in ,

Pazar Köşesi (12-18 Haziran 2017)

Emoji crew olarak gündemin nabzını tutmak, en farklı, en merak edilen soruları cevaplamak bizim işimiz. Hadi gelin bu hafta neler olmuş, neleri kaçırmışsınız hep birlikte göz atalım.

Dünya Gündemi

Dünyanın dört bir yanında ilgi uyandıran olaylar emoji yorumlamasıyla karşınızda.

Instagram’da En Çok Beğeniyi Artık Siz Alacaksınız!

Instagram'da Hangi Fotoğrafın Daha Çok Beğenileceğini Tahmin Eden Uygulama: Lisa

İtiraf edin! Herkes gibi siz de Instagram’a koyduğunuz bir fotoğrafın ne kadar beğeni aldığını an ve an takip ediyorsunuz, eğer beğeniler beklentilerinizin altında kalırsa “keşke bunu değil de, şu fotoğrafı koysaydım” diyorsunuz kendi kendinize.Eğer gerçekten böyle düşünenler arasındaysanız 2 Türk tarafından geliştirilen Lisa tam size göre.

28 Yıl Boyunca Kör Numarası Yaptı. Peki Neden?

carmen jimenez

Carmen Jimenez tam 28 yıldır kör numarası yaparak tüm arkadaşlarına ve ailesine yalan söylüyor. Üstelik bunun için tek gerekçesi diğer insanlarla sosyal ilişkiler kurmaktan kaçmak…Sırrını açıklayan kadının başına bundan sonra neler geleceği henüz bilinmiyor.

Dünyanın En Şişman Ülkesi Açıklandı!

obezite ölçümü

Dünyada açlıktan daha fazla insanın obezite nedeniyle hayatını kaybettiğini biliyor muydunuz? Peki ya dünyanın en şişman ülkesi hakkında bir tahmininiz var mı? Dünya genelinde 2 milyardan fazla kişinin aşırı kilolu olduğunu belirten New England Journal of Medicine dergisi, dünyanın en şişman ülkesini açıkladı. Rakamlara göre en fazla sayıda şişman insan ABD’de yaşıyor.

“En Uzun Kelime” Yarışmasını Türkçe Kazandı

Bir kelime ne kadar uzun olabilir? Merkezi Fransa’nın Lyon kentinde bulunan Euronews kanalı imza attığı farklı bir işle bir kelimenin ne kadar uzun olabileceğini ortaya koydu. İncelenen pek çok dil arasında en uzun kelimeye sahip dil olarak Türkçe seçildi. Üstelin bu sözcük tam 75 harf, evet yanlış duymadınız tam 75 harften oluşuyor.

Bütün Dünya Vejetaryen Olursa Neler Olurdu?

obezite ölçümü

Et yemeyi bırakırsan dünya nasıl bir yer olurdu? İneklerin, tavukların özgürce dolaştığı bir dünyaya mı sahip olurduk? Yoksa bu özgürlük beraberinde bir kaos mu getirirdi?

Sizlerle daha önce vejetaryen ve vegan beslenme ile ilgili çeşitli içerikler paylaştık. Ancak size hiç vejetaryen olursanız dünyanın nasıl bir yer olacağıyla ilgili fikir vermedik.BBC’den Sophia Smith Galer bizler için bu soruya cevap verdi.

Apple, Sürücüsüz Araba Çalışmalarını Hızlandırdı

surucusuz araba

Apple’ın CEO’su Tim Cook, firmanın sürücüsüz araba teknolojileri üzerindeki çalışmalarını hızlandırdığını duyurdu. Apple’ın sürücüsüz araç çalışmaları 2014 yılına dayanıyor. O yıl başlatılan ve ‘Titan Projesi’ (Project Titan) adıyla bilinen sürücüsüz araç teknolojisi programında şu anda yaklaşık bin mühendisin çalıştığı tahmin ediliyor.

Ay’da Yetiştirilecek İlk Bitki Belli Oldu

marslı filmi patates sahnesi

Patates! Evet yanlış duymadınız! Çinli bilim insanları geliştirdikleri yeni bir proje kapsamında Ay’da patates yetiştirecekler. Mini Ekosistem adı verilen bir projeyle Ay’da canlı yaşamını test edecek olan bilim insanları, çalışmada pek çok canlıya daha yer vermeyi planlıyorlar.

Kötü Alışkanlıklardan Bu Bileklik Sayesinde Kurtulmak Mümkün?

elektrik veren bileklik

Tiffanie Wen bileğine taktığı silikon bir bilezik sayesinde, yatmadan önce telefonla vakit geçirme alışkanlığından kurtulmaya çalışıyor.  İçinde doldurulabilir pil yer alan ve bununla 200 voltun üzerinde elektrik şoku uygulayabilen bilekliğin üzerinde şimşek işaretli bir ışıklı düğmesi bulunuyor. Telefonu düzenli olarak bu cihazın yüklendiğini ve en düşük ayara ayarlandığını gösteriyor. Wen’in yapması gereken tek şey ise düğmeye basarak kendisine hafif bir elektrik şoku uygulamak.

Bu tuhaf cihazın ismi Pavlok. Kişiyi elektrik şoku ile terbiye edebileceğini iddia eden bilekliğin ne kadar başarılı olduğu ise şimdilik tartışmalı.

İlk İnsanla İlgili Bilinen Baştan Yazılacak

ilk insan araştırmaları

İlk insanla ilgili bilinen her şey değişiyor! İnsanların 200 bin yıl önce Doğu Afrika’da yer alan tek bir noktadan dünyaya yayıldığı fikri yeni yapılan bir araştırma sonrasında geçerliliğini yitirdi. Araştırma sonuçlarına göre ilk insan Afrika’nın farklı noktalarında aynı anda evrimleşmiş.

Twitter Güncellemesi Neler Getirdi?

twitter güncelleme

Twitter yeni görünümü ve özellikleriyle kullanıcılarla buluştu. Dünyanın en büyük sosyal medya ağlarından biri olan Twitter’ın yeni görünümü kullanıcılarından gelen geri bildirimler doğrultusunda hayata geçirildi.

Emoji Gündemi

Tüm hafta bizler de sizlere daha iyi içerikler hazırlamak için çalıştık ve bakın ortaya neler çıktı!

Nostaljik Turların Vazgeçilmezi Faytonlar?

fayton hakkında her şey

Büyükada turları denilince akla gelen ilk şey elbette fayton oluyor!

Benzer şekilde fayton deyince de Adalar! Tarihin tozlu yapraklarını anımsatan desenli kafesleriyle, insanlara gezinti esnasında etrafı daha yakından görme olanağı sunuyor. Aslında bu tablo dışarıdan gördüğümüz kadar renkli değil ne yazık ki! Geçmişten günümüze dek uzanan hem nostaljik, hem de teknolojik fayton turuna hazır mısınız? Hazırsanız fayton yazımıza göz atabilirsiniz.

Su Aygırlarının Renkli Dünyası

Su aygırı denilince eminim içinizden “hiç de sevimli bir hayvan değil” diyorsunuz. Ancak onları daha iyi tanıyınca ne kadar tatlı hayvanlar olduğunu farkedeceğinize eminiz. Ve kim bilir belki sevmeye başlarsınız.

Doğanın Bir Mucizesi Solucan Gübresi

solucan gübresi hakkında bilmeniz gereken her şey

Bir çoğumuz solucanları iğrenç varlıklar olarak görürüz. Çoğu zaman onları ezdiğimizin farkına bile varmayız.Önemsiz gördüğümüz bu canlıların doğa için ne kadar önemli olduğu biliyor muydunuz? Özellikle solucan dışkısı toprak için çok değerli bir madde! Yediğimiz sebzenin meyvenin oluşumuna çok büyük bir katkısı var. Peki solucan dışkısı, teknik adıyla solucan gübresi hakkında siz ne kadar bilgi sahibisiniz?

Duyguların Uçlarda Olma Hali: Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar Bozukluk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hayatı uçlarda yaşayanlardan mısınız? Bir an için hayat masmaviyken, bir an sonra tüm renkler kararıyor mu?Bu durum sizin için anlık olsa da, bipolar bozukluk rahatsızlığına sahip insanlar için durum çok daha farklı maalesef . Gelin hep birlikte bu tuhaf, ancak tedavi edilebilir psikolojik rahatsızlığa, bipolar bozukluğa göz atalım.

Çerkes Dünyasını Tanıyalım!

çerkes dansı

Kimileri onları eşsiz kültürel zenginlikleriyle, kimileriyse sürgünlerle dolu tarihleriyle tanıyor. Bizse size çok daha fazlasını sunuyoruz. Kökenleri, isimlerini alış hikayeleri, gelenekleri, lezzetli mutfağı, dansı ve müzikleriyle Çerkesler hakkında bilmeniz gereken herşeyi sizler için derlerdik. Çerkes dünyasını tanımak için yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Hızlı Yazı Yazmak Çok Kolay

hızlı yazma ve öğrenmeniz gereken taktikler

Artık dijital bir çağda yaşıyoruz ve klavye kullanmak çağın en önemli gerekliliklerinden! Bunu hem doğru hem de hızlı yapabiliyorsanız gerçekten bravo!Gerek bilgisayarlar, gerek tabletler ve telefonlarda her yerde kullandığımız klavyeleri daha doğru ve daha hızlı kullanmak istiyorsanız hazırladığımız hızlı yazma rehberine mutlaka göz atın.

Erkek Kraliçe Freddie Mercury Hakkında 20 Şaşırtıcı Gerçek

Efsane grup Queen‘in efsane solisti Freddie Mercury muhteşem sesi ve çılgın sahne performanslarıyla bilinir. Show Must Go On ya da Bohemian Rapsody gibi müzik tarihine damga vuran şarkıların arkasındaki isim olan ve AIDS nedeniyle vefat eden Freddie Mercury hakkında bilgi sahibi olmak da her müzikseverin boynunun borcudur adeta. Bu inanılmaz isim hakkında neler bilmediğinizi duyunca çok şaşıracaksınız. Gelin hep birlikte erkek kraliçe Freddie Mercury ve onun renkli hayatına göz atalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Erkek Kraliçe Freddie Mercury Hakkında 20 Şaşırtıcı Gerçek

Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Romanı