in ,

Asabi

Emoji Perdede Bu Hafta: Léon: The Professional Hakkında Bilinmeyenler 👨‍👧🍼

Bir katil ve küçük bir kız çocuğu…

Leon, Jean Reno ve Natalie Portman’ı muhteşem oyunculukları ve sürükleyici senaryosuyla bir araya getiriyor. 1994 Fransız yapımı olan bu film drama ve suç filmleri arasında hiç kuşkusuz başyapıt olarak bilinen filmlerden biri.

Emoji Perde olarak bu hafta sizler için bu muhteşem filmin az bilinenlerini araştırdık.

Natalie Portman’ın Sinema Kariyeri Leon :The Professional’la Başladı

natalia portman

Dünya sinemasının en önemli kadın oyuncularından biri olan Natalie Portman, Leon filmiyle sinema kariyerine başladı. Ünlü yıldız Leon’da başrolü Jean Reno ile paylaşırken henüz 14 yaşındaydı.

Natalie Portman’ın Ailesi Bu Filmde Oynamasına Şiddetle Karşı Çıktı

natalia portman ailesi

Mathilda rolüne daha 14 yaşında hayat veren Natalie Portman’ın ailesi kızlarının bu filmde oynamasını istemiyorlardı. Filmin senaryosunun bu yaşta bir çocuk için uygun olmadığını düşünen aile kızlarının filmde oynamaması için ellerinden geleni yaptı. Yıllar sonra çekilen bir belgeselde konuyla ilgili konuşam Natalie Portman, ailesini bu filmde oynamasına izin vermeleri için ikna etmenin çok da zor olmadığını itiraf etti.

Ünlü Elbise Sahnesi Hiç Provasız Çekildi

leon elbise sahnesi

Filmin en çarpıcı sahnelerinden biri olan Leon ve Mathilda’nın elbise sahnesi çekimler öncesinde hiç prova edilmemiş. Bu çarpıcı sahne sette tek seferde çekilmiş.

Mathilda Sigarayı Neden Bıraktı?

leon

Film öncesi Natalie Portman’nın ailesi yapımcılarla sıkı bir anlaşma yapmıştı. Anlaşmaya göre kızları sadece 5 film sigarası içebilecekti ve asla sigara dumanını içine çekmeyecekti. Film dikkatli izlendiğinde Mathilda’nın sigarayı içine çekmediği fark edilebilir. Bunun yanı sıra yine ailenin isteği sonucu filmde Mathilde sigara içmeyi bırakmış.

Mathilda Üzerindeki Marilyn Monroe Etkisi

leon filmi

Filmde küçük oyuncu Portman üzerinde bu etkiyi gözlemlemek mümkün.Bu fikrin mimarını araştırdığımızda ise karşımıza Mike Myers çıkıyor. Mike Myers Mathilda karakteri üzerinde yaratılacak Marilyn Monroe etkisinin izleyiciyi filme bağlayacağını çok önceden öngörebilmiş.

Jean Reno Neden Başrol İçin Seçildi?

jean reno

Leon’nun yönetmeni, ünlü oyuncu Jean Reno’yu 1990 yapıcı La Femme Nikita filminde o kadar beğenmiş ki Reno’nun Leon filminde başrol oynaması yönetmen için kaçınılmaz bir durummuş.

Apartman Sahnelerinin Ev Sahibi Olan Mekan Aslında Ünlü Bir Otel

chealse hotel

Filmdeki iç karartan apartman sahneleri ünlü The Chelsea Otel’de çekilmiş. Sahneler her ne kadar karanlık ve izbe bir mekan izlenimi yaratsa da otel birçok ünlü isme ev sahipliği yapmış, ünlü bir mekan. Otelin misafirleri arasında Bob Dylan, Janis Joplin, Charles Bukowski, Tom Waits, Patti Smith, Leonard Cohen gibi ünlü isimler bulunuyor.

New York Film İçin Bir İlham Kaynağı

leon

Filmin ilham aldığı şeyler hep çok konuşuldu ve bu konuda bilinmesi gereken en önemli gerçek filmin yönetmeni tarafından açıklandı. Filmin en büyük ilham kaynağı New York şehri olmuş. Film Paris ve New York’da çekilen bir Fransız filmi olmasına rağmen, yönetmen filmi bir New York filmi olarak tanımlıyor.

Luc Besson’nun Hayatı Filmden Sonra Çok Değişti

luc besson

Filmin yönetmeni ve senaristi Luc Besson hayatının Leon’dan sonra çok değiştiğini itiraf etmiş. Ünlü yönetmen filmden sonra kendisine bir çok teklif yapıldığını ancak gerçekten hissedene kadar yeni bir işe girmediğini söylemiş.

Jean Reno Rol İçin Tedirgindi

leon jean reno

Canlandırdığı Leon karakterinin küçük kıza karşı herhangi bir ilgi duymadığını baştan beri yansıtmaya çalışında Jean Reno, çekimlerden sonra bu durum için tedirgin olduğunu itiraf etmiş. Yani film boyunca seyircinin yaşadığı gerilimi çekimler boyunca ünlü oyuncu da yaşamış.

Okuduğuna değdi mi?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Eyüp Şen

1993 Erzurum doğumlu, ODTÜ’lü bir siyaset bilimci. Kendi çapında akademik işlerle uğraşıp kalan zamanlarında da içerik yazıp çiziyor.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

ankara insanları

Başkent Ankara’nın Nevi Şahsına Münhasır 16 İnsanı ve Şaşırtan Hikayeleri 😉

kek pişirmek

Mikrodalga Fırında Yapabileceğiniz Birbirinden İlginç ve Faydalı Şeyler