in , ,

İtalya’da Gezilecek Yerler ve Gizli Kalmış Adalar

Akdeniz kıyı şeridi, huzur arayan tüm gezginler için ideal bir seçenek. Herkes Sicilya, Sardunya ve zarif Capri adalarını biliyor, ancak büyüleyici adalar konusunda İtalya’nın sunabileceği bundan çok daha fazla sayıda adası var. Dahası, çok az sayıda kişi kıyı şeridinin 350’den fazla ada olduğunu biliyor.

Bu tarz daha az bilinen adalara ulaşmak için tekneye veya yata da ihtiyacınız yok. Sicilya’ya doğru çıkın ve Marettimo ve Favignana’yı içeren harika Ege adalarına hızlı bir şekilde geçebileceğiniz küçük tekneler kiralayın.

Benzer şekilde, Aeolian Adaları’nın tümü olan Filicudi, Salina, Stromboli ve Panarea’ya, esintilerin efsanevi lideri Aeolus’un adını taşıyan Sicilya’nın kuzeyinde yer alan adalara ulaşmak da oldukça basit. Güneş ve okyanusun yanı sıra son derece rahatlatıcı bir ada havası ile canlandırıcı bir meltem esintisi de adada size eşlik ediyor olacak.

İtalya’da Gezilecek Yerler ve Keşfetmeniz Gereken Harika Adalar

Şimdi geçelim İtalya’nın gizli kalmış bu efsanevi adalarına geçmeye…

italyada gezilecek yerler, lipari adası

Lipari

Sicilya’dan Lipari’nin en büyüğü olduğu Aeolian Adaları zincirine sadece 60 dakikalık bir tekne yolculuğu uzaklığında. Ayrıca Lipari olarak adlandırılan ana kent, sakin bir yürüyüş olan Corso Vittorio Emanuele adlı popüler bir geleneğe sahip. Küçük butikler, bistrolar ve dondurmacılar sizi balıkçıların günü yakaladıkları meraklı Marina Corta limanına götürür.

Mutlaka Yapın: Adayı araştırmak ve mükemmel, efsane plajları ile birlikte Canneto gibi sahil kasabalarını keşfetmek için sevimli bir Citroen Mehari kiralayın.

Nerede kalınır: En iyi konumdaki, Villa Meligunis, Lipari kasabasına bakış açısıyla kalmak için şahane bir seçenk olabilir.

italyada gezilecek yerler, salina adası

Salina

Lipari’den 45 dakikalık bir deniz yolculuğunda olan Salina, yeşil ve muhteşemdit; üzüm bağları, narenciye ağaçları ve her yerde yetişen çalılıklar vardır. Bu volkanik ada, aynı zamanda ünlü İtalyan sinema filmi Postino Il’nin çekildiği yer.

Mutlaka Yapın: Bisiklet kiralayın ve Lingua kasabasında ünlü bir bistro olan Da Alfredo‘da serinletici bir Granita deneyin. Veya diğer yandan Postino Il’nin çekildiği mütevazı sahil köyünü ziyaret edip, taşların üzerinde güneşlenip eşsiz mavi sulara dalmak için sabırsızlanın. Öğle yemeği içinse, Al Cappero’daki verandada bir bardak Malvasia şarabı ve lezzetli Aeolian yemeklerinden oluşan bir menü, örneğin, ev yapımı patates, domates ve otlardan oluşan karışık yeşil bir porsiyon tabak için uygun bir yer olan Pollara’da bir başlangıç yapın.

Nerede kalınır: Hotel Signum’un Malfa kentindeki verandasında, Negroni tadıyla bitişik Stromboli adasındaki dinamik lav kuyusu manzarasına karşı kalabilirsiniz.

italyada gezilecek yerler, panarea adası

Panarea

Panarea biraz gizemli bir yerde bulunuyor. Sicilya’nın kuzeyindeki Milazzo’ya iki saatten fazla yapılan bir gemi yolculuğu ile adayı keşfediyorsunuz. Mütevazı beyaz boyalı yapılara sahip, mütevazı Aeolian Adası’nda yalnızca 400 kişi yaşıyor – yine de büyük bir şekilde bariz bir heyecan hissi uyandırıyor. Akdeniz’i keşfederken Beyonce, Bill Gates ve Uma Thurman gibi ünlülülerin sık sık durduğu yerlerden biri.

Mutlaka Yapın: Gündüz yürüyüş ayakkabılarınızı giyip Bar del Porto gibi birkaç adım uzakta bulunan, seçkin semtlerinde yürüyüş yapın. Adada araba bulunmuyor (yerel halk da golf arabaları ya da Apes denilen üç tekerlekli araçları kullanıyor), bu nedenle bir yere gitmeniz gerektiğinde yürümeniz gerekmektedir. Diğer yandan, adanın çevresindeki küçük magaraları ve Basiluzzo ve Lisca’nın iki küçük adasını araştırmak için  Sea Panarea’dan gelen geleneksel bir ahşap gemi kiralıyorlar. Panarea’da pek çok şık yemek mekanı bulunmakta, ancak basit ve rahat trattoria Da Paolinoin’in sade ve konforlu patio’su, el yapımı makarna gibi patlıcanlı makarna gibi.

Nerede kalınır: Adanın küçük ana limanında bulunan Hotel Lisca Bianca, muhteşem deniz manzaralarına sahiptir. 28 odası bulunan otel büyük ölçüde eşsiz denizi görüyor, bazıları ise evin üstünde sundurmalara sahip.

italyada gezilecek yerler, marettimo adası

Marettimo

Sadece Speedos’taki kusursuzca bronzlaşmış İtalyanlar veya görünen mütevazı yüzme kıyafetleri, Sicilya’nın batı sahil şeridinin hemen dışındaki üç Egadi Adasını düşündürür. Favignana, Levanzo ve Marettimo arasında en son bahsedilen – Batı Sicilya’daki Trapani’den bir saatten fazla gemi yolculuğu uzaklığında – en çekici olanıdır.

Mutlaka Yapın: Şehirde, Ristorante Il Veliero’da, Speedos’taki diğer İtalyanlar tarafından belirtildiği gibi, gezegendeki en iyi ıstakoz çorbası  ya da Zuppa di Aragosta’daki Spagetti Rotti’yi mutlaka deneyin. Şanslıysanız, güneşte bronzlaşmış bir fener, siz yemek yerken dalgalanarak size eşlik edebilir. Geceleri, yerel halkın yaptığı gibi yapın ve beyaz bir kıyafet giyerek Tramontana’da yer alan verandadaki güneşlenme terasında bir akşam içkisi deneyin.

Nerede kalınır: Adada yalnız bir konaklama yeri bulunuyor. Basit ama rahat olan Marettimo Residence. Denizin tam karşısında bulunuyor. Denize karşı küçük ve özel bir suitte size ait bir veranda da manzara keyfi sunuyor.

italyada gezilecek yerler, favignana adası

Favignana

Palermo’nun yakınında, Trapani’den yarım saatlik bir gemi yolculuğu uzaklığında bulunuyor Favignana adası. Egadi Adaları’nın en büyüğü ve en ünlüsüdür. Temmuz ve Ağustos aylarında, ana  limanda yiyen, gezen ve içen İtalyan tatilcilerle doludur; ancak kalabalık mevsimi geçtikten sonra bu adada kendinize bir yeriniz olabilir.

Mutlaka Yapın: Adayı gezmek için bir bisiklet kiralayın ve denizi keşfetmek için de bir gemi. Sessizce yüzen seyir gemileri ve yatlarla kaplı Tyrrhenian Denizi’nin sakin, morumsu mavi sularını keşfedin. İtalyanların güneşlenmeye, yüzmeye ve şnorkelle dalmaya geldikleri ünlü bir giriş olan Cala Rossa’yı deneyin ve ziyaret edin. Birçok kişi küçük sürat teknelerini kiralar ve sıcaklık aşırı yükseldiğinde kendini sulara atar. Dalış dersleri arasında da kendilerini keyiflie suya atarlar.

Nerede kalınır: Kıyı şeridinden Cas’almare, kasabadan bisikletle 15 dakikalık bir sürüş mesafesinde bulunan adanın yalnız ve şık hanı.

italyada gezilecek yerler, stromboli adası

Stromboli

İtalya’daki üç dinamik volkandan biri olan Stromboli, Akdeniz’de sıcak sallantılarla her zaman gücünü altüst eder ve gösterişsizdir. Roberto Rossellini, Ingrid Bergman’ın bulunduğu Stromboli adlı sinema filminde bu adaya odaklanmıştı. Ada, kuzeydoğu Sicilya’daki Milazzo’ya hızlı bir gemi ile iki saatten fazla sürüyor.

Mutlaka Yapın: Sıvı magma çeşmesinin yoğunluğunu hissetmek için adanın ana algı güvertesi olan Osservatorio’ya yürüyün veya rehberli bir yürüyüşle çukura yaklaşın. “Dolce ve Gabbana”nın adada bir mülkü var ve dans l’eau ziyafeti yapabileceğiniz Ristorante Punta Lena’da bir şeyler yeme şansını yakalayın. Akşam yemeğinden sonra, narin patikaların mavi denize çıktığı eski şehir olan Piscita’da yürüyüşe çıkın.

Nerede kalınır: Gabbiano Stromboli Il adadaki en zengin alternatif. Birkaç odası okyanusu görüyor, bazıları ise küçük bir narenciye manzarasına bakıyor.

italyada gezilecek yerler, vulcano adası

Vulcano

Gezginlerin çoğu, Sicilya limanından gemi ile 50 dakika uzaklıkta Vulcano’ya fışkıran lavların yakınına tırmanmaya veya ünlü çamur duşlarında yıkanmaya gidiyor, çünkü buralar gerçekten de görmeye değer! Bir Mehari kiralayın ve yeşile doğru, keçilerin el değmemiş volkanik dağın eteklerinde gezindiği adanın etrafında dolaşın. Yaz aylarında, Vulcano, yolcu tekneleri ve günlük yarışçılar için en sevilen durak oluyor, ancak yine de mevsim dışında gidebilir ve adanın en sessiz şekliyle karşılaşırsınız.

Mutlaka Yapın: Sıvı magma çeşmesine tırmanmak istiyorsanız, en uygun ayakkabılar giyin ve akşam geç saatlerde, daha az kişinin olduğu ve harika bir alacakaranlıkla karşılanacağınız saatlerde yola çıkın. Kısa bir süre sonra, Vulcano Piano kasabasına Maria Tindara’nın bahçesinde yemek yemeyi deneyin, tabakta her şeyin birbiri ile uyum içinde olduğu küçük ve sade bir trattoria’da (meyhane) bir tür Ricotta ile makarna veya orta derecede pişmiş koyun ve keçi yahnisi deneyin.

Nerede kalınır: Deniz kıyısındaki Therasia Resort, adanın küçük çocuğu olan Vulcanella’nın yakınında yer almaktadır. Dahil güvenlik ve Med’in tam bakış açıları için bir süit seçin. Kahvaltı dahil 230 dolardan kopyalanır.

italyada gezilecek yerler, filicudi adası

Filicudi

Adaların bu mütevazı incisi olan ve Salina’daki Rinella limanından 20 dakikalık bir deniz yolculuğu mesafede bulunuyor. Buraya kalabalığın az olduğu bir sezonda gelin ve ada, birkaç alternatif seçeneğiyle, bu adada huzurlu bir şekilde kendinizi mutlu hissedeceksiniz. Mavi Akdeniz’le buluşmayı, kendinizi maviye bırakmayı ümit ediyorsanız, orası burası!

Mutlaka Yapın: Pecorini’nin küçük limanında vakit geçirin, aile restoranı olarak tanınan ve aperatifler sunan, La Scogliera bir akşam yemeği için oldukça ideal! Delfini’den Nino Terrano ile okyanus kestanelerini görmeye gidin ve adanın kuzeybatı kıyısındaki nefes kesen, 80 metre uzunluğundaki volkanik La Canna’nın çevresine yolculuk yapın.

Nerede kalınır: La Canna, okyanus manzaralı odaları olan temiz bir butik otel’dir. Geceleri, yerel lezzetlerden oluşan akşam yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz, çoğunlukla, mekanın sahibi aileden olan Anastasi’nin geliştirdiği lezzetlerle yapılır.

İtalya’nın muhteşem güzelliklerini görmek için fırsatınız olursa, bu gizli kalmış cennet adaları mutlaka görün. İtalya’da gezilecek yerler ve İtalya’nın gizli kalmış cennet adaları gerçekten de görülmeye değer. Bucket listenize eklemek için bir seçenek daha! 🙂

 

Kaynak: https://wise.travel/travel-news/the-best-secret-islands-in-italy

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Örümcek Adam Son Filmi: Evden Uzakta İncelemesi

Yurtdışına Gitmek İsteyenler İçin Ucuza Seyahatin 7 Sırrı