in ,

Batum Gezilecek Yerler Rehberi

Gerek Gürcistan’ın ülkemize komşu bir ülke olması, gerek Batum’un Hopa ilçemize çok yakın olması ve gerekse Türkiye-Gürcistan arasında pasaport-vize gerekmeden sadece kimlikle seyahat edilebiliyor olması son yıllarda Batum’u en gözde tatil destinasyonlarından biri haline getirdi. Hal böyle olunca bize de kapsamlı bir Batum gezilecek yerler rehberi hazırlamak düştü.

Gelin şimdi Batum’da neler yapabileceğinize birlikte göz atalım.

1. Batum Bulvarı

1884’te inşa edilen ve 6 kilometre uzunluğundaki Batum Bulvarı, şehrin en önemli gezilecek yerlerini barındırıyor. Yani Batum Bulvarı’nda uzun bir yürüyüşe çıkmak, şehri tanımak bakımından çok güzel bir tercih olun. Ali ve Nino Anıtı, birbirine aşık iki insanı temsil eden ve gece vakti harika ışıklandırılan bir metal bir yapı. Kurban Said’in ünlü romanından esinlenilerek yapılan bu anıtta Azeri ve Gürcü bir çiftin birbirine sarıldığını görmek, Batum tatilinizin en romantik anlarından biri olmaya aday.

Bulvar boyunca pek çok kafe, restoran, otel ve pasaj göreceksiniz. Yine bulvar boyunca Radisson ve Sheraton otellerini görebilirsiniz. 200 metre yüksekliğe sahip Batum Kulesi de şehrin en uzun yapısı. Bu kuleye çıkarak şehri panoramik olarak izleyebilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Yani özetle Batum Bulvarı hayatı izlemek, yürüyüş ve alışveriş yapmak, Karadeniz’de gün batımını izlemek için harika bir yer.

2. Avrupa Meydanı

Batum’da pek çok tarihi yapı bulunuyor. Çoğu 1800’lü yıllardan kalma Sovyet eseri olan bu binaları izlemek bile size zamanda yolculuk yaptıracaktır. Hazar Denizi’ndeki petrolün Avrupa’ya taşındığı dönemlerde bir liman kenti olan Batum, o zamanlarda sağlam yatırım almış. Bugünkü şöhretini de maziden alıyor zaten Batum. Restorasyonun nasıl yapılması gerektiğini, tarihi korumanın nasıl bir olgu olduğunu gözler önüne seren Batum’un Avrupa Meydanı’ndaki Medea Anıtı‘nı görmeyi unutmayın.

3. Alfabetik Kule

Koca bir DNA sarmalını andıran Alfabetik Kule’nin üzerinde Gürcü alfabesindeki harfler ve çeşitli şekiller yer alıyor. Geceleri harika bir şekilde ışıklandırılan bu kule, bir anda şehrin göbeğinde “disco” ambiyansı yaratıyor. Eğer ışık gösterisi izlemekten zevk alıyorsanız Batum bu konuda size tatmin edici alternatifler sunuyor.

4. Romantik Heykeller

Batum, bir aşk şehridir desek abartmış olmayız. Hani genelde Paris’e için böyle denir fakat Batum’un da ondan geri kalır yanı yok. Çünkü şehrin birçok noktasında aşk temalı heykeller ve çağdaş sanat eserleri yer alıyor. Yani yolda bir anda karşınıza bu tür sanat eserleri çıkarsa şaşırmayın! Hatta tüm gezinizi bu heykelleri tespit etmek üzere bile planlayabilirsiniz. Bu sayede zaten pek çok önemli yerini de görmüş olursunuz.

5. McDonald’s

Yeni gittiğiniz bir şehirde görülmesi gereken yerler arasında McDonalds’ın olması biraz abuk gelebilir. Fakat Batum’daki bu McDonalds binası 2013 yılında dünyanın en iyi yapılardan biri olarak seçildi. Uzay araçlarını ya da 3000’li yılların hayali yapılarını andıran bu McDonalds’s şubesi aykırı mimari yapılardan hoşlananların mutlaka görmesi gereken bir yer. Restoranın içinde bir bahçeyi andıran yemek bölümü de bulunuyor. Yapının altında bir benzin istasyonu olduğu için yeşilliğin benzinlikten gelen dumanı dengelemesine çalışılmış. Yine de yolunuzu düşürmeye çalışın deriz. McDonalds’tan yemek yeme konusunda ise karar size ait. O konuda bir yorum getirmiyoruz.

6. Batum Botanik Bahçesi

Gürcüler bitkileri ve yeşilliği seven bir halk. Gerçi bizim Karadeniz’den pay biçin. İnsanlar sevmese bile mevsim ve coğrafya bölgeyi yemyeşil kılıyor. Batum botanik bahçesi ise bitki çeşitliliği bakımından dünyanın önde gelen botanik bahçelerinden biri olarak görülüyor. Dünyanın farklı kıtalarında yer alan bitkilerin sergilendiği bahçede, Yeni Zelanda’da yetişen bitkilerin yer aldığı bir bölüm bile var.

Tüm bunlara ek olarak botanik bahçenin içinde kamp yapmak için özel bir alan bile bulunuyor. Eğer mevsim şartları uygun olursa ve yanınızda çadırınız varsa dünyanın en güzel botanik bahçelerinden birinde, binbir çeşit farklı bitkinin arasında kamp yapabilirsiniz. Bu arada botanik bahçeye giriş kişi başı yaklaşık 15 lira, kamp yapmak için kiralanan alana ödenmesi gereken miktar ise 35 lira.

7. Batum Teleferiği

Batum Teleferiği 2 kilometre uzunluğunda ve şehri kuş bakışı izlemek için şahane bir tercih. 2013 yılında hizmete giren teleferik Anuria Dağı ile sahildeki Argo Eğlence Merkezi’ni birbirine bağlıyor. Saatte 500 yolcu kapasitesine sahip olan bu teleferiğe binmek içinse 3 GEL, yani yaklaşık 6 lira ödemeniz yeterli. Batum gezilerinin olmazsa olmazı olan teleferiği mutlaka denemenizi öneriyoruz.

8. Garage Artisan

Gürcü şarabının namını duymuşsunuzdur. Duymadıysanız da Batum seyahatiniz sonrası Gürcistan’ın çok sağlam bir şarap kültürüne sahip olduğunu öğreneceğinize emin olabilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan Garage Artisan adlı restoran ise şehri ziyaret eden insanlar tarafından en beğenilen yerler arasında. Hem farklı şarapları tatmak hem de Gürcistan’a özgü lezzetleri deneyimlemek için Garage Artisan’ı ziyaret edebilirsiniz.

9. 6 Mayıs Parkı

6 Mayıs Parkı, Batum’un Karadeniz kıyısında yer alan şahane bir park. Gürcistan’ın en eski parklarından biri olan 6 Mayıs Parkı’nda şahane bir gölet, çocuk parkı, hayvanat bahçesi, devasa bir akvaryum ve yunusların gösteri yaptığı bir havuz bulunuyor. 1881 yılında Alman peyzaj mimari Resler tarafından tasarlanan parkı, 1888 yılında Rus imparatoru 3. Alexander ziyaret edip parka manolya ekmiş. Bu nedenle bu parka Alexander Bahçesi adı da veriliyor.

Ayrıca parkta Fadiko Goditidze adlı ilk Gürcü kadın savaş pilotunun heykeli de yer alıyor. Fadiko Goditidze, Gürcistan’da müslüman Gürcülerin yaşadığı özerk bölge Acaristanlı bir kadınmış ve 2. Dünya Savaşı’nda henüz 24 yaşındayken şehit olmuş.

Parkın merkezinde yer alan oval bir biçime sahip gölün ise trajik bir öyküsü var. “Nuri Geli” adı verilen bu göle efsaneye göre Nuri adında erkek bir bebek düşüp boğulmuş. Sonraki yıllarda ise bebeğin annesi her yıl bu göle gelip “Nuri Geli” diye bağırıp bebeğini arar olmuş. “Nuri Gel” şeklinde çağırmasından bu anne ve bebeğin Türkçe bildiğini anlıyoruz.

10. Beyaz Restoran

“Ters restoran” şeklinde ülkemizde de haberlere konu alan bu restoran uzun bir Batum turunu noktalamak adına görmeniz gereken yerlerden biri. Özellikle Gürcü mutfağından örnekler tatmak istiyorsanız bu ilginç mimariye sahip restorana mutlaka uğramalısınız. Tripadvisor gibi sitelerde oldukça karışık bir yorum aldığını belirtelim bu restoranın. Kimilerin hayatının en kötü deneyimi olarak görürken kimileri de hayatında yediği en güzel yemekleri burada yediğini belirtiyor. Sahile ve şehir merkezine oldukça yakın olan bu restoranı Batum’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Fakat yine de bir hatırlatma: Hani ara sokakların birinde girilen salaş bir mekanda dünyanın en güzel bifteğini yediğini anlatan arkadaşlarımız vardır. Batum için de aynı şey geçerli. Şehrin genelinde irili ufaklı pek çok harika restoran bulunuyor. Yani biz Beyaz Restoran’dan bahsettik diye başka alternatifleri gözden kaçırmayınız.

Şimdiden iyi yolculuklar diliyoruz!

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BENZER YAZILARIMIZ

Avrupa Gezinizde Kalabileceğiniz Harika 10 Hostel

Tatilciler İçin En Ucuz Avrupa Şehirleri

Yurtdışına Gitmek İsteyenler İçin Ucuza Seyahatin 7 Sırrı

Kolay ve Ucuz Tatil Planı Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Tek Başına Seyahat Etmekten Korkanlara Özel: Yalnız Seyahat Etmek İçin 5 Neden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kesin Çözüm Veren Cilt Beyazlatma Teknikleri

Kesinlikle İzlenmesi Gereken Tarih Belgeselleri