nedeniyle yoğun bir çalışmaya girdiğini, kendini iyi hissettiği zamanlarda stüdyoya gelip şarkı kaydettiğini ifade ediyor. Yani günde birkaç saat bile olsa çalışırken hastalığını unutan Freddie Mercury,  öleceğini hissettiği için son günlerini dolu dolu geçirmek istemiş denebilir.

Brian May bu meseleyle ilgili şöyle diyor: “Yerinden kalkamayacak kadar halsiz olduğu zamanlarda kendi bir votka koyar ve ‘Kan revan içinde kalana kadar şarkı söyleceğim’ derdi.”  Ölümünden sonra 20 Nisan 1992 yılında Freddie Mercury anısına düzenlenen AIDS Duyarlılık konserinin 72.000 kişilik biletleri 3 saat içinde tükendi. Freddie Mercury’nin de zerdüşt olduğunu, cenazesinin bir zerdüşt rahip tarafından gerçekleştirildiğini de belirtmeliyiz.

20. Mezarının Nerede Olduğu Bilinmiyor.

24 Kasım 1991’de AIDS kaynaklı zatürreeden hayatını kaybeden Freddie Mercury’nin naaşı, vasiyeti üzerine yakıldı. Küller 2 yıl boyunca eski kız arkadaşı Mary Austin’in yatak odasında kaldı. Daha sonra medya ve hayranları tarafından mezarının yeri konusuna çeşitli spekülasyonlar yapıldı. Kimi doğum yeri olan Zanzibar’a (Tanzanya) kimiyse Londra’daki evinin bahçesinde yer alan kiraz ağacının altına gömüldüğünü ileri sürüyordu, ancak Mary Austin bunların yalan olduğunu; onun mezar yerini kimsenin bilmeyeceğini söyledi.

Yorum

Leave a Reply
  1. Teşekkür ederim iyi bir fanatigiyim..bilmediklerimi öğrendim küllerini bir gole savurdular diye biliyordum

  2. Mezarının olmaması canımı acıttı açıkcası, ama olsun o bizin kalbimizde yaşıyor. Tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi şarkıcısı. Seviyorum seni, Freddie Mercury Bir gün buluşmak dileğiyle!

  3. 66 yaşındayım ve o kuşaktanım. Freddie Mercury her ne kadar o dönem bizim toplumumuza ters gelse de çok ciddi bir hayranlığımız vardı.
    Gerçekten çok başarılı bir müzik hayatı oldu ve ölümsüz diyebileceğimiz birçok yapıt bıraktı.
    R.I.P.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Klavyenin Tozunu Attırmak İçin Kullanmanız Gereken 5 Hızlı Yazma Tekniği

Pazar Köşesi (12-18 Haziran 2017)