in ,

Yok Artık!

Nijerya’da Boş Bir Evde Bulunan 43 Milyon Dolar Şaşırttı

Nijerya’da boş bir evde bulunan 43 milyon dolar hem ülke gündemine, hem de dünya gündeminde geniş yer kapladı.İhbar üzerine polis baskını yapılan evde bulunan milyon dolarların kime ait olduğuyla ilgili henüz kesin bilgiler elde edilmiş durumda değil.

Dolaplardan Taşan 43 Milyon Dolar

Nijerya'da Boş Bir Evde Bulunan 43 Milyon Dolar Şaşırttı

Nijerya’nın Lagos şehrinde gerçekleşen olay evle ilgili yapılan bir ihbar sonrasında gerçekleşti. CNN International’da yer alan habere göre, kirli giysiler içerisinde bitkin ve yorgun görünen bir kadının boş olduğu bilinen bir daireye sık sık çantalarlar gelip gittiği ihbarı üzerine harekete çeken emniyet birimleri, binaya baskın düzenledi.

Baskını düzenleyen ekiplerse herkesi şaşkına çeviren bir manzarayla karşılaştı. Evde pek çok bölmeye saklanmış milyonlarca dolar bulunuyordu. Yatak odasında bulunan gardropun ahşap panelleri arkasına saklanan dolalarda oldukça düzgün bir şekilde sıralanmış para tomarları bulundu. Gizli dolabın içinde bulunan paralar ise şöyle:23.2 milyon naira (75.000 $ değerinde Nijeryalı para birimi) ve 27.800 £ (İngiltere para birimi, 35.000 $ değerinde).

4 odalı evin farklı bölmelerinde ele geçirilen paraların toplam değeri ise 43 milyon dolar. Oldukça düzenli bir şekilde saklanan, dolap ve çekmecelere yerleştirilen paraların mühürlü paketler içersinde yer alması ise dikkat çekti.

Yasa Dışı Faaliyetler Şüphesi Öne Çıkıyor

Lagos’un lüks bir semtinde yer alan evde, güvenlik görevlilerinin müfettişlere verdiği bilgiye göre hiç kimse yaşamıyor. Ancak farklı bir kaynağın verdiği bilgiye göreyse bir süredir bir kadın farklı zamanlarda ancak sık aralıklarla elinde bir çantayla eve girip çıkıyordu.

‘Kadın kirli kıyafetlerle bitkin bir halde geliyor ancak cildi dışarıdaki görüntüsü ile örtüşmüyor, belki de kılık değiştiriyordu.’

Paranın, yasa dışı faaliyetler yoluyla elde edildiğine inanıldığını belirten yetkililer, konuya ilişkin henüz kimsenin gözaltına alınmadığını da belirtti.

Bulunan İlk Para Değil!

Nijerya'da Boş Bir Evde Bulunan 43 Milyon Dolar Şaşırttı

Aslında Nijerya’da son zamanlarda bu duruma benzer olaylar tespit ediliyor.

Yolsuzlukla Mücadele Kurumu Ekonomik ve Mali Suçlar Komisyonu (EFCC),mart ayında, Kaduna şehrindeki havaalanında, 155 bin dolar değerinde banknotlar bulduklarını açıklamıştı. Onlarca senedir yolsuzlukla mücadele eden Nijerya‘da, bu hafta başında yine Lagos‘taki bir markette 817 bin dolar nakit para ve bir alışveriş merkezinde ise 1.5 milyon dolar ele geçirilmişti.

Henüz herhangi bir tutuklamanın gerçekleşmediği bu olaylarla ilgili soruşturmalar devam ediyor. Baskınlarda elde edilen paralar ise şu an için Maliye Bakanlığı’nın talimatı doğrultusunda ülkede başlatılan yolsuzlukla mücadele politikalarına yatırılıyor. Geçtiğimiz şubat ayında konuşan Bilgi Bakanı Lia Muhammad ise bu politikaların 180 milyar dolarlık bir bütçe ihtiyacı doğurduğunu belirtmişti.

Okuduğuna değdi mi?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Defne Yaman

1991 yazında oldukça sıcak bir günde İzmir’de doğdu. Üniversite uğruna geldiği Ankara’da çakılıp kalmış olsa da halinden mutlu. Bir yandan hayatta en sevdiği şeylerden biri olan yazı yazmaya “Emoji” çatısı altında devam ederek “Editör” koltuğunda otururken, bir yandan da akademik işler peşinde koşuyor.☺️

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Ülkelerin Tercihlerine Göre Düzenlenen Edebiyat Haritası Dikkat Çekiyor

Ülkelerin Tercihlerine Göre Düzenlenen Edebiyat Haritası Dikkat Çekiyor

Güne Mutlu Başlamanın Olmazsa Olmazı: Mutfağımızın Mütevazi Kahvaltı Sofrası