in

Polen Alerjisi Olanlara Müjde! Bu Çiçekler Alerji Yapmıyor! 🌸🌸🌸

Bahar tüm güzellikleriyle yaklaşırken endişe içinde olan bir grup insan var…

Polen alerjisi olanlar!

Çiçeklerden, ağaçlardan yayılan polenler, bu kişilerin alerjilerini tetikler, kaşıntıya ve hapşırığa neden olur. Kısaca bahar nezlesi (bahar alerjisi) diyebileceğimiz bu durum, dünyanın en güzel varlıklarından bile soğumaya neden olabilir! Ancak bazı çiçeklerin polenleri alerji yapmaz.

Şimdi gelin alerji yapmayan bazı çiçek türleri bakalım!

1. Açelya

Açelya, döllenmek için arılara ve böceklere bağımlıdır. Açelya, alerjen bir çiçek olmasa bile zehirli bir bitkidir. Bu nedenle nasıl olsa alerji yapmıyor diye açelyayı yakından koklamak pek doğru olmaz. Güzelliğini uzaktan seyretmek en güzelidir!

2. Begonya

Çok az polen üreten begonya da polen alerjisi olanların korkmaması gereken çiçeklerden biri…

3. Kaktüs

Kaktüsler, ne kadar haşin bitkiler olsa bile enfes çiçeklere sahiptirler. Çapraz döllenmeye ihtiyaç duyan kaktüsler, döllenmek için rüzgara gereksinim duymazlar. Böcekler ve kuşlar onların döllenmesi için yeterlidir.

4. Kamelya

Kamelyanın kokusu da çiçeği kadar şahanedir. Onların bir ilginç özelliği, bünyelerinde hem dişi hem de erkek üreme organına sahip olmalarıdır. Bu sayede polenle filan işleri olmaz. Kendi kendine yeten, çiçek gibi çiçek!

5. Kolyoz (Yaprak Güzeli)

Kolyoz, bulunduğu ortama o kadar güzel renkler sunar ki çiçekçilerin de gözdesi bir bitkidir. Bu nedenle genelde çiçeği açar açmaz çiçekçiler tarafından koparılıp satılır. Geriye de bahçeleri şenlendiren yapraklar kalır sadece.

6. Haseki Küpesi

“Columbine” veya bizdeki adıyla “Haseki Küpesi” fırça gibi eril organlara sahip olduğu için ilk bakışta polen alerjisi olanların kabusu gibi görünür. Fakat arıların ve kuşların çok sevdiği bir bitki olması nedeniyle döllenmesini bu canlılar aracılığı ile yapar ve havaya polenlerini saçmaz.

7. Sardunya

Sardunya çok az polen saçar. Bilim insanları da polensiz sardunya üretmeyi başarmış durumdalar. Gerçi polensiz sardunyalar henüz yaygın olmasa bile bildiğimiz sardunya kaşıntıya, aksırığa, tıksırığa neden olmaz. Ancak cildi hassas kişiler, sardunyanın taç yapraklarına dokunduklarında bir miktar kaşıntı meydana gelebilir. Ayrıca sardunyalar, köpekleri zehirleyebilir. Köpeklerinizi sardunyalardan uzak tutunuz!

8. Ebegümeci (Amber Çiçeği)

Ebegümecinin polenleri çok ağırdır. Bu nedenle rüzgar tarafından taşınmaları zordur. Ancak ebegümecinden çay yapıldığını, bu çayda da polenlerin bulunduğunu belirtelim. Yağmurdan kaçarken doluya yakalanmayın yani!

9. Hosta

Hosta denince özellikle Ankaralıların aklına pek çok şubesi bulunan dönerci gelecektir. Ancak hosta harika bir çiçek türü aynı zamanda. Bahçıvanların pek sevdiği hosta çiçeği, çok az bakım gerektirir. Sarmaşık gibi çabuk yayılan hostanın, çiçekleri de henüz açmadan kırpılır genelde. Bu bakımdan zararsız, kendi halinde bir çiçek türüdür kendileri…

10. Ortanca

Ortanca, çiçekleri olan Asya’ya özgü bir çalı türüdür aslında. Olağanüstü bir görünüme sahip olan ve kokusuz olan ortancaların polen alerjisine sahip kişilere bir zararı yoktur, ancak hassas kişilerin “Pee Gee” gibi bazı ortanca türlerinden kaçınmasında yarar vardır.

11. Aslanağzı

Bahar ve sonbahar bahçelerini mis kokulu çiçeği olan aslanağzı, döllenmek için arı ve böceklerden yardım alır. Bu nedenle polenlerini taçyaprakların içinde saklar. Onun görevi tuhaf şekli ve harika kokusuyla insanları mutlu etmektir yalnızca.

12. Mine Çiçeği

Mine çiçeği ya da “verbena” diğer çiçeklere oranla bahçenize daha fazla arı çeker. Nektar ve polen bakımından zengin olmasına karşın polenlerini rüzgara emanet etmez ve alerjisi olan insanlara saygı duyar…

13. Hercai Menekşe

Menekşe ailesinin yapışkan ve kalın polenli türlerinden olan hercai menekşenin polenleri rüzgarda taşınamaz ve bu nedenle de alerji yapma tehlikesi arz etmezler.

14. Alev Çiçeği

Alev çiçeğinin polenleri hava uçuşmaz. Bu nedenle kasımpatı, hanımeli gibi çiçeklere karşı “polen” konusunda avantajlıdır.

15. Gül

Gül polenleri hava uçuşsa da pek çok gül türü polen alerjisi yapmaz. Özellikle taçyaprakları sık olan güllerden polen çıkması zordur. Ancak yaban gülleri alerji yapma konusunda sabıkalıdır, onu da belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILARIMIZ

Çiçek Anlamları Zannettiğinizden Daha Derin

Bizi Bu Güzel Havalar Mahvetti: Bahar Yorgunluğu Nedir?

Yorum

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Hayatının Aşkını Tinder’da Arayan Sudan Aramızdan Ayrıldı 😢

Emoji Perdede Bu Hafta: Tomb Raider Hakkında Bilinmeyenler