in , ,

Dünya Emoji Gününde Emoji Dünyasındaki Son Gelişmelere Göz Atmaya Ne Dersiniz?

Bugün Dünya Emoji Günü! 🎊🎊🎉

Macerasını küçük sarı suratlarla çıkan emojiler artık kocaman bir aile! 👨‍👩‍👧

Hem de her geçen gün büyüyen ve başlı başına bir dil olma yolunda ilerleyen koca bir aile…

Bizler de emoji crew olarak çıktığımız bu yolda, sizlerle emoji dünyasında yaşanan gelişmeleri paylaşmaya çalışıyoruz. Gelin bu güzel ve bol emojili günde son dönemde emoji dünyasından olan biten ve sizlerle paylaştığımız en dikkat çekici gelişmelere yeniden göz atalım!

Emoji Dünyasına Dair Her Şey

Emoji Avrupa’da Resmî Dil Oluyor!

Küçük sarı suratlarla başlayan emoji macerası, günümüz dünyasında macerasına oldukça farklı bir şekilde devam ediyor. İddialara göre emoji yolculuğuna oldukça yakın bir gelecekte resmi bir dil olarak devam edecek. Peki emojiler gerçekten bir dil olabilir mi? Gelin sizler için hazırladığımız detaylı emoji incelemesine göz atalım.

Emojiler Her Yerdeler

Emojiler kendimizi ifade etmek için kullandığımız küçük simgeler olmaktan çıkıp dünyada herkesin kullandığı ortak bir iletişim aktörü olma yolunda hızla ilerliyor. Emoji artık arkadaşınıza iyi geceler dedikten sonra gönderdiğiniz kalpli öpücüklerden çok daha fazlasını ifade ediyor. Video kliplerden edebiyat eserlerine, reklam panolarından sanat sergilerine kadar emojilerin yer aldığı ilginç yerleri sizler için açığa çıkardık.

İş Dünyası ve Emojiler

emehilerin şaşırtan hikayesi ve teknik işleyişi

Emoji kullanımı her alanda yaygınlaşmaya devam ederken emojileri kullanırken en tedirgin olduğumuz yer kuşkusuz iş konuşmaları. Patronunuzla, iş arkadaşlarınızla ya da müşterilerinizle konuşurken onlara emoji içeren mesajlar göndermek mantıklı mı? Aslına bakılırsa bu konudaki genel kanı emojilerin iş dili için yeteri kadar profesyonel olmadığı yönünde ama yapılan araştırmalar bu ön yargının gün geçtikçe değiştiğini gösteriyor. İşte iş dünyasında emoji kullanımının sırları!

Yanlış Kullandığımız Emojiler ve Gerçek Anlamları

Emojiler kültürden kültüre değişen kullanımlarıyla oldukça farklı bir anlam dünyasının kapılarını aralıyor bizler için.

Peki, artık sosyal medya dilinin vazgeçilmezleri haline gelen emojileri ne kadar doğru kullanıyoruz? İşte emoji crew olarak sizlere yaptığınız yanlışları düzeltme şansı tanıdık ve yanlış kullandığımız emojileri birer birer listeledik.

Sosyolojik Olarak Emoji Anlamları

Emojilerin kullanılmaya başlanmasından sonra en bilinen tartışmalardan bir tanesi bu emojiler kimin emojileri?

Asyalılar, beyazlar, lezbiyenler… Kısaca ayrım yapmaksızın hepimizin elinin altında bulunan, iletişimin bu yeni aktörünün kullanıcılarının hepsine hitap edip etmediği emojiler hakkındaki en sıcak tartışma konularından bir tanesi.

Sizler için bu konuyu biraz araştırdık ve emojileri sosyolojik açıdan ele aldık.

Açık Kaynak Emoji Kaynağınız: Gitmoji!

emojiler

Gitmoji, Carlos Cuesta adlı bir front-end developer’ın yaratmış olduğu GitHub’a özel bir veritabanı. Programcılar adına yaptıkları projelerde, emoji bazlı sınıflandırma imkanı sunuyor. İşin en güzel tarafı ise gitmoji’nin tamamen açık-kaynak oluşu. Yani isteyen her programcı gitmoji’ye katkıda bulunmakta özgür! Emoji crew sizin için Gitmoji’yi inceledi.

Pazarlama Dünyası ve Emojiler

pazarlama stratejisi olarak emojiler

Emojilerin artan popülaritesi birçok farklı sektör için ağız sulandıran bir hal aldı. Özellikle reklam ve pazarlama sektörleri emojilerin sıkı takipçileri arasında. Araştırmalara göre, son 12 aya baktığımızda, pazarlama stratejilerinde ve reklamlarda emoji kullanımının %57 arttığını görüyoruz. Bu artış emojilerin iletişim dili olmakla kalmayıp reklam yıldızı olma yolunda da hızla ilerlediğini gösteriyor gibi. Emoji reklam yıldızlarını tanımaya ne dersiniz?

Emojilerin Atası Hiyeroglifler Mi?

Bilinen tarihin en eski zamanlarından beri insanlar iletişim kurmak için çeşitli yollar denediler. Mağara duvarlarına çizilen resimlerden çivi yazısına kadar farklı yollar ile yazılı iletişim sağlanmaya çalışıldı. Çivi yazısı daha sonra Mısır hiyerogliflerine dönüştü ve yazılı iletişim bir başka boyut kazandı.Standart yazılı iletişim kanallarının günümüzde yaşadığı en büyük değişim teknolojiyle birlikte geldi. Peki bu değişim yazılı iletişim evriminin bir parçası mı yoksa hiyerogliflere geri döndüğümüz bir geri evrim mi? Emojiler ve Hiyeroglifler’in benzerlikleri neler?

Google Emojilerle Konuşmaya Başladı

google emojilerle konuşmaya başladı

Emojilerin küresel bir iletişim dili olacağına yönelik tahminler gittikçe güçleniyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan gelişmeler bu tahminleri doğrular nitelikte. Büyük markalar Twitter üzerinden kendilerine gönderiler emojilere cevap vermeye, emojiler üzerinden iletişim kurmaya başladılar bile. Bu markalardan biri de Google…

Duygusal İlişkilerde Emoji Kullanım Rehberi ?

Hayatta en çok zorlandığımız konulardan bir tanesi hiç kuşkusuz ki, hissettiklerimizi karşımızdaki insana doğru anlatabilmek. Kelimelerle arası kötü olanlar için bu durum tam bir ızdıraba dönüşüyor. Peki kendimizi anlatmanın daha kolay bir yolu var mı? Emojiler burada yardımımıza yetişiyor. Emoji crew gururla sunar; Duygusal İlişkilerde Emoji Kullanım Rehberi!

Türklere Özel Emoji Klavyesi: Emojum

Türklere Özel Emoji Klavyesi :Emojum

Türk işi emojiler klavyesi Emojum bugüne kadar size aktardığımız en keyifli ve en heyecan verici gelişme olsa gerek. Deniz Hotamışlıgil tarafından geliştirilen, Türk kullanıcılar için özel olarak hazırlanmış Emojum isimli bu yeni emoji klavyesi birbirinden farklı Türk işi emojiler içeriyor. Nazar boncuğu, simit, çeyrek altın, göbek atan teyze, dolma, sucuklu yumurta, Galata Kulesi ve Atatürk resmi gibi pek çok emojinin bulunduğu klavyede 450’yi aşkın emoji yer alıyor. Emojum hakkında detaylı bilgi için haberimize göz atın.

Dünyadaki En Popüler Emojiler

Dünyadaki En Popüler Emojiler

Michigan Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı dünyadaki en popüler emojileri bulmak için yola çıktı.. Peking Üniversitesi ile birlikte yürütülen araştırmada gerek uluslararası, gerek kültürel kodlara göre en çok kullanılan emojiler belirlenmiş. Sonuçlar ise oldukça şaşırtıcı. İşte karşınızda dünyanın en popüler emojileri…

Tyra Banks Emojileri Hazır!

tyra banks emojileri

Mobil oyun yapımcısı Nix Hydra, Tyra Banks resimlerinden oluşan emoji seti TyTyMoji’yi yaratarak bu alana hızlı bir giriş yaptı. Bu emoji paketiyle birlikte Tyra Banks’in Ekim 2015’e kadar 22 sezon boyunca America’s Next Top Model programında ağırladığı kişileri hedefliyor. Ekranları başından programın müptelası olanları da düşününce bu emoji paketinin ciddi bir kitleye hitap ettiği kesin.

Japonya 2020 Olimpiyatları Sırasında Emojilerin Kafa Karıştırmasından Endişeli

Japonya 2020 Olimpiyatları Sırasında Emojilerin Kafa Karıştırmasından Endişeli  

Japonya 2020 yaz olimpiyatlarını Tokyo’da yapmaya hak kazandı. Olimpiyatların hazırlıkları ve planlaması tam gaz ilerlerken Japon hükümeti hiç beklenmedik bir sorunla karşı karşıya kaldı. Emojilerin dünya genelinde yaygın olarak kullanılması ve emoji anlamlarının tüm dünyada genel bir ortak kabulünün oluşması Japon hükümeti için bir sorun. Emojilere benzeyen 90’a yakın sembolü kendi harita ve şehir rehberlerinde yıllardır kullanan Japonlar bu sembollerle emojilerin karıştırılmasından endişeli.

Gündelik Hayattan Keyifli Emoji Kullanımları

Çikolatalardan defterlere, yastıklardan çoraplara kadar dünya çapında birbirinden farklı ve bir o kadar renkli emoji kullanımları bulunuyor. Yani iş eninde sonunda ticarete dökülecekti ve öyle de oldu.  Bir anlamda mesajlaşırken kullandığımız emojiler, birer ticari metaya dönüştü. İnsanların severek kullandığı ve çabucak benimsediği bu minik grafik ifadeleri günümüzde pek çok ürünün paketinde, sokak duvarlarında, tişörtlerde, telefon kılıflarında görür olduk. Bizler de gündelik hayattan keyifli emoji kullanım örneklerini sizler için hazırladık.

Mültecileri Daha Görünür Kılmayı Hedefleyen ‘Mülteci Emojileri’ Klavyesi

UNCHR Mülteci Emojileri İle Mültecileri Daha Görünür Kılmayı Hedefliyor

Amerika’da ki UNCHR  ofisi tarafından hayata geçirilen ‘Refugee Emojis’ (Mülteci Emojileri) projesi, gerçek mültecilerden esinlenerek hazırlanmış. Projenin amacı ise günümüz dünyasının en büyük sorunlarından biri haline gelen mültecilerin varlıklarına ve onların sıkıntılarına dikkat çekmek. Projenin detaylarını incelemek ve Mülteci Emojileri Klavyesini kullanmak için haberimize göz atabilirsiniz.

Yepyeni Bir İş Kolu: Emoji Çevirmenliği Nedir?

emoji klavyesi

Dil olma yolunda azimle ilerleyen emoji dünyası pek çok yeni iş kolunun doğuşuna da aracı oluyor. Size kimse emoji kullandığınız için para ödemiyor olabilir ama bazıları bu işten para kazanıyor. Bu isimlerden biri de Keith Broni. Kendisi hayatını emoji kullanarak kazanıyor. Emoji çevirmenliği yaparak bir ilke imza atan bu adamın hikayesini ve emoji çevirmeni olmanın yollarını sizler için yazdık.

Bilardo Topları + Emojiler = Poolmoji

emoji bilardo topları

Jean-Baptiste le Divelec ofislerine yeni alınan bilardo masasını görünce arkadaşları Winigreeni, Joseph Davies, Sonali Ranjit, and Xuan Pham ile birlikte bilardo oynamayı daha eğlenceli hale getirecek “Poolmoji”yi hayata geçirmeye karar verdiler. Ekip üyeleri bilardo topları üzerinde tüm yaratıcılıklarını konuşturarak adeta bilardoyu baştan yarattılar.

Emoji Movie Geliyor

Emojilerin baş rol oynayacağı Sony tarafından yapımı üstlenilen Emoji Movie Eylül ayında vizyona giriyor. Filmin ilk fragmanı yayınlandı bile.  T..J. Miller, James Corden, Ilana Glazer gibi isimlerin seslendirme yapacağı filmde, daha birçok tanınmış isim sesleri ile katkıda bulunacak. Bu arada, üç boyutlu olarak yayınlanacak olan filmin yönetmenliğini Anthony Leondis üstleniyor.

Gelmiş Geçmiş En Kapsamlı Emoji Sözlüğü

Dünyadaki En Popüler Emojiler

Emoji crew sizler için gelmiş geçmiş en kapsamlı emoji sözlüğünü de hazırladı. En çok kullanılan, en merak ettiğiniz emojilerin anlamlarını öğrenmek için  “Emoji Sözlük” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer emoji dünyasındaki ve Emoji crew alemindeki son gelişmelerden sosyal medyada da haberdar olmak isterseniz  Instagram, Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Özgürlüğün Sesi, Renkli Şarkıların Dünyası: Reggae Müzik Rehberi

Bu Hapishane Başka! Evlilik Hapishanesi Boşanmaların Önüne Geçebilir Mi?