in

Korece Öğrenmek İçin 6 Önemli Neden

İngilizce dışında ikinci bir yabancı dil öğrenmek istiyorsunuz ve Korece öğrenmek geçiyor aklınızdan. Güzel bir tercih.

Fakat Fransızca, İspanyolca, Almanca, Rusça varken Korece öğrenmek istediğinizi söylediğinizde arkadaşlarınız büyük ihtimalle “Koreceyi napıcaksın ya” diyecektir.

Yani çevreden gelen şevk kırıcı sözlere karşı motivasyonunuzu artırmanız ve Korecenin sunduğu fırsatları net bir biçimde öğrenmelisiniz.

Biz de bu yazıda Korece öğrenmek için gayet geçerli ve mantıklı sebepler sunacağız sizlere.

Hazırsanız başlayalım!

1. Korece Çok Mantıklı Bir Sisteme Sahiptir

Korecede kullanılan Hangul alfabesi diğer alfabeler gibi yavaş bir evrim geçirmedi. Hangul alfabesi bilinçli bir şekilde kolaylık sağlaması için tasarlandı.

Joseon Hanedanlığı kralı Büyük Sejong, mevcut Kore yazı dilinin arkasındaki isim. Hangul alfabesinden önce Korecede Çin alfabesi kullanılıyordu. Fakat Çin eğitim sistemi o dönem için hem çok zordu hem de çok maliyetliydi. Yani toplumun sadece elit kesimi yazı yazabiliyor ve okuyabiliyordu. Mahkeme tutanakları gibi resmi evraklar sokaktaki Koreliler tarafından zar zor anlaşılıyordu.

Kral Sejong tüm yurttaşlarının eğitim-öğretimden eşit şekilde yararlanabilmesi için Hangul alfabesinin tasarlanmasını istedi.

Kraliyet araştırma enstitüsü tarafından anlaşılması ve öğrenmesi kolay bir alfabe olan Hangul alfabesi tasarlandı.

Hangul alfabesi “zeki bir insanın bir günde, salak bir insanın ise on günde öğrenebileceği” bir biçimde hazırlandı.

Hangul alfabesinde 24 harf bulunuyor.

Ayrıca bu harfler, telaffuz ederken ağzın aldığı şekle benziyor kağıt üzerinde.

Yani yazı bakımından öğrenmesi kolay bir dil arıyorsanız Korece listenizin başlarında olmalı.

2. 70 Milyon Kişi Korece Konuşuyor

70 milyon kişinin konuştuğu pek çok popüler dil var. Neden Korece?

Bir defa Kore kültürü dünyanın en saygılı ve en sıcakkanlı kültürlerinden biri. Selam verdiğiniz, günaydın dediğiniz bir Korelinin size uzun uzun güzel şeyler söylediğine şahit olabilirsiniz.

Koreliler, farklı kültürlerden insanlara karşı oldukça hoşgörülüdür de. Pratik ve linguistik açıdan baktığınız zaman Korecede pek çok İngilizce kelime olduğunu da göreceksiniz. Hatta Konglish adında Korece-İngilizce karışımı bir dil bile var.

Korece öğrenmek size çok renkli ve iyi arkadaşlıklar kurma imkanı tanır yani. Korelilerle karaoke, cilt bakımı, Kore sineması, K-pop ve teknoloji hakkında doyasıya sohbet edebilirsiniz.

Bilhassa Güney Kore insanlarının interneti çok etkili bir biçimde kullandığını da belirtelim. Yani teknoloji ile aranız iyiyse Korece öğrenmek yararınıza olabilir. İnternet hızı ve kullanımı bakımından dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan Güney Kore’de 18-24 yaş arası gençlerin akıllı telefon kullanma oranı %97.7

3. Kore Görülmeye Değer Bir Ülke

Jeju Adası diyoruz, başka da bir şey demiyoruz. Dünyanın 7 Harikası’na aday gösterilen muhteşem bir yer burası.

Dört mevsimi de harika bir biçimde yaşayan Güney Kore, ölmeden önce en az bir kere ziyaret edilmesi gereken bir ülke.

Mesela Inceon Havalimanı pek çok kişi tarafından dünyanın en güzel havalimanı olarak kabul görüyor.

Sayısız sarayı, tapınağı, muhteşem köyleri olan Güney Kore’de N Seoul Tower’a çıkarak şehrin sahip olduğu teknolojik üstünlüğü deneyimleyebilirsiniz. Seul kenti adeta 22. yüzyıla ait bir şehir!

Tarihi ve coğrafi güzelliklere ek olarak dünyanın en büyük perakende mağazası, dünyanın en büyük kapalı lunaparkı, dünyanın en büyük kilisesi ve dünyanın en hızlı asansörlerini de yine Güney Kore’de görüp deneyimleyebilirsiniz.

Diğer bir ifadeyle Güney Kore’nin sahip olduğu güzellikleri doyasıya tadabilmek için bile Korece öğrenebilirsiniz.

4. Güney Kore Teknolojinin Önemli Merkezlerinden Biri

Dünyanın en büyük markalarından pek çoğu Güney Kore kökenli. Örneğin ülkenin en büyük markası Samsung şu an Apple ile başa baş mücadele ediyor. Hatta Samsung’un Apple’ı geride bıraktığı dönemler bile oldu. Gelecek dönemde de Samsung’un yerini kimseye bırakmaya niyeti yok gibi görünüyor.

Eğer teknolojinin gelecek olduğunu düşünüyor, hayatınızda teknoloji ile ilgili bir şeyler yapmak istiyorsanız Güney Kore tam size göre. Bloomberg’in yaptığı araştırmaya göre son 5 yıldır dünyanın inovasyona en çok önem veren ekonomisi Güney Kore ekonomisi. Bu listede Japonya altıncı, ABD’de ise 11. sırada yer alıyor.

Tabii bu başarı tesadüf eseri filan değil. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Güney Kore, şu an Asya kıtasının en kritik ülkelerinden biri. 2032’ye kadar dünyanın en büyük 8. ekonomisi olması da bekleniyor. Bu da Güney Kore’nin İtalya, Fransa, Kanada gibi ülkeleri geride bırakacağı anlamına geliyor.

Bu kertede Korece öğrenmenin gelecek adına enfes bir yatırım olduğunu söyleyebiliriz rahatlıkla. Kariyerinizi ve mesleğinizi geleceğe taşımak, dünyanın en büyük ekonomilerinden birine entegre olabilmek için Korece öğrenmek şahane bir öz yatırım olur. ABD Ticaret Bakanlığı araştırmasına göre Güney Kore şirketleri, ABD şirketlerine göre daha iyi maaş veiryor. 2014 verilerine göre Güney Koreli şirketlerde ortalama maaş yıllık 91 bin dolar iken bu rakam ABD’li şirketlerde 80 bin dolar düzeyinde.

5. Uluslararası İlişkilerde Kritik Bir Ülke

Gazetelerin uluslararası politika sayfalarını şöyle bir incelediğinizde mutlaka Kuzey ve Güney Kore hakkında bir yazıya denk gelirsiniz.

Güney Kore siyaset arenasında gücünü ve rüştünü ispatlamış bir ülke. Öyle ki Birleşmiş Milletler’in 8. genel sekreteri de Güney Koreli Ban ki Moon idi. Paris Sözleşmesinin arkasındaki temel aktör olan Ban ki Moon karbon salınımını dünya genelinde azaltmak için başlatılan büyük projenin mimarı.

Tabii Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki tarihi gerilimden ötürü Batı ülkeleri Güney Kore’ye büyük ihtimam gösteriyor ve bu bölgedeki gelişmeleri önemsiyor.

Global düzeyde Güney Kore’nin etkisi artarken Kore dili ve kültürünün de giderek önem kazanması kaçınılmaz takdir edersiniz. Hem ekonomik ve hem de siyasi açıdan Korece öğrenmek size parlak bir kariyer sunacaktır. Yani bugün birkaç yılınızı Korece öğrenmeye adarsanız gelecek yıllarda bu emeğin karşılığını misliyle alacağınıza emin olabilirsiniz. Ve gelecek sandığınızdan çok daha yakın…

6. Sanat Dünyasında Kore Dalgası Söz Konusu

Yakın gelecekte dünyanın en büyük filmleri, en büyük starları, en büyük grupları Kore’den çıkarsa sakın şaşırmayın. Gangnam Style şarkısını hatırlayın. Youtube’da 1 milyar izlenme rekorunu kıran ilk video klip o oldu çünkü.

Hallyu ya da Kore Dalgası kendini sinema, müzik, tiyatro, moda ve hatta kozmetik alanında bile hissettiriyor. Dünyaca bilinen sanatçılar ve yönetmenler tarafından şekil verilen bu dalga dünya eğlence ve sanat sektörü için ciddi bir potansiyel arz ediyor.

Son yıllarda Kore sinemasının dünya genelinde en ilginç ve en çarpıcı filmleri bağrından çıkardığını da unutmayın.

Kore dalgası, Kore akımı, Kore etkisi… Adına ne dersek diyelim, Kore’nin ekonomi, siyaset, teknoloji, sanat, eğlence alanlarında büyük bir güç olma noktasında olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Güney Kore’nin dünyaya sunduğu bu dalgadan en iyi şekilde yararlanabilmek için de tabii ki Korece öğrenmek gerekiyor. Eğer politika, uluslararası ilişkiler, ekonomi, eğlence, sinema, müzik gibi konularda sıkı bir kariyere sahip olmak istiyorsanız Korece konuşabilmek sizi 1-0 değil, 5-0 öne geçirir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BENZER İÇERİKLERİMİZ

Almanca Öğrenmek İçin Önemli 6 Neden

Dünyanın En Mutlu Dili İspanyolca

Ankara İngilizce Kursları: Eğitim Programları, Öğrenci Yorumları ve Adresleri

Yabancı Dil Öğrenmek için Uygulanması Gereken 6 Yöntem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

su orucu

Su Orucu Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Küçük İşletmeler İçin Etkili Pazarlama Teknikleri