in ,

Hayatının Aşkını Tinder’da Arayan Sudan Aramızdan Ayrıldı 😢

Dünyanın yaşayan son erkek kuzey beyaz gergedanı hayatını kaybetti.

Onu diğerlerinden farklı yapan ise bundan 1 yıl önce bir ilke imza atarak ünlü çöpçatanlık uygulaması Tinder’a katılması ve hayatının aşkını aradığını duyurmasıydı.

Gelin birlikte Sudan’ın hikayesine göz atalım!

Sudan Aramızdan Ayrıldı

Tinder'dan Eş Arayan Gergedan Herkesi Şaşırttı

Kenya’daki Ol Pejeta Koruma merkezinde hayatını kaybeden Sudan isimli gergedan 45 yaşındaydı. Sudan’ın, ilerleyen yaşına bağlı olarak yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle Pazartesi günü uyutulduğu açıklandı.

Onun ölüm kuzey beyaz gergedan soyu içinde büyük bir riski ortaya çıkardı. Artık Sudan’ın kızı ve torunu, bu alt türün yaşayan son üyeleri. Bu nedenle kuzey beyaz gergedanının soyunu sürdürmek için tek umut suni dölleme.

Ona Uygun Bir Eş Bulunamadı!

Tinder'dan Eş Arayan Gergedan Herkesi Şaşırttı

45 yaşında hayata veda eden Sudan’ın hiç yavrusu olmadı. Daha önce hayattaki son 2 dişi kuzey beyaz gergedan ile çiftleştirilen Sudan bu ilişkilerden de yavru sahibi olamamıştı. Bu nedenle gergedanın bakımından sorumlu olan ekip Sudan’ın spermlerini kullanarak tüpte dölleme (IVF) işleminin maliyetini karşılayabilmek için fon arayışına girmişti.

Tinder Aleminin Tek Gergedanıydı

Tinder'dan Eş Arayan Gergedan Herkesi Şaşırttı

İşte bu fon arayışına hizmet eden Tinder hesabı Sudan’ın son umudu olmuştu. Gergadanın profil sayfasına girerek beğenme anlamına gelen ‘sağa kaydırma’ işlemini yapanlan Sudan için yardım toplanan bir sayfaya yönlendirilmişti.

Sudan’ın profili ise oldukça eğlenceliydi. Profilinde kendisi ile ilgili bilgiler paylaşan Sudan, türünün kaderinin bir birlikteliğe bağlı olduğunu da değinmişti.

Fazla ileri gitmek istemiyorum ama gerçekten de türümün kaderi bana bağlı. Baskı altında iyi performans gösteriyorum. Eğer önemliyse 1.83 cm boyunda ve 2268 kiloyum.

Tinder hesabı Sudan isimli gergedanı dünya çapında meşhur etse de onun soyunun devamlılığına maalesef bir katkı sağllayamadı. Hayranlarını Sudan’ın ölümü kadar, bu alt türün soyunun tükenme sınırında olması da üzüyor.

Uyutulmadan Önce Genetik Kodu Alındı

Tinder'dan Eş Arayan Gergedan Herkesi Şaşırttı

Sudan’ın uyutulmadan önce genetik kaydının alındı ve ileri teknoloji kullanılarak hayattaki dişilerle yeniden üretimin deneneceği belirtildi. Ol Pejeta koruma merkezi yetkilileri Pazartesi günü, uyutulmadan önceki son 24 saat içinde Sudan’ın büyük acılar içinde olduğunu ve artık ayağa kalkamadığını açıkladı.

Nesilleri Neden Tükeniyor?

Kuzey beyaz gergedanlar, Orta Afrika’daki vahşi doğada hayatta kalabilen ender gergedan türlerinden biri. Ancak boynuzları nedeniyle avcıların hedefine hale gelmiş durumlar. Bu da onların sayısında ciddi bir düşüşe neden oluyor. Avcıların özellikle boynuzları nedeniyle erkek gergedanları daha fazla avlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eksikleri Yok, Fazlaları Var: Down Sendromu Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Polen Alerjisi Olanlara Müjde! Bu Çiçekler Alerji Yapmıyor! 🌸🌸🌸